Sfaturi dezvoltare iOS

Salut. Sunt nou pe acest forum si sunt pasionat de lumea iOS. Mi-ar place foarte mult sa învăț dezvoltare ios, dar nu știu de unde sa încep, știu foarte puțin c++, as începe sa învăț Swift dar din câte stiu sunt nevoit sa învăț si objective c… Am început sa urmăresc tutoriale de aplicații pe YouTube in Swift, ma gândeam să caut si ceva cărți… Voi ce sfaturi îmi dați? Sunt super începător si vreau cât mai multe sfaturi, poate își face cineva 2 min libere să-mi dea câteva sfaturi :smiley:

2 Likes

simplu, mergi pe Amazon.com si navigheaza la categoria de iOS programming, uite un link direct:

Books : Computers & Technology : Mobile Phones, Tablets & E-Readers : Programming & App Development : iPhone & iOS

Am pus ordonarea pe “Most reviews” (e un combo-box dreapta sus).
E util sa vezi si ce carti sunt cele mai noi, caci e important, deci schimba Sort by “Publication Date”

Printre cele mai populare carti este "iOS Programming: The Big Nerd Ranch Guide, 4th edition"
Mai vezi si https://www.quora.com/What-are-the-best-resources-for-learning-iOS-development

Insa personal sunt putin precaut cand vine vorba de programarea nativa pe mobile. Am lucrat cativa ani buni ca programator C++, nu limbajul e problema.
Exceptand anumite tipuri de aplicatii, care necesita performanta maxima, cum sunt jocurile, pentru marea majoritate a aplicatiilor nu cred ca e viabil sa mai programezi nativ, pe fiecare platforma. E costisitor de scris si de intretinut fiecare aplicatie nativa pentru fiecare platforma in parte.

Ti-as sugera sa arunci o privire si catre moduri de dezvoltare precum NativeScript (de la Telerik) sau chiar Xamarin (.NET stuff). Mai sunt si altele.
E important sa fie un tool de dezvoltare care creeaza UI nativ (deci nu UI cu HTML5, dar si aici e o discutie, depinde de aplicatie) si ofera metode de a avea un code base comun care poate fi folosit cross-platform, adica sa poti folosi acelasi cod, fara schimbari atat in aplicatia de iOS cat si Android si eventual chiar si Windows.
Un exemplu evident este codul de business-logic (view-models), services (implementarea comunicarii cu back-end-ul), practic cam tot in afara de UI si featear-urile specifice OS-ului.

Indiferent ce mod de dezvoltare alegi, tot va trebui sa intelegi cum functioneaza iOS-ul, sau orice alt OS mobile.
De exemplu, trebuie sa intelegi lifecycle-ul unei aplicatii, ce sunt starile background/foreground, ce se intampla cand aplicatia intra in aceste stari si ce poti face in cod in aceste stari, sa intelegi diversele moduri de accesare si salvare a setarilor, sa intelegi UI-ul si patternurile specifice, etc

4 Likes

Swift este urmatorul pas - toata infrastructura migreaza incet spre el. In iOS problema nu este limbajul in sine ci API-ul si librariile, fie ca folosesti Swift sau Objective C te vei lovi de aceleasi patterns si API.

Insa acum ca Swift este fully OSS - ceva imi spune ca Apple va incepe sa rescrie incet si API/librariile in sine.

tl;dr: Swift will engulf everything at some point in the future.

2 Likes