Rethinking Window Management – Space and Meaning

Din clipurile puse în articol mi se pare că împrumută o parte din modul în care Windows 11 face tiling.

Nu sunt foarte convins de Mosaic, cred că m-ar enerva un pic să îmi fugă ferestrele pe ecran :smiley: :

imi varajie si m-ar durea ochii :smiley:

mie imi place idee,a pentru ca trebuie sa intuiască cum vreau eu sa asez ferestrele.

am avut perioade in care foloseam si cate 3 monitoare simultan (in diferite aranjari).
am ajuns la concluzia ca multitaskingul nu e cel mai eficient pentru mine, deci sunt atent la cate o fereasta in fiecare moment (nu am nevoie reala sa afisez multe ferestre simultan).
alt+tab e o unealta pentru momentele cand sunt necesare mai multe ferestre pentru acelasi task si e una eficienta (pentru mine).
full screen e cea mai buna stare pentru o fereastra :slight_smile:

1 Like

Eu de cativa ani folosesc exclusiv numai tiling window managers. Am incercat i3, sway, hyprland.

Acum sunt pe sway si desktopul meu arata ceva de genul:

Ce imi place la tiling window managers este ca degetele mele nu trebuie sa paraseasca tastatura mai deloc. Nu mai am probleme cu fereastrele, focusul meu este pe productivitate.

Am mai incercat un KDE/Gnome in anii astia, dar nu m-a mai prins.

PS: Am incercat dealtfel si combinatia intre tiling/non-tiling folosindu-ma de diverse pluginuri din Gnome/KDE, dar experienta mea a fost oribila cu ele. Asadar nu ma astept la prea multe nici de la Mosaic. “Best of both worlds” merge numai pentru Hannah Montana.

PowerToys este cel mai bun, cu ctrl rezolvi orice problema de aranjmaent il folosesc mai bine de 2 ani.

1 Like