Recomandare vpn pentru geolocation

ma gasesc in situatia de a avea nevoie sa vad diverse siteuri prin ochii vizitatorilor din diferite tari.
m-am gandit ca o rezolvare comoda ar fi un serviciu vpn.

ma intereseaza mai putin tot felul de extensii de securitate care pot sa vina in pachet, dar vreau sa fie comod de folosit (mac, linux, windows, android, ios + eventual configurat in router) si in special vreau sa fie stabil.

nu conteaza prea tare loggingul (nu e pentru activitati ilegale), dar as prefera sa nu imi pastreze istoric.
in schimb ar fi un plus daca il pot folosi pentru abonamente la servicii de streaming (legale).
an alt plus e raspandirea geografica, dar nu am ceerinte exotice aici.

nu vreau gratuit (am nevoie de o responsabilitate si stabilitate minima a serviciului), dar pretul e si el un criteriu de alegere.

aveti recomandari si / sau experiente relevante cu asa ceva?

Folosesc ProtonVPN de cativa ani si sunt multumit. Acopera toate cerintele tale.

1 Like
1 Like

Nu cred ca un VPN e solutia pentru “ochii vizitatorilor din diferite tari”. Mai exact ce vrei sa testezi, viteza de incarcare / delay / CDN? Pentru viteza de incarcare (daca nu e suficient raportul din pagespeed) mai bine iei un VPS in tara in care vrei sa testezi si instalezi un program care testeaza viteza de incarcare (de la ab pana la ceva mai avansat, ex https://k6.io/ ).

Nu e problema mea, doar o observatie: daca le accesezi prin VPN devin ilegale (atat timp cat serviciile respective sunt destinate doar utilizatorilor din tara x, in momentul in care le accesezi din alta tara incalci ToS).

iti multumesc pentru raspuns, dar nu ma ajuta.

Am corectat, vroiam sa zic VPN

da, intelesesem asta, doar ca nu viteza de incarcare incerc sa o verific.
e vorba de continut efectiv (fie ca vreau sa imi testez vizual ofertele proprii, fie ca vreau sa verific competitia, etc).

ps. netflix nu imi pune pauza perioadei de facturare cand sunt plecat din tara, ar fi ciudat sa nu ma lase sa ma uit prin vpn

NordVpn. Il folosesc de cativa ani atat pe desktop cat si pe mobil si isi face treaba. Are si o groaza de locatii la care te poti conecta.

1 Like

NordVPN

Daca ai Revolut Premium, ai NordVPN gratis pe toate dispozitivele :slight_smile:

1 Like