RESTful Web Services - Java (JAX-RS)

Mi-am scos astazi o lista de resurse pentru RESTful Web Services - Java (JAX-RS):

RESTful Web Services - Java (JAX-RS)
Java Web Services Tutorial

Mi-am comandat si urmatoarea carte:
https://www.amazon.com/RESTful-Java-JAX-RS-2-0-Distributed/dp/144936134X/

Vad aceasta tehnologie ca o optiune solida ca si tehnologie enterprise care sa ruleze pe Linux, e posibil si .NET Core sa devina o optiune, dar e prea devreme sa zicem ceva.

Edit: Vreau sa imi schimb job-ul, sa dezvolt servicii rest pe linux, oscilez intre .net core si java, o sa merg si la prezentarea lui @tekkie despre rest, niste cunostinte in plus nu strica niciodata.

Am lucrat pe niste cod legacy si nu m-am incadrat in timp si am sa ma retrag pe ceva rest sau asp.net, sper ceva care sa fie gandit in totalitate de mine.

1 Like

Din pacate 30 min cu tot cu intrebari e f putin, dar te invit la o discutie dupa prezentare, unde sa ma tragi mai mult de limba. Sunt sigura ca voi afla lucruri interesante la randul meu.

2 Likes

Uneltele sunt importante, indiferent care ar fi acestea, dar bineînțeles modul de abordare a problemei, să înțelegem arhitectura rest(full) și costul alegerii, nu doar pentru prezent.
Dacă vedem rest ca și ceva care facilitează afacerea și nu doar ca o altă constrângere tehnică.
Dacă ne oprim la nivelul 2 de maturitate sau mergem la nivelul 3(hateoas) sau poate chiar mai departe(web semantic).