Soft pentru taxe din dividende si actiuni

Stie cineva de vreun soft care sa permita sa importi raportul anual de la XTB/Revolut/IBKR/… si sa genereze sumele in RON pentru declaratia unica ?

Nu ma refer la ceva excel ci ceva mai automatizat care sa parseze pdf-urile si sa faca calculele per divident/vanzare pe profit/pierdere din USD/EUR… in RON.

Buna asta. Cine ar plati pentru un astfel de soft si cat? Nisa e subtire rau.
Eu de cand am vazut ce futai e sa declari veniturile de genul asta ma feresc sa mai vand si sa mai investesc altundeva decat in US.

Daca faci 100k profit la New York, ii investesti la Zurich, ii pierzi pe toti, la sfarsit ai 0 bani si 10k datorie la stat.

Ideea e sa faca calculele, eu stiu foarte clar ca pierd banii daca nu ii scot dupa ce ii vand, dar la fel pot si sa fac 20 de tranzactii una dupa alta cu 10-15% profit.

E mai mult pentru mine, eu am o strategie sa vand tot dupa ce fac 10% profit si sa mut altundeva banii unde mai mult ca sigur castig 10-15% rapid. Fac asta de 20-30 de ori pe an.

Daca faci daytrade pe mai multe piete in mai multe tool-uri, it’s a pain in the ass, i give you that.

Pentru cine nu stie cat e de complicat:

Din pacate pe piata de azi singurul mod in care poti sa faci bani sigur din trading e day trading cu margin de 10% de mai multe ori, pe short sau pe long.

E mult mai usor sa faci de 10x 10% la 10000 de EUR si sa faci 10k euro, decat sa investesti 10k euro si sa ajunga pana la 100% profit.

Poti sa dai mai multe detalii legate de metoda?

Nu am neaparat o strategie anume, daca vrei una simpla vezi site-urile de rating si ajustarile de rating, daca apare o stire ca s-a ajustat in sus valoarea unei actiuni si actiunea e cu cel putin 20-30% sub valoarea curenta si actiunea are ratingul de strong buy/buy mai mult ca sigur vei castiga 10% intr-o luna. (domenii precum biotech/energie regenerabila/furnizori de materiale prime au des ajustari. Niciodata nu cumpara actiuni inainte de rezultate, la IPO sau vineri, vinzi mereu vineri inainte de ora 18.

Ajustarile astea sunt mai mult pentru portofolii de hedging la cei care vand derivate (brokeri), daca lumea cumpara derivate vor ridica/scadea si pretul actiunii principale fiindca se bazeaza pe Black-Scholes sau Binomial Options Pricing. Ia ghici cine cumpara derivate, wallstreetbets pe reddit :smiley:

La fel si cand ceva se ajusteaza in jos si incepe sa cada cu un motiv foarte bun, e.g. Boeing era un short ieftin cu profit garantat pe la 10%. (eu iau doar ETF-uri pe short)

Am pus si regula cu nu cumpara niciodata vineri, nu cumpara long vineri, cumpara 3x short cum incepe ceva sa se duca in jos inainte de inchiderea pietei fiindca lumea intra in modul panica. Dar grija sa vinzi inainte sa se inchida piata.

Asa mori tanar :))

Iti trebuie timp pentru toate astea, daca daca nu faci research-ul cum trebuie (si chiar si atunci te mai arzi). In plus, pe short poti pierde la infinit daca nu esti atent. High risk high reward, i guess.

Exista si ETF-uri pe short (inverse ETF) la anumite actiuni, nu la toate. Au dezavantaje, nu pot sa le recomand fara sa le intelegi. Poti sa pierzi toti banii daca fondul se duce pe 0 din ceva motiv, daca e si cu leverage la 3x pierzi toti banii daca scade principalul cu 33%, dar nu ai un cont pe care trebuie sa il alimentezi cu bani daca nu reusesti sa inchizi pozitia.

Esti clar mai avansat decat mine la aspectele astea. Eu unul prefer sa merg long term pe ETF-uri iar pe BVB sa cumpar actiuni lichide care acorda dividende. Sunt pe profit, dar acord minim atentie la fluctuatii, merg pe principiul ca daca ma uit in urma cu 10-15 ani, ar fi fost cam irelevant pretul de cumparare de atunci, daca era sa cumpar in ziua x sau ziua y.
Din cand in cand urmaresc raportarile financiare, dar cand vad un raport din ala de 250 de pagini ma descurajez repede. Imi place sa mai ascult Feel the markets si canalul lui Rares Mihaila pentru a culege informatii sumarizate despre piata locala.

