Raspbian: nu vad fisierele pe USB DISK

Buna ziua,
Incerc sa scriu niste fisiere pe un stick USB pe un RaspberryPi si apoi sa le transport pe un alt RPi.
Cand introduc stickul in USB, este recunoscut automat de sistem, nu trebuie sa il montez eu, si imi apare /media/USB DISK.
Copiez fisiere pe el, e in regula, dar daca mut stickul pe un alt RPi nu mai vad fisierele…
Aveti idee unde gresesc / ce ar trebui sa fac?
(Intrebare suplimentara: stickul e formatat FAT32; nu poate fi citit si pe Windows?)

Multumesc.

Nu uita sa “demontezi” stick-ul inainte sa-l scoti. Şi aşteaptă până ce datele sunt scrise fizic pe stick (daca stick-ul are led, trebuie sa inceteze sa mai clipeasca).

Multumesc,
Nu l-am demontat DAR am oprit prin shutdown RPi-ul.
Nu ar fi trebuit sa flusheze fisierele?

Ce sistem de operare ai pe cele doua ? Esti sigur ca merge portul usb in care introduci stick-ul ?
Foloseste umount /mnt/usb

Nu-i obligatoriu. In anumite cazuri bufferele sunt atat de mari incat procedura de shutdown s-au putea sa nu aiba rabdare sa fie incheiata

Depinde si de sistemul de operare de comanda pe care ai dat-o, halt sau shutdown (nu e chiar acelasi lucru, halt de regula e o procedura rapida si brutala).

1 Like

Raspbian. din pacate nu stiu mai multe detalii pentru ca nu ma pricep la lumea asta.
Portul merge.
O sa vad cu mount/unmount ce se poate face.
Multumesc.

Aha, am inteles.
Nu cunosc Debian/Linux, asa ca lucrez din fereastra grafica.
I-am dat shutdown din interfata X.
Ma intreb, atunci: exista o comanda de flush fisiere pe usb stick.
As folosi-o dupa fiecare scriere din program ca sa fiu sigur ca nu pierd date daca se ia curentul, de exemplu.

Multumesc,

1 Like

Poate fsync sau echivalentul in limbajul de programare pe care-l folosesti e ce cauti? Daca problema este ca ce produci din programul tau nu se vede pe “disk”/USB.

Ăsta e un subiect complicat. In mod normal e suficient sa “demontezi” dispozitivul de stocare (indiferent ce tip) si sa ai rabdare ca sistemul de operare sa termine de scris pe el. De scris, se scrie el si singur dupa un interval oarecare, deci pierderi date date ar putea surveni doar daca curentul pica imediat dupa o scriere. Cred ca mai rau ar fi daca caderea de curent s-ar intampla exact in momentul scrierii, atunci fisierul ar fi aproape sigur corupt (mai ales pe un filesystem primitiv ca FAT32).

:frowning: și nu există o comandă de forțare scriere buffere pe disc (ceea ce zic eu “flush”) ?

O să testez fsync, mulțumesc de idee.