Recomandare mouse si ce mouse folositi

Trust Mydo Silent - 30 lei

Folosesc Asus WT425 si am folosit WT625. Mouseuri bune la 50-70 ron.
Nu stiu daca merita un Logitech MX3. Practic e de 6-7 ori mai scump ca un Asus de asta de folosesc.

Logitech G305, e wireless si e de gaming, am jucat FPS-uri competitiv intr-un timp si a fost foarte bun.

Se misca bine si pe mac, eu il folosesc cu mousepad SteelSeries Qck si n-am ce comenta. Bateria tine o luna daca te joci si jumatate de an daca nu. (se poate seta modul din driver)

Mx Master 3, dupa un Mx Master (care a crapat dupa vo 5 ani).

Sunt foarte putini de dimensiuni decente.

Daca tot recomandati mouse, spuneti si cu ce mouse-pad il folositi, pentru ca rezultatele pot sa difere enorm. Eu am un G502 cu un mousepad logitech si cred ca mai precis ar fi daca as misca cursorul din sagetile tastaturii (exagerez, evident). Are momente cand, daca il misc foarte lent, sageata sta pe loc efectiv. Tind sa cred si sper ca de vina este pad-ul, la cati bani a costat mouse-ul cand l-am luat eu…

Ah, si sa nu uit accesoriul foarte util: " Suport de brat pentru birou sustinere brat ergonomic adaptabil rotativ" (la Domo)

3 Likes

Sa stii ca desi sunt fanboy logitech (pe lanaga cele 2 mai detin: G910, G430 si G935) la mousepad aleg razer goliathus speed si recomand cat mai mare.

Folositi mouse ergonomic?

Acesta este cel din poza.

Si-au luat cativa colegi si mi-au spus ca spre deosebire de unul normal, cel ergonimoc are avantajul ca nu iti sucesti bratul.

L-am mai butonat si eu vreo zi. Ia putin timp sa te obisnuiesti.

2 Likes

My man!
Or fi mouse-urile orizontale fancy dar…

Partea nasoala e ca nu-ti dai seama pana nu tragi un RSI sanatos. :stuck_out_tongue:

Pai cam de aia :slight_smile:

Mai ales in acesta perioada, unde, mai greu cu pauzele,

I-am luat mamei mele unul. De la cel normal, a inceput sa o doare mana si simtea o durere cand dadea click. Acum este mai bine. Cochetez si eu cu ideea sa imi iau unul la birou.

1 Like

O investitie excelenta. Te inveti repede cu el. Dupa cand pui mana pe un mouse normal ti se pare ciudat (si aiurea cand iti sucesti bratul).
daca ai buget redus (sau vrei doar sa incerci) recomand REXX GXT 144. E vreo 100-150 lei.

Pare interesant. De ceva timp am o problema la umărul drept. Cred că e amplificată și de mișcarea mouse-ului.

Au cam sărit băieții cu adaosul pe emag. E 22e pe amazon.de

Chiar arată interesant.

Intre timp am renuntat la el. A ameliorata durerea primele luni. Dupa aceea a inceput sa doara baza mainii “altfel”. Tot se punea presiune pe mana.

Acum folosesc un pen (tableta grafica) + mouse normal cand nu pot cu pen-ul. E mult, mult mai lejer sa tii un pen in mana (decat sa apesi cu toata mana pe mouse, fie el vertical sau normal).
No more pain. :stuck_out_tongue:

1 Like

Here we are again.

La logitech parca inchiriezi mousii, nu-i cumperi.

MX Master 3, a inceput sa se exfolieze cauciucul ala de pe el (problema generala, la mai multe modele). Problema este ca nu gasesc nimic pe piata macar relativ apropiat ca ergonomie.

Hm, al meu arata inca bine

Nu muncesti destul :smiley:

Inca nu am dat cu el de pereti :)))

G305 wireless de la Logitech e foarte bun sincer. L-am folosit la greu timp de 3 ani deja (adica pana si la esports in turnee) si abia acum imi da dubluclick butonul de back. Daca aveam grija mai multa de el ma mai tinea inca un an probabil. Daca il gasiti la vreo 150 de lei se merita 100%

eu constat ca incepusem sa folosesc tot mai mult scurtaturile din tastatura (ca sa nu mai ma intind catre mouse la fiecare maruntis).
de cateva zile incerc sa imi remapez obisnuita de tastare de la linux catre macos. pare ca o sa mai dureze pana descifrez secretele tastelor din seria command & option vs. ctrl & alt