Recomandare Laptop pentru design/programare

Fiind constrand de buget ( undeva la 3000 - 3500 RON) sunt in cautarea unui laptop decent pentru design/ programare. Ideal ar fi sa nu depaseasca 2.5kg, sa aiba SSD si o rezolutie decenta.

Ce mi-ati recomanda? Mersi mult pentru ajutor.

1 Like

http://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/acer/156-aspire-f5-573g-fhd-procesor-intel-core-i5-7200u-3m-cache-up-to-310-ghz-8gb-ddr4-256gb-ssd-geforce-gtx-950m-4gb-linux-silver-backlit/

sau

http://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/lenovo/14-ideapad-510s-fhd-ips-procesor-intel-core-i5-7200u-3m-cache-up-to-310-ghz-8gb-ddr4-256gb-ssd-radeon-r7-m460-2gb-freedos-silver/

Eu aș alege acer-ul, lenovo-ul are cică un ecran ips și e de 14 inch, dar are o placă video mult mai slabă, dar ok dacă chiar vrei să încerci ceva cu grafică. În rest gpu-ul din procesor oricum e mai mult decât de ajuns pentru programare, filme și office.

Nu merită să dai banii pe un i7, e foarte mică diferență. Dacă vrei și gaming ai gtx 1050 ti în laptop la 3600 lei, dar nu are și ssd.

Acer-ul în general pare ok pentru orice, chiar și light gaming. Lenovo-ul pare mai mobil și cred că are un ecran puțin mai bun. (2.3 kg vs 1.7kg)

Depinde dacă vrei mai multă mobilitate sau o placă video mai bună, în rest sunt la fel. (Poate lenovo-ul nu are usb-c dar nu scrie sigur)

O alternativă bună e să cauți si ceva cu garantie pe olx cu specificatii bune si sa ii pui un ecran ips de pe ebay + ssd. (Poți lua ceva cu 100% srgb la 100$)

Eu ti-as recomanda sa mai pui cateva sute de lei sa poti lua un procesor mai bun si sa renunti la SSD pe moment. In intervalul 3500 - 4000lei gasesti 7700hq si gtx 1050.
SSD si eventual RAM poti pune mai tarziu, procesorul si placa video nu le poti schimba.

Confirm, nu ai USB-C pe lenovo, shift-ul din dreapta este într-o poziție retardată (pe mine nu m-ar deranja), amd radeon-ul este doar cu puțin mai bun față de cea integrată, iar trackpad-ul e mediocru.
Pozitiv : Arată bine, aproape ca un macbook, ecranul e foarte decent, are un încărcător foarte mic și sunet decent, pare foarte portabil. Dacă n-are un ssd hynix poate fi făcut un hackintosh.

@anon9275431 nu ai nevoie de 7700hq la programare, diferența e foarte mică. GTX 1050 sau 1050 Ti sunt foarte importante la jocuri, dar dacă nu va juca niciodată ceva joc n-are rost să dea bani pe așa ceva.

Eu zic că nu poți programa în 2017 fără un SSD, visual studio code e practic inutilizabil pe un hdd cu Windows 10.

Adică pentru programare, grafică lucrurile importante sunt : un ecran ips la 1920x1080, 8Gb memorie și un ssd, procesorul nu contează dacă e intel, chiar și un i3 e ok. Placa video integrată în procesor e iarăși foarte ok pentru programare, pentru grafică aș alege minim un 940mx ca să ajute puțin illustrator-ul sau photoshop-ul dar nu e chiar relevant.

1 Like

Multumesc pentru recomandari. Am cautat si eu si am gasit laptop-ul acesta. Mi se pare destul de ok. Voi ce parere aveti? Laptop

1 Like

Nu are usb-c și ecranul e așa și așa (culorile nu sunt deloc precise), în rest e superbă configurația.
Eu cel puțin n-aș plăti diferența de 500 față de Acer. E mai bun i7-ul skylake dar nu merită pentru ce îl vei folosi tu. (ar merita clar deja dacă faci de exemplu encoding sau rendering video)

Cu 500 de lei mai bine iei un panou LG/Samsung ips/igzo cu 100% sRGB 80-90% RGB de pe ebay în acer-ul de mai sus.

De exemplu http://www.cel.ro/laptop-laptopuri/laptop-acer-aspire-e5_575g-intel-core-kaby-lake-i5_7200u-256gb-ssd-8gb-nvidia-geforce-940mx-2gb-fullhd-pNSE2MjQu-l/ deja e foarte ok pentru programare și iarăși îi lipsește doar un panou ips mai bun.

Adică dai 900 de lei în plus doar pentru un procesor și dacă nu te joci 950M iar nu te avantajează prea mult. (dar îl recomand)


Review-urile mi se par foarte ok. Baterie care ține 10-12 ore.

1 Like

Eu de 2 săptămâni l-am luat pe ăsta: https://www.emag.ro/laptop-asus-cu-procesor-intelr-coretm-i5-7200u-2-50-ghz-15-6-full-hd-4gb-1tb-dvd-rw-nvidia-geforce-920m-2gb-endless-os-chocolate-black-x541uj-dm432/pd/DDQYJDBBM/ dar la 1900 și ceva de lei (împărțit la 6/lună).

M-am tot uitat la diferite laptop-uri. Cele cu ecran IPS sunt de gaming și sunt grele, majoritatea au tastaturi foarte proaste, deși ăstuia îi lipsește tasta END. Modelul ăsta e dificil de îmbunătățit. Nu e ca și cum scoți 3 șuruburi și ai acces la slot-urile de RAM/HDD. Și nu are wiresless pe 5 Ghz ceea ce e ciudat. Am un laptop din 2009 care are.

Însă ecranul e decent, tastatura e bună iar procesorul nu agață când ai de deschis Chrome/IDE-uri/clienți FTP/Putty/HeidiSQL și restul de 20 de aplicații.

Cum l-am luat, i-am pus un HDD de 1 TB cu cache de 8 GB. Până la urmă o să-i pun 8 GB de RAM, față de 4 cât are, și un SSD mai de Doamne-ajută. Dar momentan lucrez de la desktop așa că rămâne pe plan secundar.

1 Like

Eu l-am luat pe asta de 3 de luni la 3450 lei … acum e putin mai ieftin… il recomnd, singura problema care o are ca are doar ssd… dar poti pune hdd https://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/asus/156-f550vx-fhd-procesor-intel-core-i7-6700hq-6m-cache-up-to-350-ghz-8gb-ddr4-256gb-ssd-geforce-gtx-950m-4gb-freedos-black/

1 Like

Mersi mult pentru recomandari. Astazi am primit laptop-ul acesta de la pcgarage. Ce mi se pare foarte ciudat este ca badge-ul este alb si scris in rusa sau poate ucrainiana…Nu sunt sigur… Hmm…nu stiu ce sa cred…Ati mai auzit/vazut laptop cu badge alb si scris in rusa?

La mine e in engleza, ti-am trimis si pm. Nu cred ca te incurca cu ceva…

Dacă nu are tastatura în rusă, cred că e ok. Componentele sunt oricum făcute în China :smiley:

Eu l-aș returna, sigur ceva e făcut pe vapor dacă e fabricat pentru Bulgaria/Ucraina/România.

Probabil prețul e mai bun dar sunt total alte chestii pe placa de bază față de cea pentru vest. La ASUS-uri când ma ocupam câteodată cu configurare de pc-uri nu găseai modelul exact pe site-ul oficial când erau așa.