Salarii Android Developer cu experienta de 3.5 - 4 ani

Salutare,

am nevoie de un feedback de la cineva care lucreaza in domeniu sau are vreun amic / prieten care face asta.

Care ar fi salariul pe o pozitie de Mid Android Developer in Cluj-Napoca/Remote, cu 3.5 - 4 ani experienta in domeniu?

Multmesc

8-12 000 lei net

in functie de cunostinte si bugetu firmei

Chiar acuma e explozie de proiecte ca s-a dat drumu la multe dupa reticiebta de anu trecut, crezand ca vine apocalipsa, deci forta la negociat

3 Likes

Mersi.
Mă gândesc să cer 7000, 7500 sau 8000 lei net.

SRL in orice caz, nu net, in special daca lucrezi remote.

Salariul e complicat.

Mă gândesc să cer 7000, 7500 sau 8000 lei net.

E putin. :slight_smile:

1 Like

10-16k lei net

1 Like

Asta ar fi pentru Senior, nu Middle.
Daca iei mai mult de 10k, ar cam trebui sa fii Senior.

7-10k lei net ca si Middle.

Ei ce sumă au avansat?

1 Like

Sunt cateva strategii interesante in Never Split The Difference and Start With No ptr. negocierea financiara.

  1. Cand ceri exagerat de mult setezi o asteptare mentala. Probabil o sa zica nu. Cand ceri insa suma pe care o vrei cu adevarat o sa para mult mai acceptabila (decat daca ai fi cerut-o direct).
  2. Poti sa ceri un range, limita de jos fiind suma pe care o vrei si aia de sus fiind semnificativ mai mare.
  3. Poti sa zici ceva de genul cand esti intrebat: “Stiu ca in domeniul X ptr. un post similar se plateste intre MIN-MAX”. In felul asta nu ceri o suma fixa, esti destul de neutru, poti sa setezi asteptari mari.

Ultimul punct l-am folosit personal cand am negociat atat salarii (nu m-am angajat in acel post din alte cauze) si in alte ipostaze.

Orice in viata e negociere, angajatorii folosesc si ei diferite tehnici de negociere. Nu-i nimic non-etic in a folosi tehnici de negociere ca si angajat.

Cum zice si Chriss parca - compromisul nu ajuta pe nimeni. Tu o sa fii mizerabil cu un salariu nu destul de mare, ei o sa te piarda pe tine eventual (plus faptul ca o sa prestezi mai nashpa daca consideri ca nu esti platit indeajuns).

4 Likes

Mersi mult. :blush:

1 Like

Recent am re-negociat hourly rate-ul. Am cerut limita superioara a ce-mi doream, fiind pregatit sa mai scad ptr. a ajunge la un nivel acceptabil. Am fost surprins cand au acceptat direct suma propusa de mine.
Morala? Niciodata nu stii ce o sa se intample, dar e mai bine sa gresesti cerand mai mult decat mai putin.

Ce-i drept insa eram pregatit sa renunt daca negocierea n-ar fi mers bine. Daca nu esti pregatit sa pleci de la masa esti intr-o pozitia slaba.

In plus stiam ca aveau mai multa nevoie de mine decat eu de ei, un alt atu in negociere.

2 Likes

Recomand oricum sa faci minim 5-10 interviuri la care pui pe masa direct 40-50 euro pe ora, daca sunt interesati de tine n-are rost sa ceri mai putin la firma actuala. Daca niciunul nu te ia in considerare, redu rata…

Eventual pe LinkedIn, la fiecare recruiter ii zici ca rate-ul tau orar este x, cu minim 8 ore, n euro pe zi (le dai numere nesimtite) si ca iti cauti un job cu X ani experienta pe Android/Kotlin…

1 Like