Recomandare Hub USB

Am avut un macbook pro de 15 inch , 2019, care il tineam conectat la 2 monitoare de 24inch, iar pentru asta am un hub delock care are port de retea , port hdmi si 2-3 usb-uri, am mai avut un adaptor usb hdmi care l-am conectat pe acesta la hub-ul respectiv iar alimentarea acestui hub o faceam prin usb-c cu incarcatorul de la laptop. Apoi conectarea la cele doua monitoare se facea printr-un singur cablu.

Acest lucru nu mai pot face pe noul macbook pro m1 si caut o solutie.

In momentul de fata solutia arata asa:


Si nu imi place deloc, asa ca am decis sa fac o investie intr-un hub care sa-l gasesc la comerciant in Romania, bugetul pentru acesta este de 1000-1500 RON.

Aveti recomandari?

Procesoarele M1 suporta un singur monitor (nativ), M1 Pro suporta 2, M1 Max suporta 3, dar presupun ca deja ai aflat de asta daca ai intrebat aici.

Ca workaround, poti folosi adaptoare din USB 3.0 in HDMI/DP care functioneaza prin tehnologia DisplayLink (iti creeaza un fel de monitoare virtuale, driver-ul/soft-ul iti encodeaza imaginea, iar in adaptor exista un fel de gpu care iti decodeaza imaginea si o transmite sub forma de hdmi/displayport). Daca mergi pe ruta asta, ai grija sa alegi un adaptor care foloseste chip-ul “DL-6950” (este ultima versiune de chip, si pe un port de USB 3.0 5Gbps suporta 2x 4k60).

Dell D6000 este un hub de la Dell care suporta 3 monitoare pe M1, un port este nativ, iar 2 sunt de la chip-ul DL-6950, desi pretul la el e si mai ridicat.
Eu am mai gasit urmatoarele adaptoare (am pus ochii pe un macbook air cu m2, si a trebuit sa fac ceva research pe partea de monitoare, ca n-as rezista fara ale mele 3 monitoare):

“i-tec”-ul il gasesti si in Romania (pe cel.ro) parca. Eu unul pe el am cam pus ochii, pentru ca e cel mai ieftin, planul meu ar fi: hub usb (de preferat 3.1 (gen2) ca sa aiba bandwidth total de 10gbps, sa ramana loc si de alte device-uri) cu un port hdmi; in portul hdmi intra monitorul principal; intr-un port usb 3.0 intra acel adaptor; in alt port USB al hub-ului intra un hub secundar/imitatie kvm pe care il folosesc si deocamdata sa pot muta perifericele usor de pe PC pe laptop).

Toate link-urile de mai sus sunt non-affiliated, nu incerc sa fac reclama, ci doar sa impart cunostintele pe care le-am invatat in ultima saptamana de cand am pus ochii pe noul M2.

1 Like

Eu nu recomand nimic Dell cu Apple, de obicei nu functioneaza deloc.

La 1500 lei gasesti un hub thunderbolt, dar niciunul nu este chiar perfect. Daca ar fi unul perfect mi-as cumpara si eu unul, dar prefer adaptoarele externe ca sa nu imi dea crash cand revine din stand-by…

Problema e ca M1 suporta maxim 1 monitor, e limitare hardware de la GPU. Singurul workaround e cu un adaptor de tip “DisplayLink”, sau sa iei modelul de M1Pro/M1Max.
Daca conectezi un hub thunderbolt care are 2 porturi HDMI/DP (nr de porturi video suportat per port usbc thunderbolt, conform specificatiilor thunderbolt 4) la modelul cu M1, doar unul dintre porturi o sa mearga. DisplayLink nu e doar singura solutie de a putea conecta mai multe monitoare la laptopurile cu aceste modele de procesoare, dar este si singura solutie prin care poti avea 3 monitoare conectate la un singur port pe laptop.

1 Like

Imi cer scuze, confuzie a fost ca trebuia sa scriu pro x2, laptopul din imagine este un macbook pro m1 PRO, ciudata denumire au ales si cei de la Apple.

Am tot citit si despre Daisy Chain, chiar luam ca alternativa si doua monitoare care sa la leg intre ele, dar totusi costa o avere acele monitoare.

Nu ma deranjeaza ca pun in serie mai multe hub-uri.

Ce nu stiu si nu vreau sa testez pe banii mei, daca folosesc un hub cu intrare thunderbord si acel hub are cel putin doua iesiri thundebord. La aceste doua iesiri thunderbolt-uri pot sa pun 2 x adaptoare hdmi, merge?

Toate bune,

La fostul loc de munca se folosea setup dell+apple si mergea bine

Si am un amic foarte bun care foloseste m1 cu un dell d6000 si zice ca merge cu mai multe monitoare

In cazul asta, da poti sa faci thunderbolt daisy chain (atentie, nu display daisy chain, adica nu poti pleca cu un alt port hdmi/displayport din primul monitor chiar daca ai asa ceva pe monitor), in schimb, daca monitorul (sau hub-ul) thunderbolt ofera output thunderbolt (pentru daisy chain), atunci da, se poate. Gasesti si hub-uri thunderbolt cu 2 output-uri hdmi/displayport native.

1 Like

Imi convine si dell D6000 daca merge ca nativ cele doua displayport, poate confirma cineva acest lucru?

D6000 are 1 port nativ (numit si DP Alt-Mode) + 2 porturi de tip DisplayLink, din ce vad la ei pe forum, nu se poate face toggle la porturile displaylink in DP Alt-Mode: https://www.dell.com/community/Monitors/Force-mode-on-D6000-dock/td-p/7617831

Din pacate, nu pot sa te ajut cu multe sugestii de hub-uri thunderbolt care sa suporte 2 thunderbolt/video outputs in DP Alt-Mode, dar stiu ca exista. In principal orice are 2 output-uri thunderbolt ar trebui sa mearga, dar ce e cu 2 output-uri HDMI/DP trebuie sa te interesezi daca sunt amandoua in Alt-Mode sau daca vreunul din porturi e pe DisplayLink.

1 Like

@robearded merci pentru timpul tau si informatiile tale.

O sa sap pe net dupa un hub thunderbolt.

1 Like

Am rezolvat si problema cu un singur cablu.

Am luat

  • hub de la OWC Thunderbolt 4 Hub 5Port black
  • 2 cabluri usb c to display port 1.4
  • avand nevoie si de cateva porturi usb type A , am luat si un cablu usb 3.0 A-B la care am conectat unul din cele doua monitoare DELL P2418D la port USB 3.2 al hub-ului OWC ca sa am 4 usb type A cu care vin monitoarele ptr. periferice.

Acum , vin la birou, conectez un singur cablu, nice :slight_smile: .


Din cate stiu, modelul meu de laptop M1 PRO suporta doar pana la 2 monitoare, atat am si nevoie.

2 Likes