Sindromul post-concediere

Nu am incalcat vreodata un preaviz si nu sunt de acord cu aceasta abordare, dar tin se remarc o atitudine nu tocmai ok din partea.
Faptul ca 12 ani ti-ai castigat painea din colaborarea cu ei, nu inseamna nimic, nu?! Acum sunt niste nimicuri.


Asta e off-topic / cherry-picking, ce ne spui tu aici. Adica ofurile tale, personale, de pe proiect. Dar, totusi, de ce nu pleci / faci ceva in loc sa te plangi aici pe forum?


Noi adica cine? Eu?!
Pai daca nu-ti plac antreprenorii, cum te trateaza, de ce nu te faci tu antreprenor? Sa te tratezi tu pe tine cum iti place tie.

Sau e mai fain sa comentezi de pe banca?

7 Likes

Munca si prietenia nu se potrivesc in acelasi context. Iar cand vine vorba de colaborator PFA/SRL, chestia asta se poate intampla oricand. Tu (omul) poate ai alte asteptari legate de umanitate, insa tu (persoana juridica) nu ar trebui sa dai doi bani pe lipsa ei. Esti aici sa produci capital ca sa iti urmezi planurile financiare. Daca mai reusesti sa cunosti si altii pe drum, bonus. Insa nu uita scopul colaborarii.

3 Likes

@lepildit
In primul rand, ți-au dat salariul pe o luna întreaga si anticipat, fără sa mai muncești deloc. Sau Practic poți considera ca in ultima ta luna in care ai muncit, ai fost plătit dublu.

Second, cred ca nu ai suficienta experiența sa stii alternativele.

Dacă munceai luna urmatoare in preaviz, cu meeting-uri normale, taskuri si sesiuni zilnice de knowledge transfer la colegi, era fain? Asta vroiai?
Sau te-ar fi ajutat si chit chatul de doi lei, cu cea mai mare parte din colegi? “Dar vaaai Ionica, ce o sa ne lipsești, am colaborat așa de bineeeee, inteligenta ta aparte, vocea ta sexy îmi provoca fluturi in stomac. Si niște furnicaturi in :fish_cake:

jim carrey, dumb and dumber, i like you a lot – GIF

Concret tu ce vroiai de la ei si ei nu au facut sau au facut gresit?

Ce s-a zis a fost ca programatorii sunt niste sobolani profitori care la cea mai mica bataie a vantului schimba vasul ceea ce e o insulta. In peste 15 ani de profesat am intalnit o singura persoana care schimba job-urile la 6 luni.

Daca e asa o mare problema, de ce nu imi bubuie casuta postala de pe LinkedIn? Ca doar am trecut acolo timpul lucrat cu cei doi clienti pe care i-am vazut in acest interval.

Mari sanse ca antreprenorul de azi sa fi fost programatorul profitor de ieri si invers => toti suntem profitori sobolani :frowning:

Oameni buni cred ca s-a deviat mult de la postul inițial.

In concluzie, eu mi-as fi dorit sa pot sa îmi iau la revedere de la colegi așa cum trebuie, nu sa am sentimentul asta ca sunt pur si simplu “aruncat peste bord” … Practic sa închei o colaborare omenește (sau ma rog, cit mai aproape de înțelesul acestui termen).
Acum, fiecare înțelege ce/cum vrea. Dar va rog sa nu va mai aruncați cuvinte urate unii altora ca nu asta a fost scopul.

Urat. Partea buna e ca nu pare o companie pt care sa vrei sa lucrezi anyway.

Ca idee dacă erai pe cim chestia asta nu se putea întâmpla :grin: dar na avantaje și dezavantaje.

Cum sa nu, se întâmpla la companii foarte mari.

1 Like

pe cim n-are cum sa se intample. te pun sa-ti semnezi demisia, dar nu te pot obliga. e greu sa concediezi pe cineva.

Tot te pot da afara de pe Slack si sa fii doar angajat in acte

1 Like

Nu este chiar asa de greu: desfiinteaza pozitia, muta departamentul in alta parte, invoca dificultati economice.

