Retrospectiva lui 2021

  1. Am trollat pe forum.

  2. Aproape ca am reusit sa iau ban, sper ca anul 2022 sa aduca ceva mai bun in privinta asta.

  3. L-am atacat argumentativ si provocativ pe @Cosmin_Popescu. Ce sa ii fac, ghinionul lui ca nu suport PNL-istii.

  4. Imi place sa cred ca am initiat discutii relativ interesante in concordanta cu nisa forumului si nu numai.

  5. Am sustinut cu inima in dinti orice poll care continea PHP.

  6. Am pus intr-o lumina proasta orasul Cluj pentru ca are un PR foarte bun si pentru ca e Manhattan-ul chiriilor din Romania. Sorry @isti37

  7. Am promovat cat s-a putut orasul Oradea pentru ca inca e campioana la turnat betoane si expropieri. Go Bolo! Poate @pghoratiu imi da like.

  8. Am fost pro-emigrare din Romania catre oriunde e mai bine si sunt in continuare, plecati fratilor, ca vreau sa imi iau pamant.

  9. Pe ramura de proiecte personale, am reusit sa dau update la Windows 11, care a fost surprinzator de simplu dintr-un click. Si intr-un alt proiect am reusit performanta sa fac curat prin telefon: poze, aplicatii, fisiere, etc. Credeti-ma ca nu-i o sarcina usoara pentru ca ar putea pune in dificultate chiar si programatorii HTML.

  10. Sar peste 10 ca vreau sa ajung la 11.

  11. Forta Steaua!

3 Likes

Nu sunt #teambolo asa ca nu pot da like, personal am fost afectat de exproprierile facute de primarie si nu e placut pentru ca nu prea ai nici o parghie legala sa te lupti.
Ramai cu pierderea financiara si cam aia e.

Imi pare rau sa aud asta si crede-ma ca nu esti singurul aflat in aceeasi situatie din cauza politicii PNL. Eu mi-am mai exprimat in retrospectiva parerea despre ei si era sa iau ban. Si uite ca inca are electorat si PR bun. Tare cred ca va avea viata lunga dupa santierul din Piata Mare si procesul pe care l-a castigat cu Mestesugarilor pt. legatura cu Santandrei si parcurile industriale din judet.

  • Am reușit să îmi înving frica de a vorbi cu oamenii. Mereu am fost o persoană retrasă și timidă și nu vorbeam cu oameni care nu sunt din cercul meu. Acum nu (prea) mai am problema asta.
  • Am făcut curat în telefon, în calculator și laptop
  • Am reușit să fac o listă cu proiecte pe care vreau să le fac pentru a îmi aprofunda cunoștințele legate de programare și sper să mă apuc de unul până pe 31.12.2021 23:59:59
  • Am reușit să pun deoparte 2000 de lei, ținând cont că sunt minor și am avut doar job-uri minore
6 Likes

Cum ai reusit? Si eu aveam problema asta prin vara dar imi era “adormita” din cauza ca ce o sa zica ceilalti, gasisem un video cu vulnerability credca de la brene brown pe tedx si asta oarecum mi a dat un imbold.

Nu am făcut neapărat ceva special.

  • Am ieșit mai des cu prietenii și de fiecare dată când vedeam oportunitatea “să mă bag în seamă”, o făceam direct, chiar dacă îmi venea să dau apă la boboci din cauza anxietății.
  • Am făcut exerciții de dicție. Ajută extraordinar de mult, te face să fii mai încrezător
  • Am căutat oportunități să vorbesc cu oameni pe care nu îi cunosc. De exemplu, când mergeam la supermarket, plăteam la casele alea express, self-pay sau cum le mai zice. Am renunțat la asta, orice oportunitate să vorbești cu cineva te ajută.

Cam atât, nimic wow, nimic special.

1 Like

Ce exercitii? *sunt interesat.

Străfurnica și prietenii ei (probabil) :slight_smile:

Autoarea mai are una și pentru copii mai mari (aka adulți): Șase saci în sașe sași sau așa ceva :smiley:

Eu port ochelari de distanță de la 3 ani, dioptriile au scăzut ușor de atunci. Am încercat lentile de contact, dar defectul ochilor mei nu le suportă (literally nu văd bine). Mi s-a spus că pe măsură ce înaintez în vârstă și se deteriorează capacitatea de a vedea la aproape, o să se corecteze și vederea de la distanță.

1 Like

In engleza pot sa recomand:
Lisa Mosjin, Say it correctly
Paul Grubber, Pronunciation Workshop

2 Likes

not bad :slight_smile:

2 Likes

Articolul de mai jos ar trebui sa fie retrospectiva anului si ai ultimilor 30 si ceva de ani si a ministrilor care se lafaie in pensii speciale si mese imbelsugate de Craciun cu rasete de grofi.

https://m.adevarul.ro/news/societate/cei-singuri-craciun-copiii-stiu-lucrez-stau-chirie-nu-le-am-spus-dorm-strada-1_61c704955163ec4271f6b0a6/index.html

  • am lucrat nonstop pe aplicații unde dezvoltatorii inițiali au plecat de mult și nimeni nu știe cum funcționează, iar aplicațiile noi vin fără specificații clare - nimeni nu știe ce vrea, dar vor să știe cât durează dezvoltarea
  • Am avut doar o săptămână de concediu in care s-a îmbolnăvit cineva din grup și a trebuit să ne întoarcem mai repede
  • Am pierdut o grămadă de bani
  • In familie in fiecare săptămână am auzit doar ce nenorocit sunt, ce japiță de om sunt că nu ajut, că nu fac nimic, deși sunt singurul care lucrează. Dar când e vorba de bani, toți fug la mine.
  • Singura bucurie și singurul lucru luat pentru mine a fost o carcasă de 200 de lei din care am făcut un sistem din componente vechi pe care voi rula exclusiv Linux pentru serviciu
6 Likes

group hug via Devforum :hugs:

5 Likes

Eu am intrat in al 4-lea sau 5-lea faliment daca nu ma insel… deja nici nu mai stiu… Vorba aia successul si dezastrul privindule la fel.

