Site-uri cu incarcare vs site-uri care se incarca instant

Vreau sa va intreb daca preferati site-urile care afiseaza ceva animatie de incarcare (oricat de scurta ar fi ea) sau site-urile care se incarca instant, adica afiseaza direct continutul fara nici un fel de animatie.

Din cate am vazut sunt din ce in ce mai multi designeri care baga jquery/angularjs si animatii in fiecare site pe care il fac (in special pe wordpress) chiar daca site-ul se incarca mult mai incet si afiseaza doar continut static sau continutul dinamic n-are nici o functie vitala.

Inteleg ca pare mult mai nou un site cu o animatie de incarcare dar cel putin mie imi plac site-urile care se incarca sub o jumatate de secunda si pot ajunge de pe o pagina pe alta la clic fara sa se incarce ceva.

Mă gândesc la două motive pentru care s-ar proceda așa:

  • ai imagini pe care vrei să le afișezi din prima;
  • ai fonturi custom și nu vrei ca site-ul să fie afișat cu un font pentru jumătate de secundă pentru ca apoi să se schimbe.

Animatii = crap in cazul asta, Javascript off si nu se mai intelege nimic din site-ul tau. Prefer ca fonturile sa cascadeze, chiar si designul sa cascadeze, macar vad ceva decat un loader fara nimic altceva, si nu stiu daca se va incarca ceva, sau s-a blocat si astept pana la … sfantul asteapta.

3 Likes

Eu unul prefer animatii de scurta durata care nu oboseste site-ul sau utilizatorul vezi cazul aici.

1 Like

Stii ca poti sa faci load la JS-uri si CSS-uri oriunde in pagina? In felul acesta te poti asigura ca toate chestiile critice se incarca primele, iar restul (animatii, paginare, infinite scroll, etc.) se incarca dupa?

Astfel, desi site-ul se incarca mai mult, sa zicem 3 secunde, vei avea ceva de aratat userului foarte rapid, sa zicem 0.3 secunde. Ce conteaza ca ii arati doar o imagine cat tot ecranul? Pana da userul scroll, se incarca si restul urmatorul ecran…

Dar inapoi la intrebarea originala… as merge pe o combinatie… adica html-ul sa existe, doar ca sa fie stilizate pe rand… bineinteles, ce e mai important mai inainte. Deasemenea, JS-ul l-as folosi cat mai putin posibil. Spre exemplu, in cazul unui infinite scroll, sau press to instantly load the next/previous article, as face intai site-ul sa mearga cu HTML, apoi cu JS as elimina link-ul si as adauga actiunea cu Ajax. Astfel, impaci si oaia si lupul.

TL;DR: Raspunsul este undeva la mijloc... 

Sunt 2 tipuri de utilizatori
Cei ce folosesc NoScript si restul
Primii sunt satui de “eye-candy” ceilalti nu le prea pasa sau nu sunt suficienti de tehnici
Testeaza site-ul sa se incarce cand ai NoScript instalat
In ultima vreme vad asa de multe pagini albe pe care nu se incarca nimic de m-am plictisit

3 Likes

Inclusiv devforum? *genuinely curious*

Discourse e pe la mijloc, inainte da, era enervant, cu noua versiune de discourse e ceva mai ok.
Eu prefer flarum ca platforma dinamica, parca e mult mai rapid.

Totusi phpbb zboara daca e configurat cum trebuie dar e de mult depasit. :smile:

Ca o paranteza, Flarum, momentan, nu functioneaza corespunzator, cu pluginuri, fara Composer. Pentru o instalare minimala (fara pluginuri, adica) se poate lua release-ul de pe Github.