Resurse învățare C-lang

Salut! Titlul poate e un pic vag. Am scris Clang pentru că pe forum nu poți căuta doar folosind litera “c”, din motive lesne de înțeles.

Ideea e că vreau să învăț limbajul C și nu știu ce resurse există pentru a face acest lucru. Există un curs pe canalul de YouTube FCC (freecodecamp), dar nu mi se pare atât de excelent.

Orice e binevenit. Cărți, articole, tutoriale video, manuale, etc.

Daca ai niste experienta, iti recomand Effective C, de Robert Seacord.

Nu e chiar pentru incepatori, dar omul care a scris-o e foarte tare. Mai bine inveti de la el decat sa redescoperi toate “bad practice”-urile din ultimii zeci de ani prin cine stie ce tutoriale/carti vechi.

Poate ar ajuta să și faci ceva în paralel în timp ce înveți limbajul, un mic proiect. Uite ceva ce mi s-a părut interesant: Contents • Build Your Own Lisp

Îți recomand să editezi titlul și să pui C-lang sau ceva de genul, Clang e un compilator cunoscut.

2 Likes

Un interpretor de lisp e usor de implementat merita implementat macar o data ca exercitiu.

Exercitiu suplimentar: implementare de Prolog in Lisp :stuck_out_tongue:

Și ca să fie treaba treabă, după să se implementeze și un VM în prolog care e implementat în lisp care e implementat în C: Thinking in States