Salarii Android Developer cu experienta de 6 ani

Buna ziua, am 6 ani de experienta in dezvoltarea Android.

Lucrez la o firma medie (~280 angjatii), are birou in CJ dar lucrez REMOTE) de cateva ani, acum primesc intre 9000 - 10.000 RON net.

Ma consider senior. programez (in Kotlin), uneori fac estimari pentru task-uri, am facut mentoring pentru colegii juniori.

Tinand cont de inflatie, cata marire de salariu pot cere in conditiile pietei?

edit: Sunt cu CIM

Salut!

Nu sunt dev pe mobile, dar eu pe la interviurile din Bucuresti, am cerut intre 12 si 15k lei. Eu am avut insa un salariu sub al tau de acum.
Daca te descurci bine pe la interviuri si stii sa negociezi, poti sa iei mai mult. Firmele de outsourcing pot avea si buget mai mare.

Asta presupunand ca esti pe cim. Pe srl este alta treaba. Acolo nu am idee. :slight_smile:
Vezi ca pe forum poti sa mai cauti si Caută rezultate pentru 'humandirect' - DevForum.ro
Mai sunt si anunturi pe zona de mobile.

Plus Techpay

Si threadul de salarii de pe r/programare[1]


Salarii de 8k euro si alte nebunii poti sa gasesti la bajeti. :troll:


  1. Disclaimer: Sunt moderator acolo ↩︎

3 Likes

Eu zic ca brut poti cere intre 5-8k pe luna fara mari probleme la firme mari, mai bine zis 7k ar trebui sa fie tinta ta fara sa fii manager.

Daca il iei pe CIM il imparti la 2, deci 30-40k LEI/2=~20k, daca il iei pe SRL ai bataie multa de cap, dar din cei 40k mai dai ~15% la stat.

Marire de salariu niciodata nu o sa primesti atat, trebuie sa cauti alta firma. Preferabil una din Anglia, Germania, SUA.

Acum, atentie, s-ar putea sa merite sa pivotezi de exemplu spre Flutter sau React Native. Nu te vinde ca si kotlin/android developer, vinde-te ca si Flutter/React Native developer cu native Android/Kotlin experience. Iti ia o luna sa inveti tot ce trebuie despre Flutter… Nici React Native nu e cine stie ce complicat de invatat pentru un interviu.

1 Like

Iei foarte putin acum. 9000-10.000 se ia si cu 2-3 ani de experienta.
Pe CIM (presupunand ca te descurci la interviuri) ar trebui sa gasesti destul de usor 15.000+ lei net pe luna.

2 Likes

Sunt posturi pe testare web cu Selenium si pyrobot (adica mai simple) intre 12-15k…e timpul sa incepi interviurile. Piata a crescut mult in pandemie o data cu inflatia.

1 Like