Server Oracle pentru hosting

Salut,

am o intrebare privind serverele pentru siteurile web.
dintr-o analiza am vazut ca serverele Oracle se folosesc mai putin (fata de cele Apache si nginx).
exista un motiv anume pentru care sint mai putin folosite?
eu am o oferta foarte buna pentru a trece la un server Oracle (mi sa garantat ca mi se va instala pe el tot de ce am nevoie) si nu stiu ce sa fac, in ce probleme as putea sa intru in acest caz.

Cost

The cost of Oracle WebLogic licenses can be based on either processor or user. The Oracle WebLogic Standard Edition costs $10k per processor license or $200 per user, with a minimum of 10 users per processor.

The Oracle WebLogic Enterprise Edition costs $25k per processor license or $500 per user, with a minimum of 10 users per processor and counting cores.

The Oracle WebLogic Suite license costs $45k per processor license or $900 per user, with a minimum of 10 users per processor and counting cores.

Depinde ce înțelegi prin “server Oracle”. Poate te referi la distribuția lor de Linux, care este de fapt clona de RHEL?

Daca a comparat cu Apache si Nginx ma gandesc ca se referea la WebLogic, dar cine stie.