Recomandari si Review-uri Software (Desktop, Web, Scripts)

arata sexy

Asta-i entry drug ptr. quake style consoles. Dupa vine terminator. :stuck_out_tongue:
(sau terminology care arata ca-n filmele cu hackeri)
Ce-i misto la terminology e ca poti sa vezi imagini direct in terminal, embedded, true colors. Restul consolelor iti arata doar 256 colors.

Paradox - mosh se misca ca un tinerel. :slight_smile:
Nici o comparatie cu clasicul ssh la usability.

1 Like
1 Like

Timewarrior - confratele lui Taskwarrior. Task tracker din consola, sa tii socoteala cati euroi trebuie sa-tie dea clientul ptr. projectul X. Sau cat timp ai pierdut lucrand la nush ce proiect, feature, etc.

Install:
sudo apt install timewarrior

Usage:
timew start "debugging shit" - starts a task
timew stop - stops current task
timew summary - task summaries & time spent onthem

Tips:
alias t="timew"
alias ts="timew start"
acu poti sa faci tracking la un task cu ts mytask.
Sau poti sa vezi taskurile cu t summary sau t s

Happy tracking!

Ieri m-am hotarat ca e prea mult sa am minim 30 taburi deschise si mi-am instalat in sfarsit pluginul de browser Pocket, de care stiam de peste 5 ani dar nu simtisem nevoia sa-l folosesc. Asta e “problema” mea cu macul: nu dau shutdown niciodata si de asta nu am motive sa inchid taburile, ca mai contin cate o informatie la care as vrea sa revin, sau macar sa nu o pierd. Mai aveam un plugin instalat tot din cauza asta, “Single Tab - Session Manager” care-mi salva toate taburile deschise. Incepe sa se aglomereze bara mea de extensii.

wakatime ptr. time tracking automat, la recomandarea lui @iamntz
imi place ca are tracking ptr. consola, browser si vscode.

Sourcetree pentru git.

Folosec MobaXterm ca si client de terminal.

Imi place mai mult ca putty si are mai multe functionalitati. Si mai comod. Pot sa fac zoom cu Ctrl+Mouse Wheel, numlock-ul functioneaza in vim, iti colereaza dupa anumite cuvinte cheie, ca de exemplu error, in log-uri ceea ce poate fi util in anumite situatii, plus Paste confirmation care iti arata intr-un dialog cu un text box liniile ce urmeaza a fi copiate in consola si poti sa le editezi.

Pentru mine, versiunea free este suficienta.

Plus multe alte functii :slight_smile:

2 Likes

Magnet Tile manager de ferestre pe mac.
Total Spaces 2 Desktop manager pentru mac, permite anularea animatiilor de tranzitie intre full screen apps.
Dozer Management la iconitele din menu bar pe mac.
Lens Dashboard stand alone pentru clustere de kubernetes.

2 Likes

Instant terminal sharing

Reaper.
DAW usor de folosit, puternic AF, cheap sau gratuit (te bazaie la cap cu licenta dar e fully unlocked).
Din pacate nu l-am incercat cu un MIDI dar am auzit ca-i unul din punctele lui forte.
L-am folosit insa ptr. audio editing si e strong la capitolul asta. Are si piano roll - midi editor dar pare un pic mai clunky decat FL.
(nu l-am mai folosit de mult din pacate :P)