Recomandari companii pentru remote B2B?

Salut!

Caut de ~4 luni ceva si nu pot sa zic ca a iesit. Ba am picat la RNG-ul interviurilor tehnice, ba ca sunt peste buget (rate-ul pe care il caut e la 45E/ora), ba nu e full remote. Ca idee, am experienta din 2010, mostly backend Java cu toate polologhiile aferente. Daca are cineva un sfat pe unde/la cine sa mai incerc, sunt deschis. Am tot incercat prin agentii de workforce de prin Ucraina si n-a iesit nimic. Voi cum gasiti clienti?

Multumesc anticipat

1 Like

No hate, dar bine ca nu cauti rate-ul ala de 45E/ora prin Republica Moldova sau Bangladesh…

2 Likes

No hate at all. Ala e filtrul meu default, nu sunt dispus la un rate mai mic, asa s-a nimerit pe LinkedIn si alte medii, nu i-am “cautat” eu in mod explicit dupa zona geografica. Niste sfaturi utile daca ai, as aprecia. Ca de glumite si ironii suntem campioni in Romania :).

1 Like

Nu inteleg exact la ce sfaturi te astepti sa iti dea cineva. Mie mi se pare evident ca daca nu se inghesuie nimeni cu oferte si nu treci de interviurile tehnice probabil ceri mai mult decat poti sa oferi in momentul de fata. Chiar daca tu poate ai mai lucrat in trecut pe hourly rate-ul respectiv, piata mai sufera modificari. (Nu incerc sa iti judec skillurile, ceea ce zic aici e doar un common sense)

Oricum mie mi se pare incredibil sa zici ca ai anumite dificultati in a gasi un nou client, dar ti se pare josnic sa cobori tariful.

2 Likes

nu cred ca josnic e musai termenul potrivit,
uneori acceptand un tarif mai mic iti produci pagube (de a la fi ocupat cand apare oportunitatea, la a fi obosit si a pierde pe alte parti, la pur si simplu nu a acoperi suficient cheltuielile.

cat despre cautat… pe java nu ma pricep… dar ca idee generala… daca nu merge cu job remote poate ceva stil freelancing? un bid pentru un proiect?
incepi cu ceva mai mic sa vezi daca iti place si evoluezi de acolo daca e cazul.

2 Likes

Cu toata stima, nu e “josnic”, insa timpul meu este important pentru mine si il ofer la schimb la pretul corect. Nu trec tehnicele pentru ca uneori dau de domenii in care nu mai sunt atat de “in forma”, dar lucrez la asta in paralel. De ce sa ma multumesc cu putin? Cat de putin? Asa raman pe CIM-ul actual si imi vad de viata.

3 Likes

Hai sa reformulez: context - e prima mea tentativa de a ma muta pe freelancing. Ca sa aiba sens, tariful orar trebuie sa fie in zona mentionata, altfel nu vad rostul efortului.

2 Likes

pentru freelancing conteaza destul de tare portofoliul.
sunt clar necesare cunostinte tehnice, dar ele nu sunt o garantie a unei livrari de succes.
organizarea / disciplina / managementul (proiectului, al persoanei, etc) sunt o provocare importanta in “jobul” asta.

iar un client e interesat in primul rand sa aiba incredere ca poate primi ce a cerut, nu ca ci cunostintele tehnice despre cum sa faci ce a cerut.
si increderea asta e cu atat mai mare cu cat ai deja proiecte livrate in regim de freelancing.
deci… n-ar fi rau sa lucrezi la un portofoliu in sensul asta.

Un sfat pertinent. Multam, ma apuc.

La ce te referi exact cu portofoliu?

Din ce am observat cam 35-40€/oră este rate-ul normal dacă lucrezi printr-o companie intermediară din țară.

