Relocare Europa?

Nu stiu cum e la voi, dar in Cluj se fac multe chestii. De o luna e gata Buna Ziua, Ferdinand e si ea deschisa, tot centrul Clujului era sub reconstructie acum 2 saptamani, probabil se va reface trotuarul si se vor pune benzi de bicicleta. Apoi se face un parc nou in Buna Ziua.

Ca sa nu mai vorbesc ca de un an sau mai mult s-au degajat arterele principale si nu mai stau masinile parcate pe prima banda. Efectiv acum sunt multe bulevarde unde se merge pe doua benzi.

Plus ca sunt benzile speciale pentru autobuze.



2 Likes

no offence, dar zici ca esti ponta sau dragnea. iarasi vezi o anumite parte din realitate si o vezi distorsionat.

  • mari proiecte de autostrada sunt de o mie de ani. Cati km s-au facut in romania anul trecut, dar anul acesta?
  • cate autostrazi s-au terminat in ultimul deceniu?
  • piste de biciclete este ceva normal, nu ceva cu care ar trebui sa ne mandrim. cati km de bicicleta sunt?

ps: nu sunt west lover, dar nu pot sa nu fiu amuzat cand ne mintim singuri. Vezi tu, nu vreau sa astept 20 de ani sa am pista de bicicleta. Mi se pare total aiurea ca > 50% din populatie sa fie la limita saraciei.

nu sunt hater, am vrut sa scris in antiteza colegului din cluj care traiesti intr-o lume care nu exista :slight_smile:

omule, cherry picking precum in git :slight_smile:
de ce nu scrii aici si de problemele din cluj? este chiar asa de fascinant cluj?

Nu ma plang, in fiecare an se fac lucruri frumoase. Lunile astea chiar nu am avut probleme sa strabat orasul de la est la vest in 30 de minute, e aproape de autostrada, livrare la domiciliu pentru tot ce vrei, am curte, soare, internet. Chiar e o viata faina.

Pretul benzinei e superb, 4.20 - 4.40 lei litrul, nu-mi vine sa cred ca plateam 7+ lei benzina in Franta si mai plateam si autostrada pe deasupra. Chit ca am renuntat sa mai merg cu masina, nu am de ce de indata ce totul vine la usa.

1 Like

Sa punem lucrurile in perspectiva un pic.

PRO vest: sanatate, scoala, pensie
CONS: legaturile sociale (care poate fi si PRO cateodata)

PRO RO: comunitate, familie, casa
CONS: politicul, nepotismul, “umbra marelui urs”

As vrea sa subliniez partea cu casa, pentru ca din punctul meu de vedere conteaza. In SUA, salariu de 100k/an, o casa veche e 1Mil, ti-o iei in 10 ani (California). In RO, salariu de 35k/an (eur), casa de 200k (eur), ti-o permiti in 6 ani. Nu pare mare diferenta 10 vs 6, dar e de fapt tripla in cazul real in care salariul se duce in mare parte pe cumparaturi.

Posibil sa nu iti pese la 20 ani, dar mai tarziu …

In final, as spune ca ce te face fericit conteaza de fapt, pe unii banii, pe altii prietenii. Unii vor aventura, altii liniste. Altii pe ambele.

3 Likes

Exagerezi cu casa aia de un milion in California . Da sunt si case de un milion, dar sunt si case ai apartamente de 400, 500k.

Deci dupa cate vezi fiecare cu parerea lui in functie de experienta lui personală.
Dacă vrei să pleci sa lucrezi in Germania si ai o ofertă bună, nu ai familie, copii , du-te si vezi cum e. Viața e formată din experientele trăite. Nu iti place te întorci. Oricum e un pic diferit. Mentalitatea e un pic altfel. După cate vezi din răspunsuri, unora le place. Sunt multe servicii care sunt mai scumpe, dar ai ce iti trebuie.
Îți dau un exemplu banal. Te duci la un meci de fotbal cu prietenii cu masina, ai unde sa parchezi regulamentar, plătești, dar totul este structurat. La noi in București pulex, parchezi pe unde apuci , pe toate bordurile si te înjură toti pietonii. Da e gratis.

3 Likes

Man, eu nu prea am fost în afara țării altfel decât în vizite de câteva zile, dar permite-mi să completez lista asta a ta:

străzi și piste de biciclism a căror renovare/amenajare a început fix după 3 luni de lock down, când a început să se aglomereze orașul.

