Rider 2017.1 – JetBrains .NET IDE hits RTM

Today, a certain cross-platform .NET IDE hits its greatest milestone so far: Rider 2017.1 RTM is now available for download and purchase. If you’re an All Products Pack subscriber, the license covers Rider: just start using it right away.

1 Like

De ce ai plăti 20$ euro pe lună când în aceeași bani iei Windows 10 Pro + Visual Studio + ReSharper (de care la proiecte noi oricum n-ai nevoie)

Eram convins că Visual Studio e cel mai bun IDE care există. De ce ar alege cineva altceva să programeze în .Net.

Rider e cel mai bun IDE cross platform, Linux, Mac, Windows, etc, include functionalitatile din Resharper si IntelijIDEA, costa cam cat un Resharper Ultimate pe luna pentru Individual si e destul de rapid de la ultimele versiuni dupa performance improvements, mi se pare ca e chiar mai rapid decat Visual Studio, dar cred ca se muleaza bine pe aplicatii web .NET Core, de exemplu am la munca o aplicatie desktop WPF care cred ca tot mai bine merge cu Visual Studio, @isti37 ziceai ceva de Windows 10 monthly subscription, m-am uitat pe net si nu am gasit un link concret de unde as putea cumpara asa ceva, poti da un link.

Si desigur Visual Studio Community e free, daca nu vrei cross platform, e o solutie buna.

Păi cu 23 euro pe lună poți lua rate ~250 euro.

Visual Studio e gratuit. suportă cross compilation și build-uri cu docker din fabrică. IntelliJ nu are cum să fie mai rapid, e un IDE scris în Java cu Swing.

nu stiu cat java, mai degraba kotlin: https://twitter.com/geeh/status/893829945251831809

ontopic: nici eu nu-s convinsa de un alt ide, din cate stiu au facut un inlocuitor de xcode si nu e prea popular