Restrospectiva lui 2018

Se apropie finalul lui 2018 asa ca m-am gandit sa va intreb: devforum-isti, ce ati realizat in anul acesta si ce va propuneti pentru anul urmator?

Eu am reusit sa citesc mai mult (carti non-it), sa imi imbunatatesc zona de softskills, am reusit sa invat ansible si sa lucrez cu zona de CI/CD de la GitLab.
Mi-ar fi placut sa citesc mai multe carti tehnice.

La anul sper sa reusesc sa obtin o certificare pe tehnologiile cu care lucrez si sa invat mai bine un alt limbaj de programare (I’m looking at you, Python).

In caz ca mai e cineva interesat de Ansible, recomand cursurile oferite de SymfonyCasts (ex KNPUniversity).

Voi?

2 Likes

M-am schimbat locul de munca cu unul mai challenging as zice eu. Am schimbat si stack-ul, Java and related si mi s-a schimbat impresia pe care o aveam despre limbaj.

Pe langa work realated, am mai fost pe la cateva conferite si am participat la un Code retreat.

Pe plan social, am inceput sa mai ies. Chiar azi am fost cu echipa la un escape room si ne-am descurcat grozav.

Python vreu sa invat si eu, ma rog, sa il aprofundez, in special pt zona de automation si scripting.
Pe plan social, vreau sa ies mai ies. Nu clasicul drum serviciu casa.

De mentionat ca m-am intalnit si cu o parte dintre membrii de pe forum :smiley:

1 Like

inainte parca foloseai c#. Ce parere ai de java si jvm?

Similar cu C# la conceptele de baza, deci se poate face rapid switch-ul. Java mi se pare mai verbose spre deosebire de C#.
Ambele limbaje, in schimb sunt mature, au tooling-ul foarte bine pus la punct si gasesti biblioteci pt orice lucru.

Incet incet, de la Java 8 acea verbozitate se mai duce.

JVM - ul din ce am citit pana acum -> flexibil, poti face alte limbaje peste el (Scala, Groovy si altele). O alta chestie interesanta mi se pare GraalVM, o masina virtuala poliglota. Poti rula cu ea pe langa Java, limbaje precum Puthon, Ruby, JS si chiar R.

@zitrusgrape, tu parca cu Ruby + Ruby on Rails lucrezi, nu ?

1 Like

Normal ca se poate face rapid switch-ul. C# e de fapt vechiul ‘Java’ de la Microsoft, si-au bagat putin codita si au inceput sa faca ce stiau ei mai bine https://en.wikipedia.org/wiki/Embrace,_extend,_and_extinguish doar ca aia de la Sun s-au prins la timp: https://www.cnet.com/news/sun-microsoft-settle-java-suit/ asa ca au fost nevoiti sa renunte la metodologia lor favorita cu privire la Java si s-au axat pe C#.

2 Likes

Da, current folosim ruby/rails. Graal este interesant, cei de la oracle au o echipa de ~10 devs doar pentru ruby. Mai exista si jruby pentru jvm.

Mai bifez un milestone pt 2018
M-am apucat de sala. :slight_smile:

5 Likes

Salutare, eu-s nou pe aici, dar imi place comunitatea si cred ca am de unde invata.

  • In Martie primul meu job pe plan de IT care a durat cam 6 luni
  • Am terminat facultatea de IT si am realizat o licenta de 9.76
  • Apoi am mai avut niste proiecte locale pe web: yii2, un pic laravel, API REST Full,un pic de WP si Android .
  • Din August m-am angajat la un alt post de lucru
  • Am realizat o extensie pentru WooComerce achitarea cu cardul de la o banca.
  • La sfarsit m-am inregistrat pe DevForum.ro :smiley:

Obiective pentru anul 2019

  • Vreau sa lucrez intr-o echipa, unde sa invat lucruri noi.
  • Sa pot precepe cum lucreaza un sistem si cum pot optimiza proiectele la care lucrez
  • Si sa am prieteni (De cand am femeie, am neglijat aspectul social )
  • De invatat engleza la nivel de comunicare
4 Likes

Am reusit sa fac trecerea de la full-stack PHP+JS la full-stack JS si am ajuns sa lucrez intr-un loc cu multe lucruri bune: microservicii, CI+CD, code review, pair programming ocazional, etc.

6 Likes