Cât a fost liber n-a fost nimic de făcut. Cum s-a aglomerat, cum și-au adus aminte că au de renovat chestii.

Și nu e caz unicat; majoritatea amenajărilor serioase din Constanța încep FIX când începe sezonul estival. Nu în martie-aprilie când se îmbunătățește vremea, nu în septembrie-octombrie cât mai e ok, nu. După 15 mai se apucă de treabă.

De-a lungul anilor s-a întâmplat cu toate podurile din oraș, s-a întâmplat cu majoritatea arterelor mari. Mai nou, jumătate din Bd. Tomis este blocată. Nu zic că nu ar trebui făcută treaba asta, dar nu te apuci în mai…

Nu e neapărat faptul că o duci rău per se, sunt micile detalii care erodează patriotismul.

1 Like

Am trait si muncit 5 ani in vest. In 2 tari din UE chiar. Nevasta-mea vreo 7 ani. Am avut joburi si de skilled worker dar si de unskilled la inceput. Programator si barman adica. Nevasta-mea a facut phd si a fost teaching assistant. Introducerea asta o fac sa subliniez faptul ca vorbesc intr-o oarecare cunostinta de cauza.

@RedGuard are dreptate in mare parte, desi poate se exprima mai cu patos. Ma rog, fiecare e liber sa fie sau nu de acord cu el.

Insa eu ce as vrea sa subliniez este ca nu am cunoscut niciun emigrant care sa fi plecat din tara lui de origine din alte motive decat cele economice. Si am cunoscut o gramada de oameni din toate paturile sociale. Da, e plin de nemti pe iahturile din Palma de Mallorca, dar aia nu intra in categoria de emigranti.

Sa sustii ca pleci din tara ta pentru “un doctor bun” sau “lipsa coruptie”…prietene, crede-ma ca te minti singur :slight_smile: E coruptie in vest la fel ca in Romania. S-ar putea sa nu urmaresti presa care trebuie.

8 Likes

E și puțin Stockholm syndrome in mesajele de aici. Or fi mai ieftin în România dacă negociezi bine și ești la o firmă bună cu colegi buni.
Dar la noi aproape totul e făcut din bătaie de joc, adică chiar și cea mai făină stradă are 10 canale în mijlocul drumului. E destul să treci vama cu Ungaria ca să vezi că la ei, chiar și la țară arată “altfel”. Zicea cineva de piste de biciclete, alea vopsite în Cluj recent alunecau, au dat rapid cu altă vopsea peste în loc să facă bine din prima. Pe unul din cele mai mari bulevarde din Cluj pe trotuar sunt parcate mașini fără să zică cineva ceva.
Majoritatea care vin în Cluj nu își vor permite mai mult de un dormitor în Floresti sau la țară. Tot ce se dezvoltă în Floresti se face doar pentru profit și lumea pune botul, adică pe o stradă sunt mai multe guri de canal și gropi decât asfalt și filozofia e lasă că merge și așa.

În România încă poți da șpagă pentru multe lucruri, doar să știi omul care trebuie.
Dacă urmărești recorder.ro atunci o să vezi că cei săraci/bolnavi sunt luați de prosti de autorități.
Educația s-a blocat în secolul 19, nu poți da afară un profesor titular dacă nu știe ține sau mai bine zis nu vrea să țină ore online. Sunt multe familii care n-au internet în casă.

În România e bine dacă ești sănătos, deștept și ai puțin noroc să cunoști persoanele care trebuie, dacă nu atunci ești mai bine altundeva.

4 Likes

Cu cat am calatorit mai mult prin vest, cu atat mi-am dat seama ca situatia nu e chiar atat de rea in Romania. Asta e valabil cat timp traiesti in bula urbana, lucrand de acasa de pe scaunul Markus de la Ikea.

Am prieteni in vest, am stat si pt. cateva saptamani, de mai multe ori pe an.
Un singur lucru am observat, in special la nemti si austrieci. Au civilizatia si traiul intr-o societate insamantata, dar vor ocoli imediat romanii pestriti, care arata si suna a melteni catusi de putin. Daca esti civilizat si se vede in limbaj si comportament, poti deveni prieten cu ei. Daca esti neingrijit si incepi sa vorbesti aiurea din primele interactiuni despre subiecte care nu se preteaza, ii intrerupi sau alte romanisme, neamtul te-a citit din prima.

