Rescriere URL-uri cu .htaccess & mod_rewrite

Salut, probabil nu o sa postez unde trebuie fiind pentru prima data aici :))
As avea si eu o intrebare despre htacces, despre care momentan nu am nici un interes sa invat

Se poate schimba cu htacces linkul in acest fel?
in loc de: ABC.com/id=7
sa fie: ABC.com/primele-zece-cuvinte-din-comentariul-de-la-id-sapte

Da


Voi presupune că ai scris din greșeală asta și că nu aștepți o rezolvare mură-n gură.

  1. Dacă ai Apache, vei avea nevoie de mod_rewrite activat;
  • Toate link-urile folosite vor fi generate dinamic în funcție de titlu (sau altceva, unic să fie)
  • În momentul în care un vizitator accesează linkul foo.com/primele-x-caractere, în backend cauți acele X caractere în db și afișezi pagina corespunzătoare. Practic, în loc să afișezi pagina cu ID-ul X, afișezi pagina cu titlul Y.

Bine, aici sunt și alte chestii de luat în seamă:

  1. performanța căutării link-urilor dacă ai foarte multe intrări în DB;
  • unicitatea link-urilor
  • etc.

Dar astea sunt teme pentru acasă :slight_smile:

4 Likes

Daca acum am ?id=10 iar in cod am un $_GET id-ul ala 10, dupa ce schimb din htaccess, se schimba doar vizibil sau trebuie sa imi schimb si eu codul? va mai merge acel $_GET care defapt n-o sa-l mai am in url dupa ce schimb din htaccess?
imi scuzi intrebarile idioate :))

Tu ce crezi? :slight_smile:

Evident, este nevoie să ajustezi și codul


Sunt curios de o chestie: dacă am vorbi față în față, ai râde în continuu? Te-ai scuza în continuu? Întreb pentru un prieten…

nu dar ma simt prost , pana si mie care nu stiu mi se par niste intrebari stupide. De multe ori cand intreb ceva pe fb sau stiu si eu pe unde apuc, mi se raspunde de parca toata lumea s-a nascut cu php-ul in cap.

Nimeni nu s-a născut învățat și toți suntem aici să învățăm ceva.
Chestie care e oarecum în contradicție cu ce vrei tu

Și care - probabil - explică și motivul pentru care:

:slight_smile:

Greșit. Ți se răspunde de parcă nu cauți absolut deloc informația înainte să începi să pui întrebări pe FB sau forum. Practic tu vrei totul mură-n gură, chestie care nu prea se pupă cu domeniul în care vrei să înveți să faci lucruri.

1 Like

de fiecare data intreb dupa ce caut poate chiar si ore, dar probabil ca ori am ghinion ori nu caut ce trebuie :stuck_out_tongue:
Va multumesc.