React/express vs angular/nest

Buna ziua!

Deci am deja un an de cand studiez js (anume react node)a. Am avut o perioada practica gratuita la o companie timp de 3 luni in calitate de react developer.Dar asa si nu pot gasi un job.

Ma gindeam sa trec pe angular nest, de obicei companiile care le folosesc sunt mai mari.
In orasul meu la fel sunt multe oferte php , dar cred ca o sami ea prea mult timp so iau de la capat.

Ce recomandari aveti??

salutare,
Pe partea de front-end totul e supra-saturat, dar stai linistit ca nimeni nu se baga la lucruri mai complexe. O sugestie e sa nu te vinzi ca React developer ci ca front-end, Javascript developer, dar ai o problema cu experienta. Poti sa iti gasesti proiecte mai putin atractive la inceput, de obicei sunt disperati dupa oameni.

Daca chiar vrei sa iti gasesti un job vezi QA cu automatizare (WebDriverIO/Gauge/Playwright) sau React Native, Flutter in loc de React. Dimensiunea companiei n-are nimic deaface cu ce se utilizeaza la proiecte, am lucrat cu React la proiecte extrem de mari.

Nu recomand sa faci nimic legat de backend cu front-end deodata, ori faci backend, ori front-end, deodata e mult prea mult pentru un incepator, in special daca nu e proiectul tau.

1 Like

hmm, sunt ceva date pe tema asta ?

Referitor la propriul proiect, mentionez ca nu am idei , si nici nustiu ce as putea face de la inceput si pana la capat (cum sa construiesc o structurabdurabila …). Dar ca sa inevti frontul oricum ai nevoie de api . express in cazul react sau nest in cazul angular minse pare cea mai buna solutie. Ideea e ca am frecut vo 5 interviuri pe react parca tot ok, am facut testele, si oricum nu mau luat. De asta si cred poate sa trec pe angular . Reiesind din faptul ca nivelul de intrare la angular/nest este mai mare ma gindeam ca angajatorii respectivi sunt mai blinzi cu juniorii. Nu am idee de fapt, dar e cert lucru ca am un an deja de cand sunt fara job…(

Date nu am, dar e ușor de testat, încearcă să te angajezi ca junior dev pe FE sau să anunți un job de FE/React… entry level. Puțini caută direct juniori pe front-end dar foarte mulți vor să se angajeze ca front-end dev.

mi se pare mai mult o consecinta a lucratului de acasa unde firmele se feresc sa mai ia juniori ca e mai greu de facut training daca nu ai un proces foarte bine pus la punct.

Totusi inteleg unde bati, si anume ca multi care s-au apucat de programare, au inceput pe frontend si nu pe backend, avand avantajul ‘vizualului’ pentru inceput.