Și eu sunt cam în aceeași situație ca tine, încerc sa fac shift spre freelancing. Lucrez din 2009 mostly back-end Java/Spring.

daca pentru mine era intrebarea,
prin portofoliu inteleg experienta in noul tip de activitate: freelancingul.

fata de un angajat normal care are responsabilitatea de a merge la job si de a programa ce i se cere…
un freelancer e oarecum un antreprenor care se angajeaza ca livreaza un produs.
tariful orar e mai mult pentru o estimare a pretului total al produsului (spre deosebire de angajat unde esti platit la fel si daca firma are clienti si daca nu… si daca proiectul are intarzieri si daca nu).

practic, banii pe care ii iei ca freelancer ii iei si pentru activitati de oganizare / vanzare, dar si pentru riscul asumat.
esti responsabil sa livrezi ce ai contractat in forma pe care ai contract-o si in timpul pe care l-ai contractat.
evident, cu cat riscul e mai spre client cu atat tariful e mai mic, cu cat riscul e mai spre prestator cu atat tariful e mai mare.

dar un client isi doreste (in general) in primul rand sa primesca ce are nevoie si cand are nevoie si abia apoi sa plateasca putin pentru asta.
pt ca produsul programatorului e pentru folosul unei alte afaceri, afacere care daca sta pierde mai mult decat pretul pe care l-ar plati pentru softul respectiv.

deci trebuie sa demonstrezi ca poti livra, nu ca stii sa programezi.

1 Like

Okay makes sense idea ta.

Dar cum sa dovedești chestia asta? Să creezi niște aplicații pe care sa le arăți clientului la interviu? Asta nu dovedește neapărat 100% ca poți livra ceea ce dorește clientul.

Cred ca amandoi vreti sa deveniti contractori, nicidecum freelanceri…

1 Like

pai aici intervine abilitatea ta pe zona asta.
eu as zice ca nu e o reteta standard (altfel ar face toata lumea la fel), ci trebuie sa iti gasesti tu locul in piata.

depinde cum definim termenii.
unii prin contractor inteleg un fel de antreprenor general care contracteaza o lucrare si apoi o imparte catre terti (un fel de integrator) - mai mult spre termenul englezesc.

altii inteleg prin contractor persoana care incheie un contract (freelancer included) - mai spre termenul romanesc.

pana la urma conteaza esenta, mai putin forma in care o denumim.
dar exprimarea initiala era putin confuza (interviu si b2b in acelasi loc) si de aici ipotezele de dupa.

1 Like

90% din ofertele pe care le-am vazut par ca sunt joburi de angajat “normal”, dar prin colaborare “SRL”. Basically, te angajezi pentru cineva de afara si te platesc pe firma. Imi imaginez ca exista si alte nuante, cum prea bine se scrie si pe aici. Personal, n-am o preferinta, dar nici nu pot sa zic ca am portofoliu si stofa de “antreprenoriat”. Am skilluri tehnice si sa zicem ca ma descurc pe comunicare. In rest - room to grow.

1 Like

Bine punctat, poate mai bine de 90%

Cand faci shift-ul, poti sa spui si pe ce rate l-au facut?
Just for my info

deci contractori.

Freelancingul e relativ alta mancare de peste. Acolo faci 50% sales, account si management si restul de 50% actual programming.
La contract bagi 8 ore pe zi sau cat e in contract ca un angajat normal, faci ce ti se cere, pe durata contractului. Doar ca e B2B cu riscurile si beneficiile aferente.

2 Likes

nu mi se pare mult 45€/ora in 2024, sa facem un calcu asa simplu, pentru un salariat ca sa ia approx 4000 euro pe luna un srl plateste ~7000 brut adica un 43€ pe ora si are si 22 zile concediu si nu il poti da afara cand i se scoala la patron. iar 4k euro net pe CIM pentru un java dev cu ~14 ani exp cat zice @Vulpeabatrana ca are nu mi se pare mult, as zice cam mic mai e loc de crestere.
asa ca 45€ mi se pare un deal bun, cred ca dai de multi scartari care au nevoie de carpeli/buleli si nu au nev de om calificat sa le faca treaba de calitate, treaba care costa nu e ieftin da nu iti tremura chilotii ca patron cand ai de onorat un contract.

7 Likes