Software de monitorizare Servere Client

Ce-mi recomandati, sau ce folositi ca si monitorizare Servere dedicate clienti.
Adica sa nu stai in WHMCS sa cauti cand expira serverele.
Adica un sfotware ce te avertizeaza cand expira serverul 1 client x.
Multam!

La mine se foloseste Zabbix.
Poate sa si monitorizeze, sa dea alarme, de exemplu cand expira o licenta etc.
Poti sa ai scripturi custom care sa culeaga acele date.

De asemenea este open source

Mai este si Nagios.

2 Likes

Noi fosim Zabbix pentru monitorizare cam tot: servere (RAM, CPU, spatiu disponibil etc.), echipamente de rețea (bandwidth, pachete), expirare certificate SSL etc.

Dar mi se pare un pic confuză întrebarea.

In general se monitorizează pe un server parametri de “health”, cum ziceam mai sus: CPU, RAM, load etc.

De expirarea unei licențe ar trebuie sa se ocupe WHMCS: fie ai modul care face renew automat în urma platii, fie îl setezi sa îți facă TODO-uri in WHMCS la o plata (daca nu ai modul specific).

Pentru răspunsuri mai precise, ar trebui o întrebare mai detaliată.

Salut Adrian, zabbix pentru monitorizare folosim si noi. Insa doresc genul unde sa pot adauga lista de clienti cu servere, care imi arata cand expira( sa primsc notificare), sa nu stau in WHMCS sa caut dupa facturi. Voi cum va dati seama cand se apropie ziua de expirare ( ex: a serverului nr 14 rack 6 ).

In WHMCS se poate avea gen sa primesc notificare cand se apropie ziua de expirare a serverului.?

Nu lucrez cu WHMCS.
@adrian-a sau alt cineva care a mai lucrat cu acel lucru te pot ajuta

1 Like

Salut,

Un prim pas cu marea majoritate a post-urilor tale ar fi sa urmezi ce zice aici : Cum să ceri ajutor pe forum?

Cand deschizi un topic cu numele “Software de monitorizare Servere Client”, marea noastra majoritate se vor gandi la monitorizare CPU, RAM, Disk, daca raspunde la ping, daca site-ul e online, etc. Dar cand citesti , de fapt tu cauti ceva in zona de billing / facturare ca sa stii cand trebuie sa emiti o factura catre un client.

In WHMCS, ai posibilitatea de a adauga acel server ca si serviciu oferit unui / unor clienti. Si de acolo poti sa il setezi sa trimita email automat ptr plata, adaugi alerte via email / sms ptr expirare. Hey daca ai servere cu iLO / iDRAC / IPMI poti chiar sa le dai remote shutdown cand a trecut perioada de gratie.

In WHMCS avem deja optiunile respective legate de Billing, insa eu vroiam ceva mai usor sa spun asa.
Gen eu in acest moment trebuie sa verific facturile “non paid” sa vad daca Serverul trebuie suspendat sau nu.
Eu creadeam ca este ceva, doar ptr a putea gestiona Serverele Dedicate. Gen VPS-urile se suspendeaza si activeaza in automat in WHMCS. Si nu trebuie sa ne batem capu sa vedem ce suspendam sau nu. La fel si gazduirea e in automat. Insa la Dedicate exista ceva asemanator?

Desigur, trebuie doar sa cauti un pic in WHMCS marketplace. De exemplu : https://marketplace.whmcs.com/product/3522-dedicated-server-manager-noc-ps . Asta e pe bani, dar sigur gasesti ceva si in zona Free.

In cazul cel mai nasol, cauti un developer si iti faci un modul ptr WHMCS fix pe ce anume vrei tu / ai nevoie

Multumesc mult de ajutor.

E confuz threadul asta, dar cred ca incep sa inteleg ce vrei.

WHMCS face management de life cycle al unui service (cont de hosting sau server dedicat etc.) si face operatiunile:

  • creare serviciu
  • suspendare serviciu
  • unsuspend
  • terminate

Cauta modul de WHMCS, noi nu folosim pentru dedicate.

Idee e ca billingul stie informatiile de mai sus si stie cand se declanseaza un eveniment si de acolo trebuie sa pleci daca vrei sa automatizezi.

Iar pentru VPS-uri folosim Fleio, care face altfel de life cycle management (un serviciu nu e un VPS ci un proiect OpenStack cu toate resursele, plata per ora etc.).