Sistemul Cardurilor de Sanatate cazut de cateva zile

Stie cineva cauza acestei caderi ? Am inteles ca fiind o “problema grava”.

1 Like

Corupție, contracte babane cu statul etc. Dacă nici asta nu e problemă gravă…

Ce zicea Uncle Bob? Că într-o bună zi se va întâmpla ceva nasol, atât de nasol încât guvernanții vor interveni și vor legifera industria. Cu pași mărunți de îndreptăm spre ziua aia…

2 Likes

Sistemul cardurilor poate fi folosit si ca un vector politic, daca nu e un sistem securizat pana in dinti cineva va profita de el. Din cate am vazut eu interfata e o pagina web care ruleaza pe orice pc. E trivial sa ataci un asa sistem prin Outlook/Word/Excel/Chrome…

Daca s-ar recunoaste public ca e un atac cibernetic am reveni la hartie si pix pentru inca 10 ani.

Desigur, sunt cauze generale, insa sunt curios care este problema tehnica care a determinat caderea.
Data trecuta cand sistemul a fost blocat vreo saptamana a fost o problema la baza de date Oracle si atunci s-a constatat ca nu aveau contract de mentenanta. Practic a durat mai mult negocierea unui contract cu Oracle decat rezolvarea problemei in sine. :smiling_imp:

1 Like

Din ce am găsit prin diverse știri până acum: anul trecut Novensys a intrat în faliment, aplicația a ramas la HP (partener cu Novensys în dezvoltarea soluției) și CNAS, care s-a descurcat cum a putut, și acum vor sa o predea la TotalSoft. Probabil acum se face handover și de aia pică.
Sau a crăpat Oracle.
Oricum ar fi e rost de plimbat fonduri pe niște oameni că doar vine campania electorală.

1 Like

Trebuie sa existe “motive” sa mute contractul de mentenanta si dezvoltare catre alta firma…dar pe mult mai multi bani.

Vine campania…haideti la vot…chestii dinastea…