Server email în România?

Știți vreun serviciu de email server în România? Aș avea nevoie de ceva specializat, să nu ocupe spațiu pe serverul unde e site-ul.
Spre exemplu folosesc whois.com pentru domeniile luate de acolo, îmi setez mx-uri si cname-uri și platesc undeva la 50 de cenți pe lună pentru un cont de email.

daca vrei sa il folosesti pentru spam sau pentru email marketing, 90% din hosturi au filtre si limitari la nr de mailuri trimise pe ora, singura solutie e sa folosesti un serviciu de email marketing.

3 Likes

Daca vreo sa il folosesti pentru transactional mails, aka (mailuri de comunicare site/client) eu folosesc mandrill. Chiar azi m-a scos din niste rahaturi mari :slight_smile:

Am clienti care primesc si trimit cateva zeci de emailuri pe zi, majoritatea cu atasamente mari (~zeci de mega), pe conturile office. No spam, no transactional, just regular human but heavy usage, solid email services.

1 Like

iei un pachet de hosting la orice host clasic (eventual cu IP dedicat) si muti dns-ul de mail pe IP-ul respectiv

Dar te referi la un serviciu pentru trimitere emailuri in masa (transactional / newsletter), sau un serviciu de hosting doar pentru casute de email ?

Mă refer la un serviciu de hosting email, cu servere whitelisted și tot tacâmul.
Acum dacă fac niște conturi de email întrun cpanel la unii provideri de la noi (nu i-am încercat pe toți), prima oară când trimit emailuri ajung în spam.

Mă interesează mai degrabă dacă există un serviciu specializat pe business email în România.

Teoretic am deja hosting, practic pot mări spațiul, dar mă interesează ceva specializat la noi.

Am gasit pachete de email hosting la Hostvision si xServers. Sunt firme vechi, cu experienta in domeniu.
Nu am nicio experienta cu ei dar astea sunt cam singurele solutii pentru ce vrei tu (cu servere in ro).

Solutie (nu simpla)!

VPS sau dedicat cu IP-uri curate si restul e ‘tacere’ - adica multa munca, insa odata configurat corect, vei avea controlul total al problmei, tot ce e shared nu va permite in nici un fel sa faci ce doresti.

Success!

2 Likes

https://gsuite.google.com/products/gmail/ - 5$ / cont / luna
Alternativa nr 1 - https://www.zoho.eu/workplace/pricing.html?src=zmail - daca te zgarcesti la costuri.

Costurile is intr-adevar putin mai mari, dar is cele mai bune solutii de pe piata… cred eu

4 Likes

Confirm stabilitatea Zoho. Il folosesc de cateva luni pt un client caruia ar fi trebuit sa-i administrez eu un mail server, si sunt f multumita pana acum. Un lucru mai putin de mentinut.

2 Likes