Shortening the Let's Encrypt Chain of Trust - Let's Encrypt

TL;DR: Android 7 nu va mai fi suportat din 2024.

Pe de altă parte, în 2024 apare Android 14…

1 Like

Q4 2024(30 septembrie) din ce înțeleg. În mai 2022 Android 7/7.1 rula pe 5% din dispozitivele Android. În mai 2023 rula pe 3%. Dat fiind că se estimează că Android ar rula pe 3.6 miliarde de dispozitive tot vorbim de vreo 100 de milioane care rulează Android 7/7.1.
Mai 2022: You probably won't be surprised to find out which version of Android has the highest market share - PhoneArena
Mai 2023: https://www.composables.com/tools/distribution-chart
La numărul total de dispozitive Android am luat primul rezultat de pe Google. Nu stiu cât de exact e.

In Romania nu mai poti folosi cel putin un telefon cu Android 7 in Digi de exemplu. Motivul e simplu, au inchis 3G-ul.

Bine Android 7 e destul de nou. Majoritatea telefoanelor vechi de 5-6 ani inca utile au Android 9 cel putin.

Daca e un dispozitiv mai comun si nu e o problema 4G-ul sigur exista ROM-uri mai noi.

Ce treaba are 3G si Digi cu Let’s Encrypt? :slight_smile:

Android 7 a fost lansat în 2016. Primul telefon cu 4G a fost lansat în 2010. Toate telefoanele care au fost lansate cu Android 7 aveau și 4G. Deci închiderea rețelei 3G de către Digi nu ar trebui să afecteze funcționarea dispozitivelor cu Android 7.
@Cosmin_Popescu cred că se gândea că A7 e mult mai vechi decat e de fapt și telefoanele cu acest OS nu puteau folosi rețeaua 4G prin urmare abonații Digi Mobil nu erau afectați de Let’s Encrypt pentru că nu puteau folosi oricum internetul pam-pam​:sweat_smile::sweat_smile:
Sau poate e vorba de altceva si n-am înțeles eu🤷‍♂️

1 Like

Logica mea era ca un telefon blocat cu Android 7 ca ultimul update e probabil din perioada in care inca nu era LTE popular, adica 2015-2016 maxim.

Telefoanele cu Android 4 intra de fapt la categoria prea vechi pentru a fi folosite in anumite retele (fara LTE).

Iar in unele locuri chiar si VoLTE e obligatoriu.

1 Like