Recomandare hosting pentru un magazin Prestashop

Am ales sa folosesc platforma Prestashop pentru un magazin online.
Produse: ~50
Categorii: 6
Vizitatori / zi - estimez intre 1000 - 5000 (incluzand cei unici cat si cei ce revin)
Comenzi / zi - 10-15 - (comenzi efective la momentul de fata)
Nu se pune problema unor spike-uri in ceea ce priveste vizitatorii sau comenzile.
Continut static in proportie de 95%, daca nu mai mult. Comanzi, primesti detaliile pe mail, confirmare sms, livrare prin curier, toata lumea e fericita. Un magazin simplu ca si functionalitate.
Intrebararile mele sunt mai mult legate de partea de hosting. Sunt constient ca un server shared iese din discutie, prefer sa am un vps ce este ferit de eventualele probleme cauzate de restul utilizatorilor. Consider ca un vps cu 512 - 1GB RAM si Dual Core ar fi suficient pentru ceea ce imi doresc. Intrebarile mele sunt:

  1. Cu ce ma insel?
  2. Ce firma de hosting ati recomanda in aceasta privinta? Personal, am ajuns la MxHost, Webfactor sau EasyHost(desi urasc metodologia lor cu afisarile)
    Ca si detalii suplimentare: publicul target va fi din Romania si as prefera sa evit hosting resellers.
1 Like

Iti recomand MXHost. Sunt foarte multumit de serviciile lor atat pentru hosting-ul shared, cat si pentru VPS.

1 Like

Measure first then estimate.

As rula shop-ul in production mode cu toata baza de date populata si l-as testa macar cu apache bench (recomand wrk) - apoi in functie de config si numarul de requests poti estima un host.

Oricum pentru inceput daca iei maximul si imparti la 12h ai avea de nevoie de cam 8 req/min normalizat, pentru spike-uri, pt. hot-hours poti inmulti numarul cu pana la 10.

Sa zicem ca VM ar treb. sa fie in stare sa suporte 80 req/min pentru 1-2h ca baseline.

In functie de ce rezultate ai local le poti deriva pt. a estima ce VM vei avea nevoie e.g.:

  • daca ai un i7 care iti sare la 3.9 Ghz factorul pt. ceva translatabil into VM perf. poate fi: 0.2 - 0.4.
  • local hardware: 300 req / min => est. VM*: 75 req / min.

Si asta doar pentru backend. Next step front-end performance i.e. poate fi irelvant ca VM-ul suporta usor 100 req / min daca front-end-ul slugs away cu zece secunde to render the page.

  • VM-ul luat ca exemplu este unul top notch cu un score index de minim 1500 in UnixBench. DigitalOcean uneori scade si la 500 deci este de 3 ori mai slab.

Multumesc pentru raspunsul detaliat, dakull. Mesajul tau mi-a ridicat intrebari pe care eu nu mi le pusesem. Incepusem de la niste cerinte minime pe care plaforma Prestashop le are, urcand pana la o valoare decenta (estimata, posibil gresit), dar nu intrand intr-un teritoriu gen Magento Requirements ceea ce mi se pare overkill in situatia descrisa de mine. Am sa iau in considerare sfatul tau de a stresa un pic un local vm enviroment sa vad ce rezultate obtin.

1 Like

Ai putea să încerci chroot.ro: lucrez cu ei de vreo 2 ani jumătate, iar de 1 an am un VPS de care sunt mulțumit.