Recomandare de hosting

Salut.

Urmeaza sa deschid un magazin online in curand si nu stiu inca ce fel de hosting sa achizitionez pentru el.

Cateva info despre magazin:

  • o sa fie disponibil doar pentru RO in primele 6 luni, urmand ca apoi sa-l fac disponibil worldwide
  • o sa am vreo 40-50 de produse, la un cost mediu de 100 de euro
  • o sa ruleze WP + WooCommerce
  • plata se va face prin PayPal si printr-un operator de plati local (inca nu m-am decis asupra lui)

Asadar, ce imi recomandati?

Folosesc Mxhost de prin 2007 și am doar cuvinte de laudă.
De o lună țin forumul pe o instanță Digital Ocean și tot mulțumit sunt :slight_smile:

1 Like

Iti recomand simplenet.ro, e optimizat pentru wordpress. Am mutat si eu la ei un site care imi facea probleme pe vps si merge super ok. Tot wordpress + woocommerce.

3 Likes

Tocmai am vrut să îmi comand găzduire de la Simplenet şi am fost neplăcut surprins să constat că nu oferă opţiune de plată prin PayPal. Acceptă plată doar prin card sau transfer bancar. În 2019.

Chestia este că m-a luat prin surprindere. Fiind atât de obişnuit să plătesc prin PayPal pentru majoritatea lucrurilor pe internet, nici nu m-am obosit să caut pe site-ul lor ce opţiuni de plată acceptă, aşa că am completat acolo câmpurile cu numele, email-ul, adresa şi, când trec la pagina cu plata, aproape că nu mi-a venit să cred. Firmă care oferă servicii online să nu accepte cel mai mare procesor de plăţi online… Cam straniu…

În fine… Va trebui să amân comanda până când ajung la o bancă.

1 Like

VPS SSD 3

OpenStack KVM
2 vCore(s)
From 2 GHz
8 GB RAM
80 GB SSD

cu 12€

Cred ca după 4 ani, @rmd deja a găsit hosting :slight_smile:

1 Like

Hold your horses. PayPal nu e convenabil pentru comercianții români. Nu au suport dedicat pentru România, în caz de încurcătură rămâi cu banii blocați și 120 de zile, nu au niște informații care sunt necesare pentru contabili, ș.a.m.d. Nici nu mai zic de comisioane care sunt mai mari decât media din piața românească.

Pentru moment, sincer acum, ar trebui apreciat orice comerciant român care permite plata cu PayPal.

2 Likes

Funny story - am hostingul la OVH :)))

1 Like