Reactive2015 conference live now

Abia acum mi-am dat seama ca nu am postat linkul de live stream, desi ma uit la el de cateva ore.

Ziua 1

Ziua 2

Workshop

7 Likes

Ăsta nu era AngularJS-ul lu’ Facebook ?

1 Like

Tot ce se poate :smile:
Din fericire am auzit colegii de frontend plangand in pumni cand trebuiau sa lucreze Angular si am sarit peste.

1 Like

As vrea sa ne impartasesti mai multe din cunostintele/experientele tale legate de Angular vs React. Eu sunt intr-o mare dilema, nu stiu ce sa aleg din astea 2.

2 Likes

@GarryOne Am lucrat vreo 2 ani si ceva cu Angular, dupa ce am incercat React nu m-am uitat inapoi. Ce iti pot recomanda e Angular, ca dupa, sa incerci React si sa iti dai seama de diferenta si de ce majoritatea il prefera. :smiley:

Ca sa intelegi React cel mai simplu fa urmatorul exercitiu: imagineaza-ti ca nu ar fi existat HTML niciodata si ai doar CSS si JS, cum ai crea un app? Dupa ce te gandesti la cateva variante singur, incerca React si e probabil sa ai acel “ahaaaaa moment”.

4 Likes

React fata de Angular (ver 1.x) nu face 2 way data binding intre model si view.
Sa nu incepi cu Backbone ca e posibil sa nu mai incerci nici Angular nici React :smiley:

3 Likes

Lucrez din primavara la un nou proiect cu AngularJS, acest proiect a ajuns in productie si facem mentenanta si dezvoltare in continuare, si cum discutam intre colegii am ajuns la concluzia ca AngularJS e cel mai complet framework pentru Single Page Application, are routing, services, providers, directives, m-am uitat un pic si pe ReactJS si imi place mai mult alternativa lor pentru directive(AngularJS) a caror sintaxa uneori o consider criptica, dar ReactJS am vazut ca nu are routing dar am gasit o solutie third part open source, daca gresesc cu routing legat de ReactJS mi-ar place sa fiu corectat, asta e ceea ce am gasit la cateva search-uri pe google.

1 Like

Incercati sa nu comparati un view language cu un framework, desi daca va intereseaza ceva interesant http://www.williambrownstreet.net/blog/2014/04/faster-angularjs-rendering-angularjs-and-reactjs/

2 Likes

React is the “V” in your MVC, but with the Flux Application Architecture you can add the “M & C” to easily wire up components into a working application.

Gentle Introduction to the React Flux Architecture