Situatia predarii informaticii in invatamantul romanesc

Eu stiu cam ce e in mediul privat :slight_smile:
Personal am prins proiecte de obicei in urma unor testari, nu pe principiul ‘se cam vede’. E adevarat ca lucrez cu firme din afara, nu cu de-astea de pe la noi.

1 Like

Cand spui testare, la ce te referi? La evaluare a cunostintelor sau a abilitatilor( disponibilitate, comunicare, concentrare, atentie la detalii, experienta). Eu ma refeream strict la evaluarea cunostintelor.

Test de tipul: implementeaza X.

1 Like

Ti se da date de intrare si date de iesire, asa era in liceu, iti dadea profa datele de intrare si verifica datele de iesire, trecea programul era bine.

1 Like

Ati vazut filmul cu profesoara din Teleorman batuta de elevi? Eu i-as da un nume: palme peste fundul sistemulul public de educatie. Mai credeti ca programa este principala problema a invatamantului? Eu cred ca pana la programa, mai sunt cateva, mai stringente…

1 Like

Am vazut !
M-am ingrozit !
Sunt multe de facut in acest sistem !
Cam toate guvernarile au ignorat acest sistemul de educatie

De asemenea am vazut fimuletul postat de tine la un raspuns anterior. Mi s-a parut interesant !

Avem atat de multe probleme incat nu prea stim de unde sa incepem.

1 Like

:slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: Da, este interesant filmuletul cu sistemul de educatie norvegian, care pleaca de la ideea ca elevul este o fiinta educabila. Eu cred ca elevul din Teleorman, ca sa devina o fiinta educabila, trebuie sa primeasca o corectie. :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: Sper ca politia sa se autosesizeze si sa ia masuri. Mie mi se pare un comportament cu iz penal, trecand peste incompetenta profesoarei.

3 Likes

Da cred ca merge si javascript in scolii, eu pe codewar rezolv probleme de algoritmi si structuri de date in javascript dar cand e prea mult cod prefer sa folosesc C#.

1 Like

s-a mai dezbatut acest topic

Noi toti suntem devina pentru halul in care a ajuns sistemul de invatamant din Romania, asta este adevarul.Toate lucrurile rele care se intampla nu sunt altceva decat produsul societatii in care traim, o societate in care respectul, integritatea si adevarul, ei bine, sunt de domeniul trecutului. Ne batem cu pumnii in piept pentru libertatea de exprimare, insa tocmai acest lucru fundamental, atat de important, este inteles si utilizat complet gresit.Sistemul de invatamant, si nu numai, se va dezvolta doar atunci cand noi toti vom intelege ca asa nu se mai poate.Pana atunci, cei ce se perinda pe la guvernare, vor continua sa trateze educatia romanului ca pe o haina murdara, rupta, la care mai adauga cate un petec de ochii lumii.

1 Like

Intr-adevar, educatia a fost neglijata rau in ultimii 27 de ani.

Nu as fi atat de radical incat sa dau vina pe toata lumea. Sunt si oameni care incerca sa faca ceva. Insa fara suport din partea guvernantilor este cam greu. Avem nevoie de o reforma completa in educatie, dar si in alte domenii.

Statul nu doreste sa avem un invatamant bun dintr-un singur motiv simplu: un om cu o educatie scazuta este mult mai usor de manipulat.
Pe ei cine ii mai voteaza dupa ? :unamused:

6 Likes

Este si acesta un motiv. Din punct de vedere economic este in dezavantajul lor. Scade nr oamenilor calificati.

Se gasesc ! :frowning:

Sintagma “noi toti suntem de vina” este exact ce le place si viermilor astia de politicieni. Practic inseamna disoluția responsabilitatii, “toti” suntem de vina, nu e cineva de vina sau mai multe persoane, sau institutii sau partide de vina.

Nu, starea societatii este clar efectul felului in care poliviermii ne conduc. Din pacate insa, o mare parte din societate a devenit in mod cretin si iresponsabil complice. Spuneam mai sus de profesori si invatatori, ca nu am vazut vreodata de 30 de ani incoace, vreun protest din partea lor, sa vina sa urle si sa strige in fata guvernului de cat de jalnice sunt manualele si programa. Crede cineva ca ministrii educatiei au facut manualele si programele astea mizerabile singuri? Ministrii sunt niste marionete jalnice care vin si pleaca si fac ce li se spune.

4 Likes

Sa nu transformam topicul in dezbatere politica :slight_smile:

1 Like

Da, asta e clar. “Si daca nu-i poti pacali, macar zapaceste-i” Adica ce-au facut de aproape 30 de ani incoace cu manualele alternative, programele si “reformele Educatiei”

Nu cred ca intelegi ce inseamna politica. Politica inseamna ca cineva spune ca partidul X trebuie votat ca e mai bun ca partidul Y. Unde vezi in toate discutia nume de partide?

Politica nu se rezuma partide !

1 Like

LOL, dar la ce? Enlighten me please

Intrii in offtopic si ironie !
:slight_smile:

Mai multe decat acel link de pe wikipedia nu am ce s iti zic !

Intra-adevar si politicul are o implicare foarte mare. A da vina pe ministrul x, partidul y este cel mai usor lucru care se poate face
Trebuie schimbata mentalitatea in
Ce putem face ai cum?
La prima parte a intrebarii s-a raspuns. Mai trebuie raspunsuri pt partea a 2 a