Retrospectiva lui 2022

Salut si La multi ani :romania:

Ca in fiecare an, ia sa vedem cum a fost anu’ asta, in ciuda unor evenimente mai deosebite

  • Am schimbat locul de munca
  • Am promovat la actualul
  • Primit felicitari de la management - I guess, bravo[1] eu
  • Am calatorit mai mult
  • Mi-am renovat apartamentul

  1. Plus colegii ↩︎

2 Likes

pe unde ai fost?

1 Like

Suedia, Austria, Turcia și în țară

1 Like

În senioritate sau pe verticală?

A fost un an bun, cu mici exceptii. Am schimbat locul de munca iar ultima luna nu am incasat banii pe ea. Un patron semitepar.

Rezultate bune pe proiectele la job incepute acuma 3 ani, concluzie personala: e nevoie de efort sustinut si financiar si uman sa faci chestii faine/competitive.
August mutat la casa dupa 2 luni de renovare, nu foarte entuziasmat deoarece am crescut la bloc si eram obisnuit cu stilul de viata de acolo.
Decembrie am schimbat jobul, dupa cativa ani de frontend/mobile back to backend development.

1 Like

@bucur avocat + itm si se rezolva, nu te lasa intimidat, cere ce e al tau

  • Am lansat un joc nou pe Steam.
  • M-am angajat ca gamedev (chestie clasica cand nu merge cu indie-ul)
  • Am dezvoltat o problema de vedere la un ochi de la covid cred (nevrita?). Inca nu s-a rezolvat daaar - gods saw fit to equip me with a spare :laughing:
  • Birou ajustabil pe inaltime, health-ul ar trebui sa se imbunatateasca si mai mult.
  • Am ascultat un nr. respectabil de carti dezvoltare personala.
  • Mi-am dat seama ca nu sunt mult mai fericit cand ating un tel. Deci merita sacrificiile pentru a-l atinge? Sau facutul sacrificiilor in sine e ce ne face motivati si fericiti? Hmm.
  • Am prajit cafea verde cu rezultate delicioase. E pur si simplu alt nivel de savoare. (recomand mixarea boabelor prajite la nivele diferite ptr. arome gustoase)
  • Am achizitionat un ceanic cu infuzor + cesti dedicate + diverse sortimente de ceaiuri verzi. Ceai verde + cafea = love.

Spunand aceste lucruri imi dau seama cate multe alte lucruri as fi putut face (si probabil ar fi trebuit sa le fac). :grinning:

1 Like

si bilantul pe 2023 o sa aiba o linie: “am reusit sa beau mai putin din ceai / cafea si ma simt mai bine” :slight_smile:
ps. am tot felul de chestii cu ceai si cafea si oscilez intre perioade cu consum mare (fiind la indeamana) si mic (asta vine oarecum natural dupa prea multa teina / cofeina).

Aici cred ca este influenta lui @iamntz :smile_cat:

2 Likes

wow
vechea interfata gmail

Felicitari :smiley:

2 Likes

Pentru mine un an așa și așa.
Profesional am început cu un scandal pe care l-am câștigat - dacă există așa ceva.
Peste vreo 8 luni s-a dovedit că am câștigat degeaba, pentru că investitorul s-a hotărât că are alte planuri.

Au apărut o grămadă de schimbări. M-am hotarat să învăț o tehnologie nouă - NLP si large language models.
Nu vreau să mai lucrez următorul an si să mă concentrez pe a crea un produs propriu, cel puțin pentru uz personal.

Am renunțat la alergare - ceva la care țineam foarte mult. Am făcut asta ca să mă pot dedica copilului in schimb - adică să facă mai mult sport. Compensez pe cât posibil cu săritul corzii.

Mi-a aparut o problemă de sănătate, ceva legat de căile respiratorii si sinus. In 10 luni nu am facut niciun progress.

N-am avut atatea schimbări într-un singur an de vreo 10 ani.
Și as mai adăuga și războiul din Ucraina, care m-a afectat si va avea impact si in anii următori.

1 Like

:frowning: E bine ca iti indemni copilul la mai mult sport. Dar nu inteleg de ce ai redus tu insuti portia ta de sport. Ai o viata atat de ocupata incat nu poti rapi 30-60 min pe zi? Nu intreb acuzator, sunt doar curios. :slight_smile:

Ca parinte, pot spune ca nu am mai avut 30-60 min pt mine de cand mi s-a nascut tanarul. Si cand ar fi timp teoretic (dupa ce adoarme), e mult prea tarziu pt a dedica energie unor astfel de activitati.

2 Likes

Pe zi? Uneori nu le ai nici pe săptămână :))

I feel you, dude!

Păi la mine alergarea însemna 3 ore. Pregătirea, drumul, alergarea, duș.
Cu copilul înseamnă 2 ore.
Însă prefer să mă dedic uneia din activități decât să fac două mai prost.

Am uitat să spun că am adoptat și un border collie, iar câinii ăștia au foarte multă energie si dacă nu iti petreci timpul cu ei capătă și un comportament neplăcut pe lângă faptul că intră în depresie.

2 Likes

La mine un an greu care m-a consumat enorm. Am priedut scopul pentru care lucrez, oarecum am pierdut si drive-ul care il aveam (eu dau vina pe un burnout aici). Am invatat multe dar psihic am luat damage destul de mare in acest an - mult stres, presiune, etc. Acum incerc sa ma apar si sa fac o schimbare - incepand cu o pauza de 1 luna in care sa-mi redefinesc viata (asta dupa ce inchei socotelile aici). E timpul pentru o noua versiune a mea. Time to be selfish.

Am ajuns in ipostaza in care sunt developer cu responsabilitati de partener. Dumb shit.

4 Likes
  • Era cat pe ce sa ma las de consultanta/freelancing pe la mijlocul anului si am inceput sa imi caut job, dar apoi am fost incurajat/indemnat sa nu ma dau batut, m-am pus cu burta pe networking/marketing si am reusit sa mai gasesc clienti
  • Am calatorit multisor (Riga, Berlin, Budapesta, Bucuresti)
  • Am vorbit la 2 conferinte + ceva meetupuri
  • De slabit nu am slabit :frowning: (dar macar nu m-am mai ingrasat)
  • Viata cu fetita mea de 1 an si 3 luni devine tot mai faina
  • Am inceput sa beau cafea zilnic… si sa imi placa :frowning:
  • In medie am facut sport de 2 ori pe saptamana in fiecare saptamana
6 Likes