Semnificatia verbului "a face" pentru elevi si studenti

In locul polemicii asteia inutile mai bine spuneti si voi cum convietuim in armonie cu astfel de persoane. Evident ma refer la locul de munca in domeniul IT unde se pune accent pe lucrul in echipa.

Si dau si un exemplu real. X il intreaba pe Y cum se rezolva un lucru, Y ii arata. La scurt timp X ii arata “sefului” ce metoda inteligenta de rezolvare a gasit el la problema iar seful il felicita.

Singura solutie la care ma gandesc ar fi ca daca echipa este predominant alcatuita din persoane care se bazeaza pe munca proprie se poate avea o “interventie” in care sa i se explice lui X ca astfel de practici sunt gresite. Dar ce faci daca ceilalti sunt indiferenti ori X nu inceteaza?

2 Likes

Ideal ar fi ca in cazul in care un team lead stie despre discutia anterioara intre X si Y, si este de fata cand X ii arata sefului metoda inteligenta, atunci team lead-ul sa adauge elegant ceva la modul:

Asa e, Y a avut o idee foarta buna! Good job Y!:smiley:

E o sanatate de spirit a echipei foarte importanta, care trebuie protejata, leaderii au rol esential.
Altfel, ce se va intampla e ca Y nu-i va mai arata lui X nimic data viitoare, incep mici frustrari, etc
Valorile morale sunt esentiale, din pacate de multe ori nici liderii nu tin cont de ele.

Insa asta e o problema minora care poate aparea intr-o echipa, sunt altele mult mai mari.

3 Likes

Domnilor, mai ușor cu offtopic-ul și cu înțepăturile.

@kilogrammer: am înțeles, nu-ți plac forumurile. Ori ajuți să îndreptăm comportamentul (și nu prin împungeri; ai posibilitatea să pui flag, poți trimite un mesaj privat etc), ori accepți comunitatea așa cum este ea, ori ne părăsești. Eu unul aș prefera să adopți prima variantă.

@flavius vs @kilogrammer: dacă aveți ceva de împărțit, vă rog să o faceți în privat. Comportamentul vostru nu face decât să îndepărteze alți utilizatori (am primit deja câteva plângeri la adresa voastră). Nu vreau să aleg între doi vs restul comunității, dar dacă este nevoie, o voi face și pe asta.

Mulțumesc.

1 Like

Nu, nu-mi place forumurile stupide. Sunt aici inca, deci inca imi plac unele.

Daca ai primit plangeri despre “comportamentul” meu pe acest forum, fara nici un sarcasm, ma retrag. Intentia mea a fost intotdeauna sa incerc un alt tip de discutii decat cele clasice.

1 Like

Insa aceasta cu siguranta joaca un rol intr-un sistem mai amplu de probleme, intr-un angrenaj de rotite dintate.

yep, si bine zis dintate.

Are @victorstanciu răspuns la întrebarea asta, aici:

Sunt asa dese situatiile, incat ar trebui ca la 6-12 luni sa apara o astfel de schimbare. Nu mai bine gasim solutii de punere la colt a celor de rea credinta?

1 Like