Salarii Android Team/Tech Lead

Salariu mare in Europa de Vest pentru un tech lead cu experienta?

Pentru multe tari din vestul Europei, da. Stiu tech lead din Paris la o corporatie mare cu aproape 20 de ani de experienta care avea in jur de 100k.

Iar 6.5 ani de exp nici n-as zice ca-s asa mult pentru un tech lead.

Nu m-as fi gandit ca un lead are +30% fata de senior dar in fine. Nu contrazic ca nu cunosc.
Cu range-ul pentru senior sunt de acord.

Mai trebuie sa tii cont de niste variabile. In 2021-2022 a fost un varf al cererii in piata care a rezultat si in oferte mai generoase. 2023 a fost mai slabut.

1 Like

Incep sa cred ca esti coleg cu mine, asta ori toti avem un coleg asemantor cu tine.

Usor cu salariile pe scari ca deja au inceput sa plece proiectele catre Asia si America de sud, sumele pe care le vehiculati voi pe CIM sunt salarii de sefi PESTE mai multi Tech Leads in companii destul de spalate in Romania. Ca lead ai un spor de vreo 15% peste un senior.

1 Like

Daca e 15%, inseamna ca compania vrea ca lead-ul sa munceasca, sa aiba responsabilitate, si sa valoreze cu doar 15% mai mult ca un senior. Cred ca mai bine nu se creeaza un asemenea post.

1 Like

Dacă se vor adeveri cresterile de taxe și impozite pe IT, eu zic ca in câțiva ani va fi foarte greu pentru companiile locale românești de software. Care vor mai rezista, vor angaja din alte tari remote. O parte și mai mare din programatori vor lua calea străinătății, pentru ca decizia va fi și mai simpla. Pentru cei care încă mai sunt, banii sunt printre singurele lucruri pentru care se rămâne, restul e jale.

Cred ca e mai degraba “cand” decat “daca”.

Ca referinta, am prieteni seniori pe Android ce se invart la 12000-13000 net la corporatii.

Desi pare jecmanela si greu de suportat mental, ca nu primesti mai nimic de impozitele platite, nu e asa negru dracu.
La un 15k net dupa aplicarea impozitelor ar fi impozitat cu 3.5%, adica 500 lei, o sa primeasca 14500.

Pt ca majoritatea in acest interval sunt 10-15k.
Pt 100 E crezi ca se muta cineva in alte tari? Daca are casa, familie, prieteni in Romania
Sau hai sa zicem, 200E, 1000 lei la 20k net, inseamna 5% o sa incaseze 19000 cu care poti acoperi usor cam orice nevoie/serviciu ce ar trebui oferit de stat.

De la sume mai mari nici nu stiu daca mai merita CIM.
Calcule amanuntite si pt SRL/PFA.
https://www.reddit.com/r/programare/comments/15n9t5w/spreadsheet_taxe_2024/

Desi pare usor sa te muti cand poti lucra oriunde, lucrurile sunt putin mai complexe, intervine componenta sociala, cultura, integrarea, integrarea copiilor care au, iar multi s-au intors dupa cativa ani de incercat prin vest la familie, orase mai mici si locurile in care au crescut.

@OP
Vezi urmatoru sondaj daca te ajuta sa te poti orienta.

2 Likes

In Romania Se moare pe străzi și in spitale ca in sec 19.

Vin alegerile si nu isi permit chiar asa multe, eu zic ca e o certitudine ca o sa avem apoi impozitul de 16% si fara vre-un prag, iti arat si matematic, cu tot cu cresterile astea iesim pe deficit de 5%-6%, in mod normal trebuie 3% dar cu covid s-a scos termporar.

Corect, dar asta e alta discutie ce nu are legatura cu impozitarea; iar daca doresti, o parte din vina o are si poporul pt ca nu il intereseaza sa voteze (30% participare) sau sa protesteze la astfel de derapaje.

Tocmai negociaza deficitul cu UE :slight_smile: mda, o sa avem.

Ai dreptate, insa in acelasi timp, eu personal inteleg de ce multi si-au pierdut increderea dupa 30 de ani de minciulism. Ma voi duce la vot sa-mi fac datoria, dar cred ca Ro-mania e o tara de la mediocra in jos.

In Romania lui 2023, media mentalului colectiv spune ca ideal e sa ai un job unde se munceste putin sau deloc, eventual sa poti sa furi intr-un fel sau altul, si sa iesi la pensie la 45 de ani. Cine munceste la privat e un sclav fraier al patronului, care nu se “descurca”. Mentalitatea de a munci ceva care-ti face placere e o bizarerie pentru tocilari.

Romania e grav bolnava moral, si asta se repara foarte greu sau e imposibil odata ce mare parte din societate manifesta boala. Hardskillurile se pot invata, dar alea soft, adica sa nu mananci si sa scuipi seminte stand pe banca, mult mult mai greu.

Se repara, dar in timp si cu aplicarea legii. Doar ca trebuie inceput undeva, tre sa vina unii care sa nu aiba numai scopul de a fura. Which is hard.

Asa credeam si eu numai ca, statistic, daca te uiti la nr de bugetari (desi nu blamez toti bugetarii, sunt destui care-si fact treaba foarte bine) si nr de voturi pentru PSD si PNL la ultimile alegeri, iti cam dai seama ca nu sunt sanse ca vreodata va lua puterea un partid care vrea sa faca reforma adevarata. Nu va fi votat din start. Si nu ma refer la USR, USR s-a dovedit un pichinez fricos. Iar restul e prapad…

Nu e prea ok sa discutam de politica pe forum, in special fiindca a inceput deja campania electorala.
Altfel vin cei cu metale grele si ne promit software pur romanesc, cu tricolor in IDE si zero taxe pe cod scris in limba romana.

Nu stiam ca a inceput campania electorala.

1 Like