Salutare! Muzician + IT =?

In primul rand vreau sa va felicit pentru comunitate, sunt multe subiecte interesante.
Sunt un muzician profesionist ( sunt angajat la o Filarmonica ), si as dori sa ma indrept si spre IT. Mentionez ca am 35 de ani. Cum as putea combina cele 2?
Va multumesc !

1 Like

Chiar sunt legate aceste domenii. In anii 60 IBM angaja muzicieni ca sa-i reprofileze pentru software engineering.

Partea creierului care e responsabila pentru compozarea muzicii este responsabila si pentru codare in general. Aceasta parte fiind mai mare/bine definita la muzicieni de la long practice hours, le face candidati buni pentru retraining.

3 Likes

Mai sunt subiecte deschise nu demult cu tema reprofilării spre IT. 35 de ani cred că este o vârstă rezonabilă. Dacă te pui în temă cu implicațiile și ești conștient de motivul pentru care vrei să te reprofilezi, îți poți consolida șansa pe care o ai. Îți recomand să vizitezi acele subiecte, vei găsi chestii importante și foarte probabil răspunsurile pe care le cauți.

1 Like

Depinde de obiectiv. Dacă obiectivul este un venit în plus față de cel de la filarmonică, atunci freelancing-ul este mai potrivit ca stil de muncă în IT.
Ca freelancer îți poți găsi proiecte pe diverse platforme online, precum Upwork sau fiverr.
S-ar putea să fie și niscaiva proiecte care să combine muzica și software-ul.

Eu aș recomanda învățarea unei singure tehnologii. Zic asta pentru că de obicei una singură nu e de ajuns pentru a fi competitiv.

Dacă aș fi muzician și aș vrea să învăț prima tehnologie în IT, aș alege JavaScript pe NodeJS.
În muzică, JS (prescurtare pentru JavaScript) ar fi un instrument, iar NodeJS ar fi o gamă.
Practic să cânți numai într-o gamă si numai la același instrument.

Apoi aș învăța ceva cu care să mă prezint clienților. Un demo.
Pentru demo aș alege un progrămel în care utilizatorii să aleagă un pasaj de muzică, iar software-ul să identifice ce “sentiment” are (vesel, alarmant, surprinzător, jucăuș, etc).
Pentru asta ar fi nevoie să se folosească Brain JS, o librărie care folosește inteligența artificială.

3 Likes

https://overtone.github.io/ nu e js, e chiar mai bun :wink:

1 Like