Salarii programartori 2018 - studiu Ejobs (pentru offtopic)

Salariul e o metrica extrem de proasta. Poti sa-ti dai seama de asta mergand sa te angajezi prin Venezuela ca programator, vs sa zicem un post prin Elvetia. E foarte dependent de locatie. Pana si in Romania bananiera unul e salariul pe care poti sa il ai in Bucuresti si altul e in Cucuietii din Vale. E si o chestie foarte mare de sansa la mijloc, chiar si intr-o locatie particulara. Nu neaparat aude cel mai bun de oferta cea mai buna din acel loc, ca sa ajunga sa candideze. Apoi, mai e problema ca cei care judeca nu sunt tocmai in pozitia de a judeca obiectiv, uneori nici macar nu au resursele intelectuale necesare, ca sa zic asa. Mai multe, in link-ul la studiul stiintific pe care l-am pus mai sus, ca nu va place de Becali :stuck_out_tongue:

Cat despre impactul acelor proiecte, te asigur ca sunt interesante pentru o anumita categorie de oameni. De-aia cu ceva studii :slight_smile: Inca astept cu interes proiecte similare facute de unul fara studii. Sau macar o chestie minora, cum ar fi corectia mea de aici: https://github.com/petershirley/raytracingtherestofyourlife/issues/6 Vreau sa vad ceva similar de la unul fara studii, gasind greseala (nu bug de-ala banal) unuia care e cercetator pe domeniul respectiv (cazul in speta, la Nvidia Research, dar mai am exemple daca vrei).

1 Like

Daca @anon31094663 nu ar avea experienta si ar vrea sa fie chemat la un interviu, sunt sigur ca ar fi suficient sa aplice cu un CV care sa contina doar numele, email, telefon si link catre github.

In toata discutia din acest topic, cred ca se merge pe anumite idei false:
Sunt oameni care fac facultatea, dar copiaza la examene si nu stiu nimic.
Sunt oameni care nu fac facultatea, dar stau mai bine de 4 ani invatand singuri.

Sunt cateva probleme cu teoria ta:

  • Am experienta
  • Da, exista de-aia care trec ca gasca prin apa. Doar ca aia nu sunt relevanti. Aia nu au vrut sau nu au putut sa invete. Din pacate sistemul permite din ce in ce mai mult treaba asta. Se poate discuta si despre aia, am vazut ca sunt destui care n-au inteles ce s-a intamplat cu ei desi au terminat facultatea. Chiar intr-un articol referit pe-aici pe forum, unul se plangea ca a trebuit sa controleze prin soft o imprimanta cu ace. Probabil dorea sa sara peste etapa controlului unui dispozitiv electromecanic simplu, direct la chirurgie robotizata. N-o sa mai explic de ce asemenea pretentii sunt hilare.
  • Invatatul singur. Fara indrumare, fara motivatie (in afara de aia ‘vreau si eu sa castig bine, ia sa sar peste chestiile care stiu eu, din ignoranta, ca nu-mi folosesc’), Nu te amuza nici un pic pretentia asta? Sigur ca totusi, in ciuda lipsei indrumarii, exista indivizi care reusesc. Sunt foarte, foarte rari.

Fa un experiment. Alege ceva din software. Ceva care face ceva mai mult decat sa puna ceva frumos pe ecran si are autori putini, macar initial. De exemplu, compilatoare si interpretoare. Arunca o privire la autori. Ce studii au? Care e raportul in populatie dintre cei care n-au studii si cei care au pe domenii relevante? De ce nu se reflecta in raportul dintre autorii respectivi, daca scoala nu conteaza?

2 Likes