Sfaturi proiectare arhitectura scalabila web app

Asta e o diagrama high-level ok. Desi ma cam bulverseaza sagetile alea care imi dau impresia ca comunica orice cu orice. Dar ma rog, pare ok la prima vedere.

Ce ti-as mai recomanda eu sa mai faci este un use-case diagram si apoi daca mai ai chef si un class diagram cu UML. Munceste la diagramele astea 1-2 luni si rafineaza-le pana cand iti este foarte clar doar din diagrame ce face sistemul tau, ce probleme poate avea, etc.

Uite un exemplu de use-case diagram pe un ecommerce

.

5 Likes

Cam excesiv 1-2 luni. E o virtute și să se miște rapid și agil sa scoată ceva la clienți rapid.

Este excesiv. Cumva am considerat timpul pe care eu l-as putea investi in asa ceva daca ar fi jucaria mea. Evident nu e cazul, dar nu mai sterg comentariul acum :smile:

1 Like

Exceptional topicul. Am pus si eu pe hartie un sistem asemanator cu cel pus ca exemplu, gandindu-ma ca orice idee de startup e buna si trebuie scrisa in caz ca se gasesc resurse pentru a o implementa. Sa ne tii la curent. Din pacate nu vad un link de “follow” aici sa vad cand mai apare ceva nou de la tine. Succes!

Nu e cea mai strălucită traducere, dar… funcționează :slight_smile:

Ideea era sa il urmaresc pe cel care a initiat topicul, nu topicul in sine.