Recomandari tutoriale Java

Am sapat un pic pe forum si aparent limbajul Java este cam neglijat (ma bucura intr-o oarecare masura) :grin:. Tinand cont ca nu m-a pasionat niciodata si ca mi se pare destul de greoi, nu i-am acordat suficient timp nici in timpul scolii, doar ca a cam venit momentul sa invat una-alta, tinand cont ca am tot primit recomandari.

Cine ce materiale recomanda? A urmat cineva cursurile video de pe lynda/tutsplus/etc, merita sa platesc un abonament ca sa invat? Recomandati alte resurse?

ce stii deja / folosesti in prezent? ce motive ai sa incepi java, in afara de acel link?

1 Like

JavaScript (jQuery/Angular/Vanilla), PHP, C. Nu un link ma determina sa invat, ci mai degraba curiozitatea (si un pic niste materii pe la scoala). Aparent poate face exagerat de multe chestii Java asta, chiar daca aparent nu le face prea bine (prea rapid adica)

Depinde ce consideri tu greoi.

In Java e mult mai greu sa faci greseli pe care le poti face in alte limbaje de scripting (php, js, ruby, python, etc), deci, dat fiind un anumit nivel de calitate a produsului software la care vrei sa ajungi, cu java e mult mai usor sa o faci - la celelalte trebuindu-ti mult mai multa disciplina.

Java e foarte rapid pe servere / in aplicatii intensive.

2 Likes

Pluralsight e gratis 6 luni si are cursuri Java

2 Likes

Tu ce server folosesti:Netbeans,Eclipse sau Intellij Idea?
Tu cu care te descurci mai bine?

Sunt IDE-uri, nu servere.

1 Like

Recomand cu căldură tutorialele de la Oracle. Dar nu te apuca de ceva dacă nu te atrage. Viața e prea scurtă să pierzi timpul cu tehnologii care nu îți plac, atunci când ai norocul să activezi într-un domeniu unde nu mori de foame indiferent ce cale alegi.

Acum, Java e un limbaj fain. Ți se pare greoi pentru că este mult mai riguros decât limbajele dynamically typed cu care ești mai învățat. Din acest motiv este și mai verbose, dar asta nu e mereu un dezavantaj. Java (ca orice limbaj statically typed de altfel) nu te lasă să te împuști singur în picior așa ușor.

1 Like

Eu, Eclipse am folosit anul trecut, acum folosesc NetBeans. Deasemenea, IDE-ul este irelevant, discutiei in cauza. El nu vrea sa invete un IDE, ci sa aprofundeze in Java.


O alta idee ar fi sa cauti pe youtube tutoriale, apoi, cand te simti destul de sigur pe tine, poti trece de la tutoriale la modul general, la proiecte, pe care incerci sa le intelegi si sa le aplici real-time. Iar dupa ce ai terminat, modifica programul sa faca ceva in plus, de vre-o 3 ori, apoi refa programul de la 0, avand in lista de requirements si modificarile facute.

Nu mai retin numele, dar stiu ca am vazut un video, aici, pe devforum, pe Ted Talks, ori intr-un raspuns pe Quora, (video) in care se sugera sa imparti lucrurile in 3 categorii: chestii pe care stii sa le faci, chestii pe care vrei sa le faci si chestii pe care incerci sa inveti sa le faci, apoi, inainte sa treci ceva din to_learn in learning, imparti in bucati cat mai mici posibile.

Ex. vrei sa faci un script de scurtat URL-uri. Intai inveti php, apoi mysql. Dar php si mysql sunt destul de mari, asa ca le imparti in cum sa creezi un table si cum sa adaugi date intr-un tabel mysql, cum sa declari si cum sa folosesti functii php, cum sa folosesti mysqli_*, etc.

2 Likes

Un feedback rapid. Am descoperit chestia asta + cateva cursuri de la scoala si incepe sa aiba sens intr-o oarecare masura. In seara asta o sa incerc si Pluralsight. Multumesc pentru informatii, sper sa revin asupra topicului cat mai curand, eventual cu recomandari de materiale care mi-au fost de ajutor

1 Like

Corect, dar aparent incepe sa capete sens. Nu pot sa zic ca a incept brusc sa-mi placa, doar ca nu pare dracu’ chiar asa de negru. De voie, de nevoie, sunt si un pic fortat (in primul rand la scoala, in al 2-lea la munca, dar mai “chill”).