Referitor la topicul curent, recomand sa descarcati raportul de venituri anual din SPV pentru a afla ce fel de informatii are ANAF cu privire la veniturile din dividende, dobanzi si salarii. Pana anul trecut nu puneam accent pe dobanzi deoarece erau relativ mici, dar mi-am dat seama anul asta ca pot face diferenta cand e vorba de pragul la calculul CASS, cel putin in cazul meu.

2 Likes

La inceput si eu aveam strategie exclusiv cu ETF-uri, dar mi-am zis ca sunt destul de tanar sa incerc si altceva, poate merge. Stiu oameni care fac trading cu boti pe crypto dupa algoritmi si au margin de 3-5% pe zi si e aproape garantat profitul. Faza e ca asta merge doar pe crypto altfel la taxe pe actiuni mori.

Nu pun sume mari pe day trading tocmai din cauza taxelor, e prea complicat fara un soft de genul. Pierd banii si mai am si taxe de platit :smiley:

Referitor la topicul curent, recomand sa descarcati raportul de venituri anual din SPV pentru a afla ce fel de informatii are ANAF cu privire la veniturile din dividende, dobanzi si salarii. Pana anul trecut nu puneam accent pe dobanzi deoarece erau relativ mici, dar mi-am dat seama anul asta ca pot face diferenta cand e vorba de pragul la calculul CASS, cel putin in cazul meu.

Unde mai exact se gaseste acest raport ?

1 Like

o observatie aici: la XTB day tradingul nu este recomandat datorita formei de a calcula impozitul datorat. sa fiu mai explicit incerc un exemplu: la finalul anului ai castig brut 60k si pierderi 40K. asta inseamna castig net 20k, dar vei plati impozite pentru cei 60k!! si eu fac tot un fel de swing trading, dar am grija sa fiu pozitiv in majorittea tranzactiilor(swing trading presupune detinerea activelor pe mai multe zile).

1 Like

In SPV cauta Solicitari - Eliberare Documente - Adeverinta de venit.

3 Likes

Chestia asta este valabila si la BVB; nu se mai echilibreaza profitul cu pierderea, se taxeaza doar profitul cu 1% sau 3% in functie de perioada de detinere.

Bine ca inca nu este taxat profitul “nerealizat” cum aud ca se propune la americani. Atunci sa vezi distractie, ca pica si varianta cu detinerile long term.

2 Likes

Sa vezi distractie in Ungaria, la ei guvernul a fost foarte inteligent si a renuntat la acordul pentru evitare de dubla impozitare. Cine cumpara S&P500 in Ungaria trebuie sa plateasca taxe si in SUA si in Ungaria.

@borcan22 poti folosi mai multe platforme, T212 pentru extern unde poti avea pierderi (daytrading si 10% taxe pe profit) si XTB/IBKR pentru long-term.

De pe T212 vei putea transfera oricum ce incepe sa fie long-term pe XTB.

Daca vinzi in pierdere pe T212 poti declara pe tara anume ca si pierdere, dar nu se mai compenseaza. Totusi fara un soft ca cel pe care il caut e nebunie sa faci bine contabilitatea.

1 Like

sunt convins ca asa este, dar stii bine ca nu oricine poate face day trading…eu nu sunt ala :slight_smile:

La XTB ti se retrage impozitul 1%-3% imediat dupa ce ai facut profit din vanzare, deci nu e bun exemplul cu finalul anului, fiindca banii de pe impozit iti sunt retrasi automat din cont in aceeasi zi. La fel, bonusul la XTB e ca nu mai trebuie sa depui declaratia unica, fiindca se ocupa ei de retinere si declarare a impozitului real-time (Cash operations → filter “RO tax” pentru cei care se intreaba unde gasesc acele retineri de impozit).

Din pacate nu prea scapi de declaratia unica daca ai profit, dividende, dobanzi care depasesc 6 salarii minime, deoarece te incadrezia la plata CASS.

Salut, ma bag si eu putin in seama.

Mi-e greu sa cred ca poti scoate 3-5% garantat daily chiar si cu boti. Real daca poti scoate 0.5% profit esti zeu. Iti imaginezi ce inseamna 3-5% compound daily, nu?

Raportat la stocks, nu cred ca e chiar atat de complicat cu taxele daca te limitezi la US + max 1-2 tari din UE. Si nu mi se pare un capat de lume sa platesti 10% din profit.

Ai facut $100k profit pe US… ai platit 10k la stat si ti-ai vazut de drum… ma rog plus CASS

1 Like

pe mine m-a targetat la un moment dat pe Reddit o reclamă la asta: Tax-Wizard: Revolut, Degiro, eToro, XTB, Trading212, Interactive Brokers, and Lightyear Tax Report made easy

nu am încercat, pentru că am reușit să mă descurc cu ajutor de la o contabilă și cu un excel cu pivot pe un raport de la broker.

1 Like