Salut! Sunt Florin si sunt nou pe acest forum

Salut “devs” !
Eu sunt Florin si am 23 ani.
Am facut 2 ani la Informatica Iasi si am renuntat, nu mi-a placut ce era pe acolo, in opinia mea prea multe chestii de invatat pe care nu le voi folosi niciodata. Deci nu am studii superioare si nici nu cred ca voi avea vreodata, sunt de parere ca poti fi bun si fara diploma.
Dupa ce am renuntat la facultate am inceput sa invat si sa ma documentez despre web development : 8 - 10 ore pe zi studiam si testam diferite chestii.
Astfel am cunostinte in HTML, CSS3, JS, PHP, MYSQL, Wordpress, unele in o masura mai mare si altele in o masura mai mica.
Am avut o colaborare de 1 an pe frontend, chestii basic html, css, js, responsive etc.
Intrebarea mea este urmatoare: Ce ar trebui sa mai invat? Ce se cere mai mult in prezent? Vad ca framework-urile sunt cautate, Laravel, symfony, m-am documentat azi despre symfony vreo 2-3 ore si sincer m-au luat durerile de cap. Ce este acest symfony si ce stie sa faca? E de actualitate?
Multumesc.
Florin.Stima !

Adauga inca 3 ore peste acele 3 ore si foloseste-le pe toate 6 sa te documentezi despre Laravel. Laravel ascunde putin din complexitate in documentatie si o sa-ti fie mai usor sa faci tranzitia.

Insa avand in vedere ca tu ai avut o colaborare pe frontend, poate un pas mai logic ar fi sa ramai tot pe acelasi tehnologii? Incearca sa te uiti peste Angular2/React sau Meteor.

1 Like

Salut Florin, bine ai venit!

Îți recomand atât articolul cât și discuțiile de aici:

2 Likes

Chiar dacă sunt fan Symfony si consider restu framework-urilor de php o chinezarie (except Zend)
Cum a zis Ionuț … invață cum se construieste nu cu ce

6 Likes