Seriously, Don’t Use Icon Fonts

Voi ce folosiți? Icon fonts? SVG? Altceva? De ce?

http://blog.cloudfour.com/seriously-dont-use-icon-fonts/

2 Likes

Cred că de două sau trei ori am folosit font-uri generate cu icomoon, în rest PNG-uri sau SVG-uri pe unde-a fost posibil.

1 Like

Cons:

  • Screen Reader read aloud [yes] - chiar si prin pseudo elements
  • Annoying for dyslexic people [maybe] - nu cred ca influenteaza prea mult targetul meu
  • Asset load fail [maybe] - si un SVG sprite poate sa fail

My pros:

  • Easy to use
  • Lots of out of box choices
  • Used by designers in designs
  • Easy to modify colors

Pt. comoditate folosesc icomoon.io (similar fontello.com) pt. a crea bundles de SVG sau Font, momentan folosesc Font-uri (comoditate - build-ul este mai simplu)

2 Likes

Fontawesome in general. Ma feresc cat pot de png-uri.
Usor de folosit, m-am obisnuit cu el, e destul de flexibil, poti face stack-uri foarte usor, etc.

2 Likes

Vreun motiv?

La SVG nu ai decât un minus din cele menționate de tine, dar ai câteva beneficii în plus față fonturi, cum ar fi:

  • nu mai folosești o unealtă în plus pentru a genera font-ul; poți folosi direct SVG-ul trimis de designer
  • preferata mea: poți folosi două culori diferite, personalizabile din CSS, în același simbol fără nici o problemă (Ex: https://jsfiddle.net/wfjc54d2/)
  • în funcție de metoda folosită la afișare, s-ar putea folosi și mai multe culori sau chiar animații
1 Like

Mi se pare aiurea să ai câte un request separat pentru fiecare icon din UI.

Uhm… Sprites?

Am încercat odată tehnica aia și mi s-a părut cea mai ok dacă e nevoie de png-uri, icon-uri custom. Nu știam că așa se numește, super :slight_smile: .
Dar în proiecte în care icon-urile nu sunt foarte importante, fontawesome e cel mai tare.

1 Like

Seriously, use icon fonts - eu personal folosesc icon fonts si sprites. Cu svg-uri inca nu am lucrat, dar cine stie, poate in curand am sa le incerc :slight_smile:

3 Likes

Eu folosesc glyphicons de la bootstrap si font awesome si ma declar multumit.

1 Like

Da, e mai misto sa folosesti svg, mai ales ca pot fi colorate in felurite feluri, dar daca nu ai suficient timp sa le prelucrezi, sa le faci sprite, nu e chiar fun.

Eu unul n-am gasit vreun designer care, dupa specificatii clare, sa-mi serveasca niste svg-uri pe care sa le pot folosi usor/rapid in productie. Ba viewbox-ul e complet gresit, ba sunt toate aruncate intr-un fisier si n-au proportiile potrivite, ba nu sunt consistent organizate in layer-uri.

Asa ca ajungi sa folosesti fontawesome sau alte librarii de genul pentru ca merge mai rapid.

5 Likes