Eram intr-un orasel la marginea Stuttgart asteptand autobuzul. Era plin de mucuri de tigara pe jos, apoi s-au intamplat prea multe situatii in care erau imigranti de culoare suspecti in priviri (ori vindeau droguri, ori se uitau prea mult si insistent, ori prea agitati). Pe urma am mers la o “piata” in oraselul acesta mic si la intrare era plin de turci, pakistanezi, arabi, de arata mai rau ca la Crangasi, plus mizerie pe strada de nedescris. Am calatorit in trenuri si autobuze la fel de aglomerate ca in Romania si n-a fost frumos. Au si ei nespalatii ori, nu mai zic de imigranti galagiosi care te fac sa-ti fie dor de ciobanii sau meltenii nostri. Vreau sa spun ca daca pleci pentru civilizatie, vei da de meltenii nostri si in vest, sub o alta forma, vorbind o alta limba.

In schimb, am luat autobuzul catre aeroport la 15:43 fix din statie, am ajuns la o super biblioteca misto unde am gasit carti de Photoshop din 2008-2009 si alte asemenea, materiale la care nu puteam decat sa visez in bibliotecile romanesti in anii aceia. Am mancat bine si ieftin, am facut piata si nu am simtit ca platesc mai mult ca in RO. Am condus si fata de stilul meu agresiv, eram foarte calm in trafic, pt. ca totul era pus la punct in materie de infrastructura. Prietena de familie se pregatea sa se opereze la spate si conditiile + profesionalismul medicilor au facut-o sa para ca merge la o vizita de control, nu avea emotii deloc.

La sfarsit dupa cateva interactiuni scurte de genul, adunat la un loc cu alte orase vizitate in vacanta prin vest, am tras linie si m-am intrebat daca m-as vedea traind pe acolo.

Concluzia mea personala este ca in momentul cand aici se vor mari taxele sau se va introduce ceva taxare progresiva, voi cauta sa plec. Pot sa spun asta doar dupa micile mele vizite.
As lua in considerare foarte mult parerea celor care spun ca au trait ani intregi in vest.

9 Likes

Sa nu lasam dubii: https://www.zillow.com/san-jose-ca/
Casele din zona (san Jose, California) sunt in medie 7-800k, dar una ok e 1M si nu vorbesc de cele extravagante, ci cele intr-un cartier normal, unde nu se impusca nimeni pe strada. Am trait acolo cateva luni si cam asta e realitatea din pacate.

2 Likes

@konn, totusi de ce iti stergi posturile?

2 Likes

Îl trage conștiința de ureche…

1 Like

eu voiam sa aflu doar cateva pareri legate de salariile ro vs vest, dar se pare ca sunt mult mai multi factori de luat in calcul si raspunsul difera de la persoana la persoana.

daca se poate inchide topicul, s-o faca cineva :)))

Nu vreau sa fiu mai continui discutia, sa fiu tot imi apar pozitia.

1 Like

Păi dacă nu vrei să o continui, nu mai continua, dar nu-ți șterge comentariile. Ciuntești discuția pentru restul :slight_smile:

(Valabil și pentru alte subiecte unde ți-ai ciuntit comentariile, nu doar ăsta; faptul că ai o opinie diferită nu înseamnă că greșești - sau că ai dreptate - ci doar că… ei bine, că ai o opinie diferită. E o țară liberă, e un forum liber, chiar dacă sunt și panseluțe pe aici, îți poți expune ideile)

2 Likes

Uite eu am inchis firma, am lasat aici soț, copil, bonă + casa in centrul orasului (fara mortgage) + casa de vacanta (fara mortgage) + 2 mașini ale familiei și am mers la Eindhoven in 2018. Cu hainele pe o saptamana, laptopul si 2 carti. Si am mers cu autobuzul si bicicleta prin ploaie de mi-a iesit pe nas. Curand mutam si kinderul si se regleaza lucrurile.

Nu există ca sunt eu singura care a plecat in valul 2018 din cauza chestiilor din justitie.

Ontopic: am salariul brut f putin peste ce luam net in Romania, si discutam cateva mii de eur (da, eram intre cei care stricau statistica aici). Si taxele in NL sunt 49,02% conform fluturasului meu de salariu. In schimb am al 13lea salariu, prima de vacanta, profit sharing scheme.

6 Likes

Raspuns-ul asta arogant, e la nivelul alora care zic ca nu cred in covid, ca au vb ei cu x si y, si stiu ei.

3 Likes