Salarii Android Developer

Salutare,

am nevoie de un feedback de la cineva care lucreaza in domeniu sau are vreun amic / prieten care face asta.

Care ar fi salariul pe o pozitie de Junior/Mid Android Developer in Cluj-Napoca, cu 2.5-3 ani experienta in domeniu?

Multmesc

Depine de proiect nu? Tu cere cat crezi, eu la 2-3 ani as accepta un salariu mai mic daca e un proiect pe care pot invata, daca e vb de legacy si bug fixes si cine stie ce tehnologii antice, atunci ar trebuie sa fie un salariu mai mare.

Multi vor zice ca nu conteaza tehnologile, dar la urmatorul job cand o sa te intrebe ce ai facut… da framework-urile se invata dar nimeni nu are timp sa iti dea luni sa inveti un framework si in process cine stie ce bug-uri sa introduci sau timpul altor developer sa irosesti, asa ca vor alege unul cel putin familiar.

5 Likes

Era ceva site care centraliza un interval salarial în funcție de skilluri și responsabilități, dar îmi scapă adresa acum. Edit: https://www.paylab.ro/
Sunt de acord cu konn, depinde de proiect, ce anume ai făcut în experiența de 2-3 ani, bugetul lor și multe altele. Un interval aproximativ la întrebarea ta ar fi +/- 20% din salariul mediu pentru poziția și experiența respectivă.

La 3 ani nu esti junior, asta daca ai invatat.

La sume mari o sa te lovesti des de refuzuri din start, fara sa ajungi la interviu tehnic, deci trebuie manevrat un pic procesul.

Daca e corporatie 7000, ca e caldurica si ai beneficii. La firma de apartament n-as lucra veci, dar 9000 daca vrei la ei.

Acuma depinde si daca tie urgent sa pleci de la firma curenta, ce proiecte au aia, management etc.

Astea presupun o clasare mid senior si cunostinte above average.

Intr-o corporatie, cand ajungi la mult sub suma avansata de tine, esti trecut pe lista de transferuri. In momentul in care apare un fomist (si apare) pe un salariu sub media pietei, esti trimis sa te antrenezi prin parcuri si joci numai la echipa a 2-a in liga a III-a. A trecut ceva timp de cand n-am mai citit fabulatii pe forum.

2 Likes

Mai bine lucrezi ca negru pe plantatie cu ceilalti 2 oameni din firma, eh? Se termina singurul vostru proiect si sunteti toti pe liber. Foarte tare.

Nu te da nimeni afara de la firma cu sute si mii de angajati cand vin proiecte noi si au nevoie de oameni ca sa le poate prelua, in primul rand.

Nu am intalnit sau auzit de asa ceva pana acuma.

Care to elaborate? la mult sub 7000? adica cat 4000? ceea ce inseamna ca ei sunt OK sa plateasca 3000? La ce zici tu nu trebuie sa te transfere ca pleci singur.

2 Likes

Poate eu sunt nebun dar personal 7000 mi se pare putin pentru Cluj de la o firma mare, ce fel de beneficii se ofera de obicei ca sa compenseze?

Cred ca intuiesc cam care ar fi motivele dar as fi totusi curios sa imi spui mai in detalii de ce :thinking:

7000 mi se pare o suma corecta pentru cineva cu 2-3 ani si cunostinte bune. Se pare ca asta e si pretul pietei, daca te uiti pe undelucram.

La corporatii e mai bine ca au mai multe proiecte, poti sa ceri schimbare de proiect, poti sa refuzi proiecte, daca se termina proiectu nu stai cu grija ca raman fara bani si te dau afara, cunosc cazuti care au stat 6+ luni fara proiect si mie mi se pare ca nu e stresant. Acuma poate am avut eu noroc la proiecte, nu stiu

La firme mici e opusul.

Daca sumele avansate de tine sunt in lei, mea culpa.

1 Like

lei

nu cred ca da nimeni 7000 euro net :rofl:

2 Likes