Router Internet ce suporta VPN pentru TV

Salutare, ma interesează sa cumpăr un router ce suporta și VPN pentru a-mi conecta TV-ul. Deoarece sunt plecat din țară și am numai conținut de aici.

Va fi folosit doar pentru TV, deci nu trebuie nu știu ce navă,si ceva ușor de configurat. De asemenea, dacă mi-ati putea recomanda și cateva servicii de VPN. Momentan folosesc de la namecheap, fastVpn și sunt super incantat,nu știu dacă îl pot configura și pe router.

Mulțumesc!!

Poti folosi orice router ce suporta OpenWRT, il configurezi cu Wireguard.

Vezi dacă ai configurare la furnizori cu wireguard sau openvpn.

FastVPN suporta doar OpenVPN, dar ai si OpenVPN pe OpenWRT sau chiar DD-WRT.

Va trebui să pui tu openwrt pe router după ce cumperi un router.

O lista de modele gasesti aici:
[OpenWrt Wiki] Table of Hardware

Ieftine si relativ bune (in 100-150 lei pentru openwrt) sunt xiaomi si huawei dar vezi ca sunt mai multe variante la acelasi router si nu toate sunt ok.

Eu folosesc echipamente de la Mikrotik (diverse modele). Sunt foarte serioase si au mai multe optiuni de VPN dar nu sunt chiar usor de configurat.

Am avut mikrotik… foarte tare dar greu de configurat.
Am trecut pe TP Link omada care sunt mai spre routere pro dar mai usor dr configurat. Are vpn si poti sa conectezi router la router la nivel dr vpn.

Synology. ------------

TPLink Omada e foarte bun, categorie semi-nava spatiala dar se bate cu nave spatiale precum Unifi si Cisco sau Ruckus.

Eventual ceva mai special (ca si router) ar fi :

sau

Dar daca te duci asa avansat deja poti seta retea dedicata pe televizor cu VPN pe ip static chiar pe mai multe regiuni. Schimbi ip-ul la tv din .15 in .16 si schimbi de pe VPN de RO pe VPN de SUA…

1 Like

Dacă tot suntem aici, avem ceva routere care duc 2.5 5 sau 10 gbps?
Mă refer cu NAT cu tot, că așa doar switching teoretic putem face toți.

Amazon.com: GL.iNet GL-MT3000 (Beryl AX) Pocket-Sized Wi-Fi 6 Wireless Travel Gigabit Router – OpenVPN, Wireguard, Connect to Public & Hotel Wi-Fi login Page (Captive Network), Repeater, Extender, Tethering, RV : Electronics

Daca te referi pentru VPN, dar nu stiu daca duce real.

La momentul actual 2.5G+ e cu cantec, in mod ideal ai avea nevoie de cablare cu SFP si fibra in toata casa. 2.5G pe cablu exista doar fiindca 2.5G e limita superioara pe cupru si chiar si asa e cu cantec fiindca iti trebuie cablu foarte scump.

Azi probabil ca ar trebui sa cablezi pe 10G, nu merita 2.5G, 10G e mai ieftin.
Pentru 10G probabil ca iti trebuie un server Intel cu pfSense/vyos.

Am 10Gb unde am biroul și am dus un cablu rj45 de la echipamentul rds la un switch care are 10g pe upstream și restul sunt de 2.5.

De mers pare ca merge, și switchul si routerul rds zic că linkul e la 10gbps iar pe cele 2 pc-uri de 2.5 am descărcat cu peste 150 MB/S deci peste 1gbps merge sigur.

Ca să fac și routare probabil că e altceva.

Va funcționa ethernet, dar dacă apar interferente (cablu 220v lângă utp sau mai multe cabluri una lângă alta) sau saturezi banda o să îți crească semnificativ mai mult latența decat pe fibră.

am auzit că ar merge cu Nvidia Shield, dar personal n-am folosit

Ce îți recomand este un VPN cu adresă de Romania + o aplicație IPTV.

Astfel nu ai treabă cu setup-ul local în România, cu router + tv + alte artificii.

Canelele le găsești aici:

1 Like
1 Like

Dacă vrei ceva ”plug-and-play” = Chromecast. L-am testat cu NordVPN și merge fără probleme.
Ca alternativă am vrut să testez un RPi4 cu Android TV, teoretic ar trebuie să fie similar cu Chromecast-ul.

Iar altă alternativă pe care o am încă în favorite pe emag e Mango GL-MT300N-V2, e făcut exact pentru genul ăsta de use-case, travel and VPN.

1 Like