Se discuta schimbari fiscale "interesante"

  • plafoane noi pt plata CASS-ului
  • reducere in etape a plafonului pt microintreprinderi (500k → 300k → 100k)
  • eliminarea posibilitatii de a avea microintreprinderi fara angajati
  • se reduce plafonul maxim al normei de venit la 25.000 de euro

Sper, macar, ca ideea cu eliminarea posibilitatii de a avea micro fara angajati sa nu ajunga a fi o realitate. Deh, fiecare cu ce il intereseaza in mod direct.

1 Like

Normal, e foame mare de bani.

2 Likes

trebuie platite de undeva si pensiile alea speciale.

cum norma e mai mare decat plafonul, pfa-urile la norma ar urma logic sa dispara, nu?

4 Likes

Si anghel saligny programul ala de mita pt primari din cauza caruia USR a iesit de la guvernare, oricum la cat de putin ii intereseaza politica pe IT-isti eu sper sa treaca, romanul pana nu e affectat direct nu se trezeste.

Tin minte ca discutam odata cu un IT-ist si el avea pretentii ca partidele sa il convinga, sa ajunga la el intr-un fel, marketing, de parca era nu stiu ce printesa, ne-realizand ca asta costa o gramada de bani, si ca ar trebui sa voteze in interesul lui, nu ca ii face o favoare cuiva.

3 Likes

well yeah, daca-ti mai vine sa te pisi pe el de vot, go ahead.

2 Likes

Poți să te angajezi cu o oră pe lună și ai rezolvat cu cerința de angajat dacă nu se cere norma întreagă.

Dacă măresc taxele de la 3% la 16% e dezastru, trebuie trecut pe profit și noi nu prea avem ce deconta.

1 Like

Taxele sunt aceleasi ca pentru program complet, deci e inutil sa pui doar o ora.

4 Likes

Se schimbă plafonul la CASS, dar da plătești CASS dublu dacă cer salariul minim. Eu am înțeles că vor să îl pună în funcție de venitul actual la angajați.

Deci ai plafon de 6 salarii pe CASS + 12 salarii in modul cel mai ideal după proiectul actual. Nu știu ce înseamnă plafonul de 24 de salarii.

Creșterea taxelor și corupția din ce în ce mai vizibilă va duce doar la mutarea multora mai spre vest.

4 Likes

SI eu stiam la fel, dar se pare ca in 2020 s-a eliminat asta.

Oricum depinde daca va fi obligatoriu sa ai un angajat cu norma intreaga sau nu. Dar la ce foame de bani este… putin probabil sa se accepte altceva decat norma intreaga.

Inclin sa cred ca vor lua in vizor si impozitul pe dividende, 5% fiind prea putin.

1 Like

Tot timpul tre sa tii cont ca si ei au nevoie sa scoata bani din firme ieftin, de aia au si dat inapoi cu micsorarea plafonului anul trecut.

4 Likes

Vedeti ca s-au mai angajat la destul de multe lucruri prin PNRR, nu pot sa le loveasca.

1 Like

am uitat ca norma e in lei. nu e cazul de mai sus. inca.

Din câte văd cam da, s-a cam terminat cu distracția microîntreprinderilor. Dar și cu PFA-urile, vor scădea la 25k euro plafonul, orice e peste trece la real.

Sper până-n 2025 să-mi consolidez un sistem fezabil și apoi la revedere.

Și faza că de acum chiar dacă scoți banii prin dividende, oricum vei plăti contribuții ca orice alt salariat, se merită doar dacă ai venituri obscene (gen politician care-și încasează șpăguța) și vei fi limitat la contribuții echivalente cu 24 salarii minime.

În rest toți care scoteau bani doar cât să trăiască, nu doar să-i scoată de dragul de a-i scoate, vor fi taxați ca angajați practic (dacă am înțeles corect).

Și acum li se zice contribuții, deci nu doar CAS ca acum, ci contribuții complete, ca un angajat.

Pentru noi ca IT-iști e ok, ne deschidem firme în alte jurisdicții mai favorabile, dar se cam termină distracția pentru dezvoltatorii imobiliari (care făceau case pe SRL) și cam toți ceilalți.

2 Likes

Eu din articol am inteles ca s-ar schimba doar plafoanele. In continuare ar ramane tot doar CASS de platit.

Prezent:

  • dividende > 12 x salariu minim => CASS in valoare de 10% din 12 x salariu minim

Viitor (daca va deveni realitate):

  • dividende < 6 x salariu minim => nimic de plata
  • dividende > 6 x salariu minim si < 12 x salariu minim => 10% din 6 x salariu minim
  • dividende > 12 x salariu minim si < 24 x salariu minim => 10% din 12 x salariu minim
  • dividende > 24 x salariu minim => 10% din 24 x salariu minim

Ori poate am inteles eu gresit. :slight_smile:

3 Likes

Cred ca e vorba de venituri, nu dividende, cel putin asa e mentionat in articol.
Contributiile nu sunt CASS + CAS adica 35% in total?

Pensii 25%.
Sănătate 10.5%
Impozit pe venit 10% din ce rămâne după primele două.
Alte chestii (șomaj, cotizații, ligi, sindicate, fonduri de concediu, etc.) ceva%.

Din ce rămâne: 5%, 9% sau 19% TVA.

2 Likes

Dividendele tot venituri sunt pt persoana fizica. In orice caz, cam lasa loc de interpretare modul in care e scris articolul…

1 Like

Plus accize, taxe locale, taxe de drum, etc, etc.

Plus toate taxele luate de catre stat de la toate firmele care au contribuit la produsul final pe care il achizitionezi. Da, utilizatorul final plateste totul, nu vin patronii cu bani de acasa.

2 Likes

Dividendele sunt venituri persoană fizică. Practic orice bani primești legal ca persoană fizică (nu pfa) gen dividende, chirii, ai vândut un apartament, ai vândut o mașină ca persoană fizică poate fi considerat venit (asta apropo că vor să adauge taxe și pe cei care vând imobiliare pe persoană fizică).

Nu știu dacă e doar CASS pentru că articolul spune doar contribuții, nu spune contribuții sănătate, deci asta mă face să cred că se referă la contribuții complete, combo-ul CAS, CASS, impozit pe venit 10%.

@GeorgeJipa Da, aici e un pic neclar, nu înțeleg dacă rămâne doar CASS ca acum, sau contribuțiile complete? În rest schema ta e aceeași ce am înțeles și eu cu plafoanele, dar nu e clar ce se plătește.

Am primit documentul asta acum vreo 1-2 saptamani, se pare ca unele propuneri chiar vor avea efect (cel putin reducerea normei de venit la PFA).

Fiind afectati o mare parte din noi cu PFA si neavand alte optiuni (i.e. CIM), voi ce ‘solutii’ vedeti? :face_with_spiral_eyes:

1 Like