Salarii Android Team/Tech Lead

  • firma medie (~300 angjatii) in Cluj, dar lucrez remote.
  • CI
  • am experienta de 6,5 ani cu Android

Cat ar fi un salariu corect in conditiile pietei pentru un Android Team/Tech Lead?

Va mulțumesc pentru raspunsuri!

Pe full-stack web, as zice 24-30k lei net pe CIM. Nu stiu cat de diferita e piata pe Android.

1 Like

atat de mult? :thinking: :astonished:

Depinde mult de companie. Sunt destule care dau pana in 20k net pe CIM.

Sunt in piata IT din Cluj si nu am auzit de asa ceva. Pare a fi, mai degraba, vreo exceptie, ratacita.

Din informatiile pe care le detin eu, ar fi 15-20k pe CIM, sau 20k+ pe PFA/SRL

3 Likes

La ultimul job eram mid si castigam peste range-ul de tech lead de care spui :)) pe CIM.

In fine, e un spectru foarte larg, si mai e si ce intelege fiecare prin tech lead. In corporatiile in care am fost, era 1-2 levels peste un senior; deci daca un tech lead ar castiga doar 15-20k lei, unul senior abia daca ar face peste 10k, din informatiile pe care le detii ?

Sunt si destule care dau peste.

1 Like

In ritmul asta, eu cu 15 ani de experienta, care am scris aplicatii in C, C#, Java, PHP si asa mai departe, care am scos companii intregi din faliment, ar trebui sa cer 50.000 de lei pe luna.

Daca crezi ca esti atat de vital incat poti salva de la faliment o companie prin ceea ce faci, cred ca ar trebui sa ceri mai mult. Probabil nu pe CIM.

2 Likes

Tech lead 25k+ - 30k+ net daca experienta aia de 6.5 ani e reala.
Presupun ca un lead chiar are responsabilitate pentru rolul ala (scrie cod, are experienta concreta avansata, ia decizii, se asigura ca toata lumea urmeaza coerent directia, are aptitutdini de comunicare, empatie, ajuta pe ceilalti, poate face angajari, etc.) si nu e doar o pozitie ca trebuie sa fie una.
Trebuie sa iei in calcul si cadourile fiscale de la mos Ciolacu :santa:.

1 Like

Cate hoarde de programatori nu au salvat companii sau chiar le-au facut unicorni cu salarii de 2k-3k euro…N-au facut nimic special decat sa-si faca treaba bine.
Era o vreme in Romania in care salariul era 700 USD si era un salariu bun. In anii 90 era 150 USD/luna.

Va rog, eu lucrez impotriva vointei clientilor. Lor le convine sa mearga incet si prost. Daca e sa intram in tehnicalitati, faptul ca erau sa dea faliment a fost doar o problema superficiala.

“Base compensation” sau pui in banii astia si alte beneficii gen actiuni, bonusuri etc ?

Mie unu mi se pare cam mult. Nu e de ne-auzit dar nah…As zice ca pentru base comp e mai mult o exceptie suma asta.

1 Like

Sunt multe firme care oferă salarii mici dar și sunt destule care oferă salarii de la bune in sus. Cum ziceam, pentru un lead, e munca multă și responsabilitate.

1 Like

inca nu am vazut celebra suma pe aici. :rocket:
sau aluzii la baieti

1 Like

Base comp (dar in general, e destul de sarakie la bonusuri / alte add-ons, daca e doar salariu mare).

Cu bonusuri si actiuni, se poate ajunge si peste, lejer. Evident, trebuie mers la cateva interviuri pt a filtra companiile.

In 2021-2022 am avut vreo 30 interviuri, si zic din experienta, sume de 20-23k (base comp) erau achievable pt un senior. Nu erau norma, standard era mai degraba vreo 17-19k. Dar mai pui ca intre timp, au trecut 1-2 ani de inflatie, si ca OP intreba de Tech Lead, nu de Senior, si as zice ca 24-30k (chiar si plus in rare cazuri) e destul de realist pt un tech-lead / ninja / 10x-er / om care salveaza firma de la faliment :joy:

1 Like

Stiu un caz de Java lead care avea +20k net pe CIM intr-o firma de outsourcing in 2020, deci as zice ca e fezabil, dar nu stiu daca si la o companie mica.

1 Like

Faptul ca exista si salarii de peste 20k net nu inseamna si ca sunt des intalnite.
OP a intrebat de salarii corecte, nu de top of the market cum ar fi mai degraba astea de 25-30k.
Dar daca esti cu adevarat bun si ai experienta relevanta poti sa incerci sa le obtii.

Dupa mine, salariul corect nu e nici o figura de stil, inseama un singur lucru.
Cu inflatia de azi si care va urca si mai mult si cadourile de la Mos Ciolacu (adio scutire de impozit) care ne asteapta in toamna, 25k+ pentru un team lead e minim.

1 Like

Un salariu de 25k+ inseamna 94k+ euro brut anual. Asta cu scutirea de impozit de acum, dupa ce o scoate Mos Ciolacu o sa insemne probabil pe la 100k.
Asta e salariu mare si pentru majoritatea din Europa de vest.
Din nou, nu zic ca nu exista salarii de genul, ele exista doar ca nu-s prea dese.
Pana la urma, singura modalitate sa afli daca poti obtine atat e sa ceri si sa mergi la interviuri la companii bune.

1 Like