Recomandare banca pentru firma

Și eu sunt din ce în ce mai nemulțumit de ING dar mi-e frică de alternative.

Deși încasez destul pe an și am profit 90%, pentru ei nu sunt bancabil pentru un rahat de credit pentru o mașină. Da, îmi permit s-o iau și cash, dar nu vreau pentru că dobânzile sunt foarte mici și nu merită. Dar ING dă credite doar dacă ești Bill Gates se pare.

Am mers la un broker de credite, mi-a dat BCR pe 2 ani cu 2,99% dobândă credit (în EUR) în 2 zile. Problema e că mie nu-mi place să umblu pe la bănci, fac totul online, și aplicația merge bine, dar din iulie mă forțează și pe mine să trec la ING business, fără drept de apel. Evident, și cursul valutar mă omoară, aceeași prostie.

Dar au bancomate multe (câte 3 la fiecare locație) și pot și să scot, și să depun, atât lei cât și eur, iar asta-mi place.

Aș merge și eu la altă bancă, oricare în afară de BT, cred și CEC e mai puțin comunistă decât BT.

La BT e bine să ai acțiuni, ca să poți beneficia de pe cum își jumulesc clienții, dar nu să fii clientul lor :slight_smile:

Dacă n-ar fi toate programele astea guvernamentale care doar prin BT se fac, nu știu câți ar sta la ei de bună voie. Și firmele care au contracte preferențiale dacă-și forțează angajații să-și facă cont la BT pentru salarii, și atunci îi jumulesc pe ei, nu pe firmă. Merge de minune.

Crede-ma ca aplicatia ING este top pe langa NeoBT care are 2.7 nota pe :green_apple:

Ontopic: Sfatul meu este sa te orientezi pe calitatea serviciilor, nu pe cel mai ieftin. Poti merge pe zgarceala, insa frustrarea si stresul lucrurilor care nu merg ca unse o sa te usuce. Nu cauta echilibru pret/calitate, e o capcana. Intotdeauna calitatea este scumpa.

Ing am avut si eu acum multi ani. O mizerie. Nu am putut inchide contul la agentia unde l-am deschis pt ca era fransiza. iar sediul celalalt nu lucra cu clientii. M-am mutat la ei in hol si am lucrat de acolo (inclusiv sedinte pe skype) pana a venit directorul si au facut ce trebuia. Nu inteleg de ce ar vrea cineva sa fie clientul lor nici in zi de azi. Marile facilitati online sunt si ele slabe daca ai nevoie de ceva mai putin comun, tot la banca ajungi, iar daca trebuie sa lucrezi cu un angajat al fransizei care are o interfata simplificata (nu are acces la ce ai tu nevoie) e sinucidere curata. Plus ca luau comision de fiecare data cand intrau bani in cont, m-au adus la disperare.

ING aici in Olanda e cu totul altceva.La fel Rabobank sau ABN. Tot nesimtite sunt comisioanele, dar nu pierzi niciun minut cu prostii — adica primesti ceva la schimb de banii aia. Bancomatele (ca zicea cineva mai sus) sunt asa rare ca nici nu stiu pe unde sunt localizate, n-am lucrat cu cash de ani de zile.

Drept e ca alternativele nu sunt multe sau stralucite. Sfatul meu in alegerea unei banci e gasirea uneia care iti da relatie directa cu cineva care sa se ocupe doar de tine, nu sa interactionezi de fiecare data cu altcineva. Aplicatiile online nancare romanesti sunt toate niste glume, si ele deriva din functionarea sistemului bancar, nu e neaparat o legatura cu echipele care le dezvolta.

Ce zicea @iamntz mai sus e corect, nu scapi usor de dubla conversie. De aceea a fost creat si paypal pe vremuri. Lesson learned, data viitoare faci contract in EUR, sa isi converteasca ei canadienii in banca inainte de transfer. Dupa ce trece un timp, renegociaza si contractul existent, daca esti om de baza vor accepta. Ei cu jumatate din conversie, tu cu jumatatea eur-ron. Pana atunci, Paypal sau wise sau ce mai e acuma trendy / eficient. Contabila iti va face defalcarea comisioanelor.

Am trecut prin proces gbp-eur-ron si inteleg problema ta. Aveam conturi in gbp, eur, ron, plus paypal cand am organizat RomaniaPHP.

3 Likes

Eu am transferwise business și privat. Și contul de la BRD. Când plătesc taxe, trezorerie, etc. Trimit din transferwise în brd.
Aplicațiia și serviciile TW nu se compară cu cele din ro. Comisioane acceptabile, curs valutar cinstit. Transfer instant intre TW business și TW privat.

1 Like

sună interesantă strategia

Va multumesc tuturor pentru informatii.

Ca si concluzie, e obligatoriu sa existe si un cont in RON, pentru platile catre trezorerie, taxe, etc. dar combinatia cu TransferWise pare sa fie foarte populara.

M-am consultat cu contabilul si cred ca am sa aleg aceasta varianta.

Ce avantaje are Wise fata de Revolut?

Eu am cont de pfa la Alpha Bank, cu cont in valuta si lei. L-am facut dintr-o întâmplare, făcusem credit ipotecar la ei și eram nemulțumit de cursul valutar de la ing. Au cam cel mai ok curs din piața (din ce știu eu), pt mine e ok ca am 3 plăti gratuite pe luna, îmi trimit cât îmi trebuie în contul personal de ING (care încă e ok) pe care îl folosesc zi de zi. Au aplicația cam mediocra, noroc ca nu am nevoie de ea zi de zi. Prețul pachetului e undeva la 29 de lei pe luna și au băgat recent taxa lunară pt cont în valuta (2€/£ depinzând de valuta contului)

Totusi, nu l-as recomanda pt tranzactii zilnice, cred ca aplicația e PWA și e destul de înceată și un-intuitive.