Reward system pe wordpress (sau altceva)

La una dintre prezentările TechTalks București am prins ceva despre un joc de recompense. Fiecare angajat primește 3 puncte pe care le distribuie colegilor in funcție de merit, motivându-și alegerea.

În echipa unde lucrez un astfel de joc ar duce relația Junior - Senior la un nou nivel. Deși suntem toți în același birou există o groapă între cele două tabere. Juniorii au nevoie de o mică recompensă pentru efortul depus, iar Seniorii nu prea știu ce se întîmplă în lumea micilor lor subalterni.

Avem un blog intern, pe platforma wordpress. Mă gândeam: pot să dezvolt/instalez ceva care perminte simularea acelui joc? Fiecare dintre noi avem user pe această platformă; juniorii își vor lista recentele proiecte (mi-am propus să fac aia, aia, aia, am făcut asta, asta ,asta) iar seniorii vor primi lunar sau de două ori pe lună câte 3 puncte pe care le vor distribui (am dat 2 puncte lui Y pentru că… și un punct lui X pentru că…). Platforma ar permite vizualizarea acestor puncte, după o perioadă cel mai mare scor va fi răsplătit.

E un sistem superb de cunoaștere. Juniori ”se vând”, Seniori văd din altă persectivă ce se întâmplă, iar totul este un joc. Credeți ce este fezabil așa ceva pe Wordress? Recomandați alte sisteme? Cunoașteți un plugin ce ar putea fi implementat într-u această cauză? Am începtut să folosesc Angular (poate e de folos)… Mulțumesc!

De ce sa dezvoltati cand aveti Github ?
Creati o pagina a companiei si le cereti juniorilor sa isi adauge proiectul/proiectele in lista gazduita pe github. Daca un senior vrea sa dea puncte pur si simplu modifica pagina principala pe care puneti un tabel cu proiect - punctaj. Se vede oricum cine ce a modificat din commit-uri (seniorii specifica in commit de ce au dat x puncte), respectiv juniorii isi fac un portofoliu foarte valoros pe github.

Motivul ar fi securitatea… cum te asiguri ca nu se triseaza si ca un senior ii ofera 500 de puncte unui junior, in situatia in care toate punctele ce pot fi date insumeaza 10?

Unu: trebuie să fie intern.
Doi: github nu este variantă, ce vreau să fac trebuie să se aplice unui domeniu non-tehnic (GIS- geografie informatică). Nici juniorii nici seniorii nu folosesc Git (nu se lucrează cu cod în departament, ci cu seturi de date din cele mai diverse).

Avem Wordpress pentru că seniorii au dorit să mai publice un tutorial, să mai prezinte un proiect ș.a.m.d. M-aș lega de Wordpress din simplul motiv că deja există în departament și este folosit.

2 Likes

E vorba de git, daca nimeni nu sterge modificarile se vede clar cine ce a modificat.

Insa asta ar insemna ca trebuie ca cineva sa verifice, atunci cand modificarile nu sunt atat de… obvious…