Radioamatorism & ce hobby-uri aveți?

Mă gândeam așa random să mă apuc de radioamatorism - mai e careva pe aici licențiat?

Voi ce hobby-uri aveți?

1 Like

nu sunt licentiat, dar am avut o perioada prin clasele 5-8 (anii 90’) cand ma interesa subiectul.
aparent, pentru urechea mea nu e chiar natural codul morse si lucrul asta facea dificila activitatea.
mi se pare interesant ca inca exista radioamatorismul.

la hobbyuri de tipul asta as mai adauga sahul prin corespondenta (in plic cu timbru adica) care apoi a fost prin diverse siteuri gen itsyourturn com si mai nou chess com (mai nou e un fel de a spune pentru ca sunt ani de cand m-am cam lasat).

postcrossing com a mai fost o etapa similara (exchanging postcards).

mai adaugam pe lista (ca mai tot programatorul) putina electronica (smarthome), ceva woodworking si in general chestii de mesterit manual + sculele aferente (hand tool si power tools) :slight_smile:

2 Likes

Cam la fel și la mine, eram la clubul elevilor, dar devenisem relativ “fluent”. Cred că depinde și de profesor și de exercițiu.

Atunci erau două feluri de licențe, una doar pentru morse, cealaltă și pentru voce (și parcă includea și date)

Din varii motive, mi-am pierdut interesul.

Eu n-m nici un hobby. Sunt activitati care imi fac placere, dar niciuna la modul in care sa investesc foarte mult timp/bani. O fi ok? :smiley:

1 Like

Vara drumetiile, inotul, condusul, vizitarea altor orase/tari…

Iarna cititul, filmele, serialele, dormitul, jocurile pe calculator, forumuri, proiectele personale, invatatul

In trecut era electronica, fizica, programarea de jocuri si realizarea de website-uri, configurarea serverelor.

1 Like

Sport
Iesit in oras cu prietenii
Plimbari si calatorii
Mai gatesc din cand in cand
Dansuri latino

Cu sotia? Foarte important

El asa spera :))

Sportul si grădinăritul.
La grădinărit e mișto că găsești proiecte noi tot timpul.
In toamnă am plantat copaci in ultimele locuri din curtea de la țară. As mai fi plantat, dar nu mai am unde.

In schimb de anul ăsta vreau să incerc să cultiv ciuperci.

Am multe atracții si prea putin timp, așa că pe unele le abandonez, măcar până mai găsesc timp.

Momentan singur :slight_smile:

In curte, acu 2 ani, daca ai vreo idee cum se pot inmulti ghebele… anul asta am gasit una singura, n-a fost apa la timp.

2 Likes

Nu mă pricep, dar îți recomand https://www.shroomareala.ro pentru documentație.

Pare să ai un loc bun pentru așa ceva acolo.
Poți găsi pe site-ul ăla si produse.

Melci ai avut acolo?

LE: cred că ciupecile au devorat materialul lemnos care era acolo.
Ai putea arunca câțiva bușteni și într-un an o să ii colonizeze.
Doar că nu orice specie de copac e compatibilă, iar buștenii să nu fi fost colonizati de alte specii de ciuperci.

1 Like

Aeromodele RC zburat si construit

Am si un proiect legat de treaba asta de proiectare parametrica in broweser https://rcplanediy.com

4 Likes

Mi-au placut la nebunie avioanele cand eram mic. Aveam casa plina de machete. Am incercat sa ma inscriu la aeromodelism la Clubul Elevilor, dar n-am mai gasit locuri asa ca am ajuns la navomodelism :slightly_smiling_face: Esti cumva din Bucuresti? Exista vreun club pentru pasionatii de aeromodele?

1 Like

Da, sunt din Bucuresti. Exista ceva informal, o comunitate mica, la chitila duminica dar s-a dezafectat terenul. Iti trimit PM cu date de daca te intereseaza.