EDIT: foarte multe informatii din comunitatea devforum mi-au fost de mare inspiratie si QUORA si recent multe servere de DISCORD se pare (si familia…)

EDIT: foarte tare ca ai punctat si defectele si esecurile, asta ne face sa fim sinceri cu noi insine si sa stim unde avem de muncit si sa depasim greutatile

1 Like
  • lucrez chiar de la inceputul acestui an de unul singur la o aplicatie interna de dashboarduri care sa aibe un minimum de optiuni (ex Tableau, stiu ca sunt si unele open source). Probabil cu o echipa in spate si un roadmap mai bine facut, evolutia lucrurilor era mult mai rapida, insa sunt multumit momentan.
  • am urmarit suficiente cursuri de Scala pentru a-mi “corecta” codul, lucrand singur a trebuit sa devin cumva autodidact (fara sa-mi dau seama). Inca n-am reusit sa citesc vreo carte (… de programare) :sweat_smile:
  • nu am fost la nici un interviu anul acesta din X motive (teama, am vrut sa stau departe de stresul provocat de ideea de a lua decizii importante / din partea actualei companii, n-au fost motive de cautat alt job pe 2021)
  • am renuntat la ideea de a ajunge la 10k pcte reputatie stackoverflow (nu m-ar ajuta la nimic) :joy:
  • am intrat din ce in ce mai putin pe linkedin doar din faptul ca sunt prea obosit sa raspund oricarui mesaj primit si cumva mi-e rusine daca las mesaje cu seen :rofl: :man_facepalming:

personal:

  • am reusit sa ma mut in vara, din chirie la propriul apartament (mult spus propriu, e al bancii vreo 30 ani)
  • am mobilat, m-am umplut de credite pentru cel putin 1 an, am facut tot felul de calcule pentru a reduce din dobanda bancii cat mai mult, am ajuns cu economiile la 0 pentru ca am dat cat de mult am putut ca rambursare anticipata (am redus deja cu 1 an si 3 luni din intreaga perioada de 30 ani). O sa repet pasul asta periodic, insa in paralel incerc sa refac si un fond minim de economii pentru zile negre. Incepusem sa depun si la bursa, m-am oprit cand s-a activat creditul ipotecar, momentan randamentul rambursarilor anticipate este mai mare decat randamentul oricarei investitii la bursa (aici sunt sute de polemici, pareri pro si contra pentru fiecare parte :rofl:)
  • am luat cateva kg bune in plus, abonamentul netflix este o belea, la anul trebuie sa schimb lucrul asta, cat sa reincep si miscarea (am noroc ca ma duc saptamanal la fotbal, altfel cresterea era dubla)
  • visam sa-mi fac un srl caruia sa incep sa-i fac “istoric”, facand 1 2 siteuri prietenilor, insa cand vad zeci de cerinte din partea lor si cat timp “de odihna/recreere” pierd, am renuntat preferand sa stau cu ochii pe pereti (trebuie lucrat pe partea de motivatie)
  • mici proiecte personale pentru care-mi pierd interesul destul de repede, inca incerc sa gandesc un Saas ce m-ar motiva :)) Persista ideea obositoare de a avea ceva “al tau”, pe langa jobul actual, sa lucrezi zilnic la el si sa vezi cum creste (aplicatie/idee) :joy:
5 Likes

Trebuie sa raspunzi in asa fel incat tu sa ii lasi cu seen. :grin:

Doar business functioneaza, iti zic din experienta, aplicatiile trebuie sa ai noroc ca sa dai tun. :joy:

  • am dat în judecată o primărie
  • m-am implicat în niște schimburi de replici periculoase cu proprietarul unui câine periculos
  • am fost făcut ursuz, comunist și pesedist
  • am dat block și unfriend pe Facebook la zeci de persoane
  • am trollat antivaxxerii, inclusiv cunoștințe

Mențiune onorabilă: am reușit să îmbăt câteva vecine de la țară, ieșite de mult la pensie. N-a fost cu intenție, dar am lăsat liberul arbitru să se joace cu destinul lor :slight_smile:

La multi ani!

  • Am platit toate creditele. Economiile mele tind asimptotic spre 0 dar e nice sa stii ca nu ai nicio rata.
  • m-am mutat la casa.
  • mi-am luat expresor din ala ca a lu’ Brad Pitt din reclama si am inceput sa apreciez altfel cafeaua. Sunt atent la roast levels, amestecuri(arabica, robusta, etc). Alt nivel ce sa mai.
  • am citit multe carti tehnice
  • am invatat sa nu mai imi pese de capra veciunului. Nu mereu imi reuseste.
  • am scris mai putin cod ca in 2020. Si mai simplu. Si mai clar. Trendul sa scriu din ce in ce mai putin.
5 Likes

E clar, inseamna ca ai trecut pe Go :grin: La multi ani!

2 Likes