Recomandari si Review-uri Software (Desktop, Web, Scripts)

Am postat 2 mesaje in cafeneaua Dev Forum cu recomandari software (taskwarrior, Zettlr) dar mai am. :stuck_out_tongue:
Si sunt sigur ca si altii au recomandari utile, programe ce le fac viata mai usoare si de care unii poate n-au auzit.
Cred ca-i mai simplu sa le vedem pe toate intr-un thread decat imprastiate intr-un thread imens.

Sunt OK urmatoarele:

  1. software desktop incluzand utilitati command line indiferent de OS.
  2. Aplicatii web (online sau self-hosted).
  3. Script-uri care pot fi rulate standalone (python, bash, etc) (fara snippets care au nevoie de context).

De preferat si un screenshot.

Daca aveti nevoie de o aplicatie buna de note taking, recomand Zettlr. Am testat de-a lungul timpului o gramada, incluzand web apps celebre si desktop standalone (cherrytree, zim, joplin, scrivener, etc).

  • Markdown-ul este aplicat direct unde il scrii (nu in alta fereastra de preview)
  • interfata sexy, fonturi misto
  • Vim (si emacs) mode. yay. Nu stiu de cate ori mi-am dorit feature-ul asta in cherrytree (pe care l-am folosit inainte).

4 Likes

Inca o recomandare de software (poate ar merge deschis un topic separat ptr. asta unde sa posteze mai multi useri dar las decizia asta lui @iamntz :slight_smile: )

Taskwarrior e un todo si task tracking app in command line. Merge in special superb cu un terminal in modul Quake (apare/dispare cu un shortcut, de obicei in parte de sus a ecranului).
Are o tona de features (chiar si integrare cu servicii de issue tracker dar eu nu le-am folosit)

Exemple:
task add "found bux X while doing Y" +bug

  • adauga un task cu tagul bug. Daca mai tarziu vrei sa vezi toate taskurile cu tag-ul bug folosesti comanda task +bug

task
-iti arata toate task-urile

task add "meet Bruce Willis when he comes to bucharest" wait:+30d
-adauga un task dar il ascunde timp de 30 de zile. ptr. a vedea taskurile ascunse se folosest comanda task +waiting

task 99 annotate "and don't forget to tell Bruce how much you hated his last movie"
-adauga annotation la task-ul cu id 99

task 100 +next
-creste prioritatea taskului cu id 100. Taskurile cu prioritate ridicata sunt aratate primele

task 101 start
-ii da un background taskului 101 indicand ca e in desfasurare. task stop scoate background-ul

…si cel mai important

task 1001 done
-marcheaza task-ul ca si completed si nu-l mai arata in lista.

Cel mai important aspect al folosirii lui e ca nu te scoate din flow. Pana vanezi cu mouse-ul un todo in GUI si te intorci inapoi la cod poa’ sa dureze chiar si +1 minut. Cu taskwarrior undeva la +10 secunde, in functie de cat de repede tastezi.
Bonus: nu-ti iei mainile de pe tastatura.

6 Likes

Am câteva posturi pe blog despre utilitare. :slight_smile:

Dacă nu e voie cu link-uri, un admin să șteargă postul… :troll:

5 Likes

Pai hai ca arunc si eu cateva

  • ngrok - l-am folosit cand am avut nevoie de un tunel, sa expun o aplicatie in afara
  • proxy in go - este un proxy scris in Go de @geosoft1. Se poate folosi ca si un reverse proxy. Eu il folosesc ca sa expun o aplicatie in java si Spring Boot pe Internet
  • Quicktype - l-am folosit cand am avut de transpuns in clase, un json mai complicat.
  • Un therad inceput de @horia141 - si pe acolo sunt cateva chestii faine
  • Groupy - def, prea multe ferestre in Windows. Am scris despre aplicatie si pe forum
  • Transfer de fisiere, dar in linia de comanda
  • Pt ca uneori ai nevoie de fisiere csv pt teste - thread pe forum si link
    Mkcert - certificat https pt localhost - am postat si pe forum. In topic este si un expemplu de folosire
  • Windows icon Windows Sysinternals - o suita de programele extrem de uitla, mai ales pt cei care fac system administration pe Windows. Folosesc din acea suita, Process Explorer un mamanger de procese cu mai multe functionalitati fata de Task manager
  • Microsoft PowerToys - cica de pe vremea Windows 95 :slight_smile:
5 Likes

Am fost surprins să văd:

  • Cât de multe apps sunt incluse
  • Că încă sunt actualizate. Aveam impresia că a fost abandonat.
1 Like

Notion.so - Il folosesc pentru organizare, sunt o gramada de video-uri pe youtube cu sisteme de organizare personala/contabilitate/baza de date personala. Unele template-uri sunt chiar contra-cost si oamenii le cumpara ca painea calda. E bun si pentru proiecte, notite si bookmark-uri (are si un add-on)
Fast Tab Switcher - E arma mea secreta in Chrome/Edge, setez un shortcut global e.g CTRL+SHIFT+, si caut orice tab din orice aplicatie. Merge pe orice OS.
Lightshot - Screenshot-uri cu cut pe Windows, e mai practic ca snip tool.
jq - jq e o comanda de consola care iti permite sa parsezi sau sa generezi un json cu query-uri,
GraphQL Mesh - GraphQL Mesh iti converteste orice sursa de date cu o schema (e.g OpenAPI/Swagger, mysql/postgres/alt api graphql si multe alte surse) intr-un API graphql, poti sa il folosesti ca SDK sau ca serviciu, un truc e sa il folosesti ca si documentatie in loc de postman, poti lua query-urile rest generate folosind graphql.
Cheerio - Cheerio este un parser de HTML cu API aproape identic cu jquery, este mic si foarte rapid, avantajul cel mai mare pe care il are este ca parseaza inclusiv html dintr-un fisier invalid, daca ii dai un fisier .txt cu ceva html in el o sa iti ia elementul si de acolo. Poate fi abuzat in toate felurile.
NextJS - Este un framework de React, perfect pentru orice proiect de frontend nou.
VisBug - Este o extensie de chrome care ajuta sa te uti la design-ul unei pagini web mai usor, iti permite si sa il modifici. Uneori ajuta pe langa devtools.
Sourcegraph - Adauga cautare si jump to definition in cod pe github
pnpm - Folosesc pnpm in loc de npm/yarn fiindca se poate salva mult spatiu si este mai rapid (face symlink intr-un singur director de dependinte)

3 Likes

Mai trantesc si un bash pt un export csv din baza de date

date=`date +%Y%m%d%H%M`
mysql -u user -ppassword -D my_db < query.sql | sed 's/\t/,/g' > out_$date.csv

Desi mysql stie sa faca export in csv, nu stiu daca poti sa schedulezi acel lucru si probabil te mai lovesti si de problema permisiunilor.
Pe asta il trantesti pur si simplu in cron si gata. Cat despre parola, sa zicem ca o poti citi dintr-o variabila de mediu. Daca are cineva o idee mai buna, sa o zica. :slight_smile:

O extensie de Chrome pe care am folosit-o cand eram pe Google Chrome

1 Like
  • Colly, Requests - pt basic scraping sau testare chestii web mai complicate
  • BeautifulSoup și GoQuery pt parsare html
  • curl, wget, Postman
  • ngrok - s-a mai discutat
  • ssh -D pt a crea socks proxy (la serviciu ngrok e blocat, dar îi fentez cu un proxy din ăsta)
  • gearman - job queuing stuff
  • csvtk - CSV/TSV toolkit
  • screen
  • bash and friends
1 Like

newsboat - rss reader in consola. (apt-get install newsboat)

  • rss feeds + reddit + youtube channels + twitter (cu rss.app)
  • configurabil in draci (exemplu de configuratie ptr. vim keys si tutorial video configuratie)

Asta-i confratele mentinut al lui newsbeuter care cica-i abandonat.
Nu-l am de multa vreme dar pare foarte promitator ptr. quick scanning multa informatie. Recomand urmaritul tutorialului video de mai sus ptr. a intelege rapid cum se configureaza corect.

Mai jos e config-ul meu ptr. quick start. Culorile (34, 44, etc) difera de la terminal la terminal si se pot afla cu o aplicatie cum ar fi colortest in linux (sau se pot folosi generice: yellow, blue, red, etc)

# bind keys - vim style
bind-key j down
bind-key j next articlelist
bind-key k up
bind-key k prev articlelist
bind-key J next-feed articlelist
bind-key K prev-feed articlelist
bind-key G end
bind-key g home 
bind-key d pagedown 
bind-key u pageup
bind-key l open
bind-key h quit

bind-key a toggle-article-read
bind-key n next-unread
bind-key N prev-unread
bind-key D pb-download
bind-key U show-urls
bind-key x pb-delete


# solarized
color background         default   default
color listnormal         default   default
color listnormal_unread  default   default
color listfocus          black     cyan
color listfocus_unread   black     cyan
color info               default   black
color article            default   default

# highlights
highlight article "^Feed:.*" color31 default bold
highlight article "^Title:.*" color32 default bold
highlight article "^Author:.*" color33 default bold
highlight article "^Date:.*" color34 default bold
highlight article "^Link:.*" color34 default bold
highlight article "^Flags:.*" color35 default bold
highlight article "\\[image\\ [0-9]+\\]" color43 default

#
refresh-on-startup yes
reload-time 10
prepopulate-query-feeds yes


# general settings
auto-reload yes
max-items 50


# press ,v to view in mpv
browser "xdg-open %u"
macro v set browser "mpv %u"; open-in-browser ; set browser "xdg-open %u"

Url-urile se pot configura in fisierul ~/.newsboat/urls
exemplu scurt ptr. a avea acces la starred items (Ctrl+F si ‘s’ ptr. a pune starred flag pe un articol) si unread:

"query:Starred:flags # \"s\""
"query:Unread Articles:unread = \"yes\""
https://rss.app/feeds/S0dw7VHd8npMw8Ty.xml "~Twitter Feed" "(twitter)"
https://www.reddit.com/r/netsec.rss "~REDDIT: r/netsec"

Happy rss-ing! :slight_smile:

1 Like

Typora un editor markdown foarte bun pentru scris documentatii si nu numai. Interesant e ca poti face de exemplu copy paste la o pagina web cu un tutorial si o poti aranja usor dupa aceea numai cu informatia relevanta.

1 Like

Seamana mult cu Zettlr! :slight_smile:
Ai idee, suporta Vim navigaton?

Nu cred, sau cel putin eu nu am vazut.

Fiddler web debbuger
Burp suite

1 Like

mitmproxy util pentru a analiza headere http raw si comunicarea daca nu ai acces la browser
meld un diff/merge tool pe gustul meu

2 Likes

fain meld. îl recomand

eu îl folosesc cu git.


[diff]
    tool = meld

[difftool]
    prompt = false

și apoi vizualizez modificările cu

git difftool path/to/file(s)

Cum e in comparatie cu burp?

ranger -> command line file explorer with vim bindings.
suporta chestii misto cum ar fii tab-uri, bookmarks, file preview, etc.

1 Like

Folosesc mult fiddler deoarece imi ofera mai multa libertate in fiddler script. Pot manipula requesturile direct in javascript.


Foarte bun pentru webdebug.
2 Likes

joplin notes + todos cu sincronizare intre orice platforma, poti atasa fisiere, poti alege ca datele sa fie encriptate, spatiul de stocare poate fi local, dropbox, aws sau o instanta propie de nextcloud
tabnine autocomplete avansat pentru editoare text
smartgit client git
guake top-down terminal, quake style :smiley:
thefuck asta pentru cine se enerveaza repede in terminal :laughing:
flux ajuta ochii pe timp de noapte sau in medii fara lumina naturala
rambox mail, discord, whatsapp si altele intr-un singur loc

Dar ceva de fun nu da nimeni share? Hai ca incerc eu.
olivia music player cu suport pentru youtube si soundcloud
headset la fel dar crossplatform
freetube interfata pentru youtube

Niste joculete OSS:
mindustry factorio + tower defense
zerok old school rts
0ad un fel de AoE

1 Like