2 Likes

Fac pe avocatul diavolului, dar logic, daca ai avea o companie si proiectul nu merge (clientul e :cow:) sau poate ai facut o greseala mare angajand pe cineva care se dovedeste catastrofal, atunci ce faci? Te-ai maritat cu el, until death do you apart? Atat timp cat, ca angajat, ai fost platit, inclusiv contributii, etc, cred ca e ok sa ne dam mana ca oamenii civilizati, “ok, ca n-a mers, asta e”. Fara drama, fara bullshit, fara apropouri, fara bullying, etc. Din pacate insa, sa fi normal e prea complicat, e mult ego si frecus interpersonal complet inutil.

E notoriu cred, companiile nu isi doresc sa scape de angajati fara motiv (oricare ar fi el si nu neaparat ca e problema cu angajatul), pentru ca pragmatic, angajarea altcuiva inseamna timp si deci bani pierduti. Exista si companii foarte incompetente, carora nu le pasa, si unde rata de angajare, e ca la Mc Donald’s.

si dupa aia nu mai ai voie sa angajezi pe pozitia aia pt o perioada destul de lunga de timp. nu prea merge sa desfintezi o pozitie de developer la o firma care se ocupa cu asa ceva, nu?

@kilogrammer , sunt niste pasi care trebuie urmati pt scenariul asta. oricum, nu-i de pe o zi pe alta, sunt proceduri de urmat. ca dupa aia risti sa fii dat in judecata. SI NU SE POATE FARA PREAVIZ.
in general o sa-ti puna demisia pe masa si plata pe cateva luni in avans doar ca sa scape de tine. dar tot nu esti obligat sa semnezi. o sa-ti faca viata un calvar daca n-o faci da astea-s deja detalii.

@dinu , deci sunt platit fara sa fac nimic. works for me.

Nu am zis fără preaviz. Ideea mea era ca atât timp cât suntem civilizati, nu văd o mare problema sa mergem fiecare pe drumul sau.

1 Like

Am impresia ca cu acordul partilor merge si fara preaviz. Nu-s 100% sigur dar parca asa.

1 Like

o poate face usor, asa cum a zis @BogdanC

Tipul a fost reangajat, dar a avut o viata mizerabila dupaia.

Nota ca nu ma refer la sa te oblige ei sa faci ceva.

Merge.
Asa au facut cativa colegi de la mine acu ceva timp

Nu stiu cum este legislatia in RO, dar in DE preavizul se respecta, doar daca este mutual agreat sa se modifice. In Germania companiile serioase dau preaviz 3 luni, dar sa zicem ca ai gasit oportunitatea vietii si aia nu pot sa te astepte, agreezi sa scurtezi preavizul la o luna, sa zicem.

N-au voie sa angajeze pe aceeasi pozitie 6 luni parca, no problem pentru o firma de IT, ca iti ia minim 3 luni sa gasesti pe cineva.

Si daca muta developingul in alta tara?
Hai sa iti zic cum a fost la mine, ca am trecut printr-un val de lay-offs: niste evrei care s-au crezut destepti au cumparat compania la care lucram, au inceput sa taie din costuri si sa mute proiectele la echipa din Grecia. Noi am cam vazut in ce directie merg lucrurile, asa ca fiecare ne cautam in alta parte. Cand a venit momentul “fatidic” eu eram deja in faza finala cu urmatorul angajator. Chit ca eram intr-o pozitie buna, tot am avut 2-3 zile de anxietate si ceva stres pana am primit oferta. Mi-au respectat preavizul si am fost platit 3 luni jumatate sa stau acasa + compensatii pentru anii lucrati.
Practic noi developerii nu aveam cum sa luptam prea mult, pur si simplu au desfiintat tot departamentul. Eu sunt de principiu ca atunci cand nu mai sunt dorit, storc cat mai multi bani si apoi plec. Mi s-a oferit o luna in plus de salariu sa mai raman sa fac handover celor din Grecia, am refuzat. Unui coleg care era in parental (nu puteam sa il concedieze) si Head of Eng i-au oferit sa se mute in Grecia sau Israel. Cam asa “ramai” undeva unde nu mai esti dorit, de mai bine pleci.

1 Like

Nici eu nu inteleg conflictele astea in industria asta unde te impiedici de joburi peste tot. Daca compania la care lucrezi e de cacat, cauti alta. Life is short. Cum sa te duci zilnic intr-un loc de care ti-e sila? Cu oameni pe care nu ii suporti? Unde nu ai nici un fel de challenge, bucuria lucrului care iese din mana ta?
Fuck that, that’s no life.

2 Likes