Recomandare mouse

Salutare. Aveți vreo recomandare de mouse care are infinite scrolling (ca logitech-urile), eventual și câteva butoane programabile?

De preferat nu logitech. Se pare ca sunt cam idioate utilizate cu Mac. Pentru cine nu știe despre ce vorbesc, dați un search “logitech mouse lag on Mac OS”

Dețin Logitech MX Anywhere 3 pe MacOS cu M1 și n-am avut nicio problema în aproape 2 ani.
E vorba de anumite loturi sau care-i faza de e așa random problema?

Tot mx anywhere 3 am și eu, dar am încercat și cu master și la fel face.

Probabil să fie de lot, nu știu. Doar ca are un lag nesimțit pe Mac. Pe windows merge impecabil.

Nu stiu cum sunt driverele originale, dar folosesc cu succes un MX Master 3 cu SteerMouse de la Plentycom si merge perfect. Cred ca ar merita incercat un trial sa vezi daca rezolva problema.

1 Like

Ciudat. Eu folosesc un Logitech G305 pe MacOS si nu am absolut nicio problema. Pana si in jocuri care necesita timp de reactie mare se comporta foarte bine

Cred că singura opțiune în afară de Logi ar fi acest razer.

Problema este însă că nici măcar Logi nu are scroll-ul implementat inteligent la toți șoarecii.

  • Varianta neinteligentă: apeși un buton să activezi scroll-ul infinit.
  • Varianta inteligentă: în funcție de „forța de flick” se activează sau nu. (iar asta e configurabilă în softul Logi)

O alternativă la asta am observat-o la unii șoareci Microsoft: au implementat un soi de accelerație la scroll. Este oarecum același efect, dar nu ai și inerție. (Posibil să fie și la alții)

O alternativă (la alternativă :smiley:) este să folosești un tool de genul X Mouse care parcă are o opțiunea asta.


De curiozitate: este conectat pe bluetooth sau dongle-ul lor? Eu pe Win eram pe BT și aveam tot felul de lags în momente complet razna.

1 Like

Merci fain pentru recomandari. Din pacate nu imi surade ideea de mouse cu fir :))

Ambele. Face la fel si cu dongle, dar si pe bluetooth. Din ce am citit, interfereaza cumva frecventele de la bluetooth cu cele wireless (o problema de care Apple aparent stie, dar…)

master 3s (varianta standard, cu negru, nu cea pentru mac) + macbook pro functioneaza fara probleme pentru mine.