Redis Adopts Dual Source-Available Licensing

Under the new license, cloud service providers hosting Redis offerings will no longer be permitted to use the source code of Redis free of charge. For example, cloud service providers will be able to deliver Redis 7.4 only after agreeing to licensing terms with Redis, the maintainers of the Redis code. These agreements will underpin support for existing integrated solutions and provide full access to forthcoming Redis innovations.

Dacă înțeleg bine, situația este similară cu drama Elastisearch de acum câțiva ani (nu m-ar mira ca tot AWS să fi forțat cumva mișcarea asta la Redis).

In mod traditional, o modalitate de a face bani din OSS este sa vinzi suport pentru softul tau.

Acum, orice poate sa fie cloud-ificat si vandut ca un serviciu de marii operatori de clouduri risca sa nu mai fie viabil pentru aceasta modalitate de monetizare. De ce? Din cauza ca daca ai o problema cu serviciul, te duci direct la operatorul de cloud.

Si MongoDb a avut o provocare asemanatoare si a fost initiatorul licentei SSPL:
SSPL

In cazul Mongo, au lansat Mongo Atlas care e atat de fantastic ca si serviciu ca nici nu se compara cu ce ai prin aws deci noua lor licenta le-a imbunatatit business-ul imens si sunt foarte multumit ca si client. Daca nu era asa de fantastic serviciul, nu cred ca as fi trecut pe el din AWS.

1 Like

Stiu ca Redis are in spate RedisLabs care este o companie ce ofera suport si consultanta

E dezastru pe OSS cu licentele daca esti un product company. (adica redistribui la client de exemplu, in special daca te ocupi si de gazduirea solutiei)

Creeaza o gramada de probleme cu OSS/license compliance, te obliga ori la procurement daca nu poti refactura/inlocui libraria cu altceva si poate dura luni de zile sau nu poti face release.

Implica si costuri mari, munca de sisif ca sa faci review si sa cataloghezi totul altfel risti sa faci tot proiectul open-source.

In trecut stiai ca GPL/BSD e rau, acum nimeni nu cred ca mai intelege care-i faza cu licentele. Managerii de proiect cred ca au umplut frigiderul celor de la Elastic.

Eu as inlocui Redis cu Dragonfly - The Fastest In-Memory Data Store (dragonflydb.io